Reklama

Tak będzie wyglądał nowy Nikiszowiec. Jest koncepcja osiedla z programu „Mieszkanie Plus” [WIZUALIZACJE]

Łukasz Kądziołka
Został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną nowego Nikiszowca. Tak będzie nazywała się pierwsza inwestycja programu „Mieszkanie Plus” w Katowicach. Architekci w swojej pracy nawiązali do tradycyjnej zabudowy dzielnicy. Inwestor jeszcze w tym roku chce uzyskać pozwolenie na budowę nowego osiedla.

Zwycięski projekt opracowała pracownia 22Architekci z Warszawy. Chociaż koncepcja miała powstać na bazie koncepcji stworzonej przez Konior Studio, to projektanci musieli wprowadzić duże zmiany. – Załączona jako materiał wyjściowy koncepcja urbanistyczna wymagała korekt pozwalających na spełnienie wszystkich wymogów stawianych w konkursie. W ten sposób doszliśmy do pomysłu na stworzenie trzech zbliżonych do siebie kształtem kwartałów – mówi Aleksander Drzewiecki, jeden z autorów wyróżnionego projektu.

Jednak założenia warszawskich architektów były podobne do tych Tomasza Koniora. – Zainspirowaliśmy się wielkościami kwartałów na Nikiszowcu. Chcieliśmy zaprojektować duże podwórka i przestrzeń wspólną dla mieszkańców – tłumaczy Drzewiecki.

Zabudowa o tradycyjnej formie kwartałowej ma być podzielona obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Niskie, czterokondygnacyjne budynki o ceglanym kolorze elewacji mają pomieścić ponad 500 mieszkań o średniej powierzchni ok. 60 m kw. Centralną częścią osiedla jest plac z ciągiem pieszym, który pokonuje różnicę poziomów terenu. To stworzyło charakterystyczną pierzeję z licznymi uskokami w zabudowie. Kolorystyka elewacji budynków i wykończenie okien są bezpośrednim nawiązaniem do tradycyjnej zabudowy Nikiszowca.  Jak się dowiedzieliśmy, budżet narzucony przez inwestora był niski i dlatego architekci musieli iść na kompromis, zwłaszcza w kwestii materiału elewacji. Główną nagrodą w konkursie było 25 tys. złotych i zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji budowlanej, przetargowej i wykonawczej zabudowy mieszkaniowej przy ul. Górniczego Dorobku.

Przeczytaj też: Na Mrówczej Górce ma powstać nowy Nikiszowiec. Koncepcję stworzył Tomasz Konior

W budowie mieszkań na tzw. Mrówczej Górce będą uczestniczyć BGK Nieruchomości, miasto Katowice i Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. BGKN sfinansuje inwestycję, miasto przygotuje infrastrukturę drogową oraz media, a KTBS będzie miało swój wkład w postaci gruntu, który otrzyma od miasta. Wstępny harmonogram inwestycji zakłada uzyskanie pozwolenia na budowę jeszcze w tym roku. Prace miałyby się rozpocząć na wiosnę 2018 roku, a ich zakończenie planowane jest na przełom 2019 i 2020 roku.­­­­­­­­ To nie jedyna realizacja w ramach programu „Mieszkanie Plus” na początku lipca podpisana została umowa na kolejne 500 mieszkań. Tym razem w dzielnicy Burowiec przy ul. Korczaka.

Przecyztaj też: W Szopienicach powstanie 500 mieszkań z programu „Mieszkanie Plus”


Tagi:

Komentarze

  1. Grzegorz 31 października, 2018 at 8:51 am - Reply

    Ciekawe – około 100 mln za za 500 mieszkań. Czyli 200 tys za mieszkanie. Niech będzie nawet 250 tys za mieszkanie, średnio 60 m^2. Czyżby takie były rzeczywiste koszty ? Ciekawe za ile będą sprzedawać !!!

  2. bubi 21 sierpnia, 2018 at 2:12 pm - Reply

    szpetne te dumy , lepi co bu onych pisiaki nie budowały

  3. mirekk 23 lipca, 2017 at 8:08 am - Reply

    A w centrum tyle pustych kamienic… Najwyraźniej Program mieszkanie plus ma na celu kolejny raz sponsorowanie deweloperów a nie poprawę sytuacji mieszkaniowej obywateli 😛

Dodaj komentarz

*
*