Reklama

Szkody górnicze w Dolinie Trzech Stawów. Będzie przebudowa rolkostrady

Zdjęcie archiwalne.

Ł. K.
Szykuje się duża inwestycja Polskiej Grupy Górniczej. W Dolinie Trzech Stawów konieczna będzie między innymi przebudowa rolkostrady. W poprzednich latach przy roztopach lub większych deszczach popularna trasa była zalewana.

Trudno oszacować, jak bardzo osiadł teren w Dolinie Trzech Stawów. Wiadomo, że w ciągu niespełna 1,5 roku, od końca sierpnia 2017 do końca 2019, szkody górnicze spowodowały obniżenie poziomu o 1,7 metra. Wiadomo też, że teren, pod którym prowadzone było wydobycie „na zawał” cały czas pracuje. Najbardziej widoczne jest to w momencie, gdy na rolkostradzie pojawia się rozlewisko. Tak było latem 2018 roku. Wtedy na popularnej trasie stała woda. Dlatego konieczne było czyszczenie przepustów oraz naprawa urządzeń regulujących przepływ wody w pobliskich stawach. To były doraźne prace, a teraz PGG przygotowuje się do większej inwestycji. – Temat jest dla nas bardzo kluczowy. Prowadzimy działania już od ładnych paru lat. Niestety, jest to wynikiem naszej działalności w tym rejonie – mówi Adrian Brol, dyrektor Biura Gospodarki Złożem i Ekologii w PGG S.A.

Prace przy zalanej rolkostradzie w 2018 roku.

W planach jest kompleksowa naprawa szkód górniczych powstałych m.in. w wyniku zakończonej już eksploatacji ściany 501 najbardziej wysuniętej na północ. – Zakres prac będzie obejmował regulację cieków wraz z Potokiem Leśnym i pogłębianie tzw. stawu milicyjnego. – Oprócz tego przebudowana zostanie rolkostrada wraz z placem sportowo-rekreacyjnym przy stawie – informuje Krzysztof Pieronkiewicz, główny inżynier ds. mierniczo-geologicznych w KWK Staszic-Wujek.

Od 2020 roku trwa kompletowanie wszystkich dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji. teraz brakuje już tylko uzgodnień z Wodami Polskimi. PGG zakłada, że zgodę uda się uzyskać jeszcze w maju i wtedy spółka złoży wniosek o pozwolenie na budowę, a po wydaniu pozwolenia ogłoszony zostanie przetarg na wykonawstwo. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wykonawca powinien zostać wyłoniony w ciągu roku, czyli umowa mogłaby zostać podpisana w połowie 2024. Na wykonanie napraw na terenie Doliny Trzech Stawów wybrana firma będzie miała 2 lata. Jednak w czasie inwestycji w dalszym ciągu teren może się obniżać. – Jest planowana jeszcze jedna eksploatacja, która jest schyłkowo obejmuje obszar południowy tej inwestycji, ale to już tez jest uwzględnione w tym projekcie – mówi Pieronkiewicz. Węgiel w rejonie Doliny Trzech Stawów ma być wydobywany do 2026 roku. PGG chce, żeby realizacja inwestycji zbiegła się w czasie z zakończeniem eksploatacji.


Tagi:

Komentarze

 1. Maryjolka 12 maja, 2023 at 7:36 pm - Reply

  zakładam, że na koszty mieszkańców, bo kopalnia mogłaby jeszcze bidula plajtnąć…

 2. Mieszkaniec 11 maja, 2023 at 10:54 pm - Reply

  od 15 lat tam biegam i zawsze stała woda po obfitych opadach deszczy , tuż obok bagno takie teren .Szkody górnicze to ściema .”Deweloperzy Krupy” zabierają się za parki ! Dalsze zadłużanie miasta i zaciąganie kredytów .

  • Dd 12 maja, 2023 at 11:40 pm Reply

   a ja pamiętam, że tam nie stała woda czyli więcej jak 15 lat. Pamiętam też wodę w tych małych stawach przy głównej drodze. I patrząc na zdjęcie w artykule, pamiętam jak ten staw (z zdjecia po lewej) przeszedł remont. Zapadło się tak że wypłycenia na środku zrobiły się. Spuścili resztę wody i wyrównali. Pamiętam że na tych bagien co uschly drzewa też nie było.

  • Grzegorz Żądło 11 maja, 2023 at 10:58 pm Reply

   Taa, ściema. I dlatego z własnej woli PGG wyłoży kilka milionów złotych na naprawę tej ściemy, tak?

   • kukura 12 maja, 2023 at 7:45 am Reply

    to psi obowiązek PGG, a nie ich własna wola naprawiać te szkody.

    • Grzegorz Żądło 12 maja, 2023 at 8:27 am Reply

     Tyle to ja wiem, ale mój komentarz odnosił się do kogoś, kto uważa, że szkody górnicze to ściema.

 3. anonimus 11 maja, 2023 at 7:33 pm - Reply

  faktycznie to naprawde temat na artykol ,poniewaz na wiosne na trawniku pojawila sie woda

 4. klm 11 maja, 2023 at 5:56 pm - Reply

  Kupowanie węgla w Kolumbii ma swoje plusy.

 5. kukura 11 maja, 2023 at 5:30 pm - Reply

  zlikwidować park i zrobić parking. dla mnie darmowy!!!!111234

  • Dd 11 maja, 2023 at 7:15 pm Reply

   to może jezioro zróbmy tam. Ceny nieruchomości wystrzela w okolicy

   • sss 15 maja, 2023 at 10:33 am Reply

    będzie parking darmowy dla rowerów ale wodnych, możesz podpłynąć

 6. mieszkaniec 11 maja, 2023 at 4:47 pm - Reply

  Zasypać i postawić szklane domy . dla handlarzy jak w całych Katowicach !

 7. Sk 11 maja, 2023 at 4:19 pm - Reply

  zamknąć kopalnie Staszic !!!!

Dodaj komentarz

*
*