Reklama

Korfanty patrzy na katowiczan ze ściany kamienicy. Nowy mural gotowy

Ł. K.
Nowy mural na 13-metrowej ścianie jest już gotowy. Chociaż można go oglądać od kilku dni, to dzisiaj odbyła się oficjalna premiera. Dokładnie 100 lat temu Wojciech Korfanty jako poseł Reichstagu wygłosił ważne dla Śląska przemówienie.

Mural z portretem Wojciecha Korfantego jest gotowy. Zaczął powstawać na początku października na ścianie kamienicy przy ul. Reja 6 w Zawodziu. Jednak przygotowania do prac trwały znacznie dłużej. – Malowanie zajęło około 60 godzin, ale było bardzo dużo przygotowań. To nie jest tak, że dziś przyjeżdżamy i będziemy malować mural o powierzchni 160 m kw. Trzeba zamówić farbę, pomieszać odcienie, które nie są dostępne, przygotować pistolety, zamówić zwyżkę – mówi Wojciech Walczyk, autor muralu. Ostatnim krokiem do zakończenia pracy było odbicie szablonu z napisem „Niepodległa”, bo mural z Korfantym ma być również elementem katowickich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Chcemy mocno i wyraźnie zaznaczyć ważność tej osoby, która dzisiaj widnieje tutaj na muralu. Był to człowiek, który się nie bał w tych czasach i na terenie Niemiec jasno mówić o tym, że Ślązacy czują się Polakami – mówił prezydent Marcin Krupa.

Dokładnie 25 października 1918 roku Wojciech Korfanty, jako poseł Reichstagu wygłosił przemówienie, w którym upomniał się o przyłączenie do Polski Górnego Śląska.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*