Reklama

Słynny powstaniec-marynarz będzie miał swój mural w Szopienicach

Łukasz Kądziołka
Jedna ze ścian w Szopienicach wkrótce będzie przyciągała wzrok. Trwają prace nad muralem, który ma upamiętniać jednego z powstańców. To marynarz z Zabrza.
Najpierw pracował na okręcie wielorybniczym, później służył w marynarce wojennej Cesarstwa Niemieckiego, a następnie wrócił do Polski. Słynny powstaniec-marynarz z Zabrza będzie miał swój mural w Katowicach.
Kapitan Robert Oszek wychował się w dzielnicy Zaborze. Już w wieku 15 lat uciekł z domu, bo chciał zostać marynarzem. Szybko zaciągnął się na okręt wielorybniczy. Później, od 1912 do zakończenia I wojny światowej, służył w niemieckiej marynarce wojennej. W 1919 roku trafił do Polski, a w 1921 roku wrócił na Śląsk.
Jako dowódca w III powstaniu śląskim utworzył przed jego rozpoczęciem oddział szturmowy złożony z zaufanych marynarzy i wyposażony w charakterystyczny samochód pancerny „Korfanty”. Żołnierze w jego oddziale mieli charakterystyczne mundury marynarskie z białymi getrami. Odróżniali się od poubieranych zwykle byle jak powstańców. Jest wiele opowieści związanych z powstańcem-marynarzem, których wiarygodność trudno dzisiaj potwierdzić. Jednak pewne jest to, że kapitan Oszek przyczynił się w do sukcesu powstania. Zasłynął też stłumieniem buntu w dowództwie jednej z powstańczych grup, którego członkowie zamierzali aresztować Wojciecha Korfantego. Na polecenie samego Korfantego kpt. Oszek aresztował przywódców zamieszanych w bunt.
Za działalność na Górnym Śląsku kpt. Oszek został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i orderem Virtuti Militari. Zmarł w 1938 r. w Katowicach.

PRZECZYTAJ TEŻ: Korfanty patrzy na katowiczan ze ściany kamienicy. Nowy mural gotowy

Teraz kpt. Oszek zostanie upamiętniony na muralu w Szopienicach. Powstaje on na tylnej ścianie kamienicy przy ul. Obrońców Westerplatte 35 przy okazji obchodów setnej rocznicy powstań śląskich. Na razie widoczny jest jedynie szkic. Autor muralu, Wojciech Walczyk (w zeszłym roku namalował mural Wojciecha Korfantego), powinien skończyć pracę nad portretem powstańca w połowie września.

Tagi:

Komentarze

  1. Street Art Lover 16 października, 2019 at 9:40 am - Reply

    Znalazłam informację, że na muralu znajduje się nie Robert Oszek, a śląski porucznik Henryk Kalemba. Która wersja jest prawidłowa?

    • Grzegorz Żądło 16 października, 2019 at 10:28 am Reply

      Na muralu w Szopienicach jest Robert Oszek, na muralu w Dębie – Henryk Kalemba.

Dodaj komentarz

*
*