Reklama

Na Mrówczej Górce ma powstać nowy Nikiszowiec. Koncepcję stworzył Tomasz Konior

Tak ma wyglądać nowe osiedle na Mrówczej Górce. Koncepcja przygotowana przez Konior Studio.

Grzegorz Żądło
Do końca grudnia 2017 roku pozwolenie na budowę, początek prac na początku 2018 roku. Tak wygląda harmonogram budowy pierwszych budynków z programu Mieszkanie Plus, które mają powstać na tzw. “Mrówczej Górce” w pobliżu Nikiszowca. Wstępną koncepcję zagospodarowania terenu przygotował Tomasz Konior. W pierwszym etapie ma powstać 500 mieszkań.

W październiku 2016, przy udziale premier Beaty Szydło, Katowice podpisały umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Teraz przyszedł czas na kolejne podpisy i pierwsze konkrety. W czwartek zostały zawarte trzy umowy. W budowie mieszkań z programu “Mieszkanie Plus” będą uczestniczyć BGK Nieruchomości, miasto Katowice i Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. BGKN da pieniądze, miasto przygotuje infrastrukturę drogową oraz media (kanalizację, wodociągi), a KTBS wniesie do spółki celowej grunt, który wcześniej dostanie od miasta.

– Mamy do czynienia ze śląską solidnością. Mam wrażenie, że jak tutaj się coś obiecuje, to się słowa dotrzymuje. To pierwsze miasto na Śląsku, z którym podpisujemy umowę – powiedział Bartłomiej Pawlak, członek zarządu BGKN.

Inwestorem osiedla będzie spółka celowa stworzona prze BGKN i KTBS. W zamian za wniesienie do niej aportem gruntu na “Mówczej Górce”, TBS przejmie część gotowych mieszkań. Ze spółki TBS będzie mogło wyjść po zakończeniu budowy, co ma nastąpić maksymalnie po 4 latach.

Teren, na którym ma zostać zbudowane osiedle, widoczny jest na zdjęciu za plecami polityków.

Na “Mrówczej Górce” ma powstać 30 tys. m kw. powierzchni mieszkalnej. Średnio mieszkania mają mieć po 50 m kw. Przedstawiciele BGKN zapowiedzieli, że w maju ma zostać ogłoszony konkurs (przetarg) na wybór projektanta, który jednocześnie zajmie się budową osiedla. Konkurs będzie oparty na koncepcji przygotowanej przez Konior Studio. Jak tłumaczył podczas prezentacji Tomasz Konior, koncepcja nawiązuje do pobliskiego Nikiszowca. Zabudowa ma charakter kwartałowy. Na zewnątrz są drogi i parkingi, wewnątrz ogród. – Skoncentrowaliśmy się na projekcie urbanistycznym. Na dobrym planie urbanistycznym można zbudować dobrą architekturę. Mam nadzieję, że ta przestrzeń pomiędzy Nikiszowcem i Mrówcza Górką będzie się stopniowo wypełniać. To co tutaj powstanie nie może być drogie. To musi być dobra przestrzeń do życia. Układ kwartałowy pozwala na to, że w środku jest zielona sfera bezpieczeństwa. Na krawędzi osiedla, najbliżej Nikiszowca, byłaby namiastka placu z usługami – wyjaśniał architekt.

W 2017 roku spółka celowa zamierza dostać pozwolenie na budowę. – Być może nawet w tym roku wejdziemy na budowę. Ogłosiliśmy w marcu konkurs dla architektów na dom modelowy programu “Mieszkanie Plus”. Chcemy ten dom modelowy zrealizować w Katowicach – zapowiedział Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości.

Na razie w pobliżu Nikiszowca ma powstać około 500 mieszkań. Jeśli będzie zapotrzebowanie, to w innych lokalizacjach mogą zostać zbudowane kolejne mieszkania z programu “Mieszkanie Plus”.

Na razie nie są znane kryteria przydziału lokali. Mają zostać ustalone wspólnie przez BGKN i samorządy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*