Reklama

Ukraińcy stoją w kolejkach po PESEL. Urzędnicy apelują, żeby sprawy załatwiać przez internet

Redakcja
Ukraińcy masowo składają wnioski o nadanie numeru PESEL. Przed katowickim urzędem ustawiają się długie kolejki, w których stoją nie tylko sami uchodźcy, ale również ich rodziny. Przez to wielu mieszkańców musiało zrezygnować z załatwienia swoich spraw.

Ja składam wniosek dla mojej siostry, która przyjechała z Kijowa i dla jej dziecka. To jest wniosek o meldunek i nadanie numeru PESEL – mówi Evgenia siedząca na ławce z dokumentami. Tak jak ona, wiele osób wypisuje wnioski „na kolanie”, a następnie ustawia się w długiej kolejce. Niektórzy mieszkańcy, kiedy widzą jak dużo osób czeka, od razu rezygnują z załatwienia swoich spraw. Siergiej w Katowicach mieszka od około 5 lat w Katowicach – Ja nic nie potrzebuję załatwić, ale mój brat i moja mam potrzebują tego wszystkiego – mówi i dodaje, że dużo łatwiej byłoby, gdyby utworzono dwie kolejki.

Możliwe, że będzie to niezbędne. Urzędnicy już od początku wojny w Ukrainie widzą, że wniosków o PESELE jest bardzo dużo. – Ten przyrost, który w tej chwili obserwujemy, to nie jest przyrost naturalny. To wynika z tej sytuacji geopolitycznej. Jesteśmy przygotowani na to, że w kolejnych dniach takich osób, które będą chciały wyrobić numer PESEL, będzie zdecydowanie więcej – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowa UM Katowice. Ruch może być duży. Zwłaszcza, że oficjalnie rejestracja Ukraińców ma się w dopiero rozpocząć. – Jesteśmy krok od tego, żeby skutecznie rozpocząć w środę rejestrację Ukraińców w Polsce, nadanie numeru PESEL – mówił podczas wczorajszej konferencji Paweł Szafernaker, wiceminister MSWiA. W środę ma ruszyć specjalny system, który jest obecnie testowany. W niedzielę za jego pomocą nadano pierwszy numer PESEL. Obcokrajowcy w Polsce mogli cały czas otrzymać numer i tak się działo. Urzędy przyjmowały takie wnioski, ale od przeszło dwóch tygodni dzieje się to intensywniej niż do tej pory. W tamtym roku w Katowicach złożono ich ponad 2,5 tysiąca, a od początku roku ta liczba przekroczyła już 1,5 tys. Testowany od weekendu system przeznaczony specjalnie dla uchodźców ma być nieco inny, bo będzie wymagał  złożenia odcisków palców i zdjęcia. Jak zapowiada rząd, ma być przez to bezpieczniejszy.

Z powodu dużego wzrostu zainteresowania otrzymaniem numeru PESEL miasto przeorganizuje obsługę petentów. Od 16 marca obywatele Ukrainy wniosek będą mogli złożyć w dwóch lokalizacjach – Biurze Obsługi Mieszkańców przy Rynku 1 i specjalnie przystosowanym do tego celu punkcie przy ul. Pocztowej 5. Punkty będą działały w standardowych godzinach pracy urzędu. W razie konieczności godziny funkcjonowania punktów zostaną wydłużone. Dodatkowo Biuro Obsługi Mieszkańców będzie działało w sobotę i w niedzielę (19 i 20 marca), w godzinach 9.00-13.00.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*