Reklama

Ta tabliczka nie zostanie zmieniona. Miasto nadal nie chce placu Marii i Lecha Kaczyńskich

Ł. K.
Plac Wilhelma Szewczyka w Katowicach pozostanie nim nadal. Choć formalnie od kilku lat jest to już plac Marii i Lecha Kaczyńskich, to przy okazji wymiany Systemu Informacji Miejskiej taka tabliczka się nie pojawi.

W Katowicach trwa zmiana Systemu Informacji Miejskiej. Mimo że większość tabliczek w centrum Katowic już została wymieniona, to nadal można zobaczyć na placu przed dworcem starą z napisem: plac Wilhelma Szewczyka. Ponad 4 lata temu usunięcie imienia i nazwiska poety z przestrzeni miasta spotkało się z dużym sprzeciwem. W całej Polsce była wtedy wdrażana tzw. ustawa dekomunizacyjna. Postanowiono zerwać z postaciami symbolizującymi miniony system. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek bez informowania o tym opinii publicznej zarządzeniem zastępczym nadał imię zmarłej tragicznie pary prezydenckiej placowi przed dworcem. Ta decyzja wywołała duży sprzeciw i głośne protesty. Prawo i Sprawiedliwość groziło Forum Samorządowemu Marcina Krupy zerwaniem koalicji w radzie miasta. Miasto łożyło skargę na zarządzenie wojewody, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił zarządzenie. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok WSA. Ostatecznie na postawie tej ostatniej decyzji sądu w Warszawie plac przed dworcem został 20 marca 2019 roku oficjalnie placem Marii i Lecha Kaczyńskich.

Tylko formalnie i na dworcu kolejowym. Wpisując taką nazwę w Google Maps, nadal pojawia się Wilhelm Szewczyk. Cały czas też wisi tu stara tabliczka. Okazuje się, że miasto nie zamierza jej zmienić. – Od początku tej sytuacji jesteśmy zdania, że to mieszkańcy Katowic powinni decydować, jak nazywają się konkretne place czy ulice w mieście. W tym przypadku tak nie było. Nikt o zdanie mieszkańców Katowic nie zapytał. W związku z tą sytuacją my wychodzimy z założenia, że jeśli ktoś uważa – czyli organ decydujący – że ta zmiana powinna zostać dokonana, to powinien jej dokonać samodzielnie, a nie powinno się to odbywać za pośrednictwem miasta Katowice – mówi Sandra Hajduk z UM Katowice.

Dlatego ta tabliczka nie zostanie zmieniona przez miasto. Będzie to jedyny taki przypadek w całym mieście po wdrożeniu nowego SIM.


Tagi:

Komentarze

 1. mirekk 21 marca, 2022 at 8:27 am - Reply

  Dla mnie to zawsze będzie Plac Szewczyka.
  Kartofle won z Katowic!

 2. DG 19 marca, 2022 at 10:21 pm - Reply

  Można uchwałą Rady Gminy zmienić nazwę np. na Andrzeja Szewczyka – znanego artystę Szopienic – i tabliczka Szewczyka zostanie. Zostawianie nazwy Kaczyńskich nie jest dobre.

 3. Andrzej 18 marca, 2022 at 3:59 pm - Reply

  Może zmiana na coś bardziej neutralnego?

  Wojciecha Korfantego
  Henryka Slaskiego
  Marii Göppert-Mayer
  Tidle-Winklerow
  Harrego Pottera
  albo po prostu
  Plac Przyjaźni
  Plac Prostego Człowieka

  • reksio 20 marca, 2022 at 12:51 am Reply

   Neutralnego? to przyjaźni polsko radzieckiej, albo armii ludowej jak do dzisiaj jest u Trzaskowskiego w Warszawie.

   • Lesław 20 marca, 2022 at 8:46 am Reply

    he?

 4. Marek 17 marca, 2022 at 2:16 pm - Reply

  I bardzo dobrze, że nie została zmieniona. Wciskają K… na każdym kroku. Kult jednostki jak za komuny. Won.

Dodaj komentarz

*
*