Reklama

Slalom na Dolinie Trzech Stawów. Chodnik i droga rowerowa na razie nie zostaną dokończone

Łukasz Kądziołka
Nowe miejsca parkingowe, droga, chodnik i droga dla rowerzystów. Dobiegły końca prace obok Doliny Trzech Stawów, ale brakujący fragment nawierzchni długo nie zostanie dobudowany. Jeszcze przez wiele miesięcy piesi i rowerzyści będą musieli chodzić naokoło.

Wiele osób odwiedzających Dolinę Trzech Stawów zostawia auta w rejonie wodnego placu zabaw. Latem na ul. Pułaskiego panował chaos. Samochody jeździły po betonowych płytach, a kierowcy rozjeżdżali zieleń. Egzaminu nie zdawały czasem nawet barierki oddzielające jezdnię od ścieżki biegnącej od ul. Szeptyckiego w kierunku ul. Granicznej. Ciężko było też przejść lub przejechać na rowerze. Teraz to miejsce przeszło gruntowną przebudowę. Na tym odcinku ul. Pułaskiego są już droga, miejsca parkingowe, chodniki i droga rowerowa.

Zaparkować można na dwóch placach parkingowych obok Lidla lub bliżej wejścia na dolinę. Wraz z miejscami do prostopadłego parkowania położonymi wzdłuż północnego odcinka ul. Pułaskiego mieści się tu około 110 samochodów. Przebudowa objęła również skrzyżowanie Pułaskiego-Graniczna. Jest tu zdecydowanie szerzej. Powstał pas do lewoskrętu dla pojazdów wyjeżdżających z głębi osiedla w kierunku CH 3 Stawy, a piesi mają nowe przejście przez Graniczną. Ważnym elementem była też droga rowerowa i chodnik. Do tej pory piesi i rowerzyści poruszali się pomiędzy stawami Łąka i Kajakowym w mało komfortowy sposób. Najpierw mocno wysłużonym i wąskim ciągiem z asfaltu (od ul. Sikorskiego do ul. Szeptyckiego), a następnie wydeptaną, żwirową ścieżką pomiędzy trawnikiem a barierkami chroniącymi zieleń przed rozjeżdżaniem przez kierowców (od ul. Szeptyckiego w kierunku ul. Granicznej).

Pierwszy etap inwestycji polegał właśnie na stworzeniu nowej drogi dla rowerów i chodnika w miejsce już istniejącej. Drugi to kontynuacja aż do ul. Granicznej. Idea była taka, żeby połączyć istniejące ciągi na ul. Sikorskiego z tymi prowadzącymi aż do stawu Kąpielowego. W ten sposób można wygodnie i szybko przejechać od strony os. Paderewskiego na przykład do rolkostrady. Można by było już teraz, gdyby nie jedno duże utrudnienie.

Droga rowerowa i chodnik na odcinku Sikorskiego-Szeptyckiego

6 lipca wdrożona została już docelowa organizacja ruchu dla całego przebudowanego odcinka ul. Pułaskiego. Jednak na chodniku i drodze rowerowej nadal jest przeszkoda. Piesi i rowerzyści muszą omijać plac budowy na wysokości ul. Szeptyckiego. Tauron Ciepło po wyburzeniu starego budynku pomiędzy stawem Łąka a wodnym placem zabaw, buduje nowy. W styczniu rozpoczęła się inwestycja polegająca na budowie przepompowni ciepłowniczej i wymianie sieci magistralnej przy ulicy Kościuszki. – Inwestycje te są częścią strategicznego projektu, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz możliwości przesyłowych systemu ciepłowniczego Tauron Ciepło o ok. 100 megawatów mocy cieplnej, co odpowiada przyłączeniu do ciepła sieciowego około 30 tysięcy kolejnych mieszkań – mówi Małgorzata Kuś rzecznik prasowy Tauron Ciepło.

W związku z tym Dolina Trzech Stawów na krótkim odcinku jest od wielu miesięcy rozkopana. Nie da się przejść od strony wodnego placu zabaw do stawu Łąka. Żeby ominąć plac budowy trzeba też wspinać się w lasku w kierunku ul. Szeptyckiego. Przeszkoda w postaci ogrodzenia stoi też w połowie nowej drogi i chodnika. Dlatego na razie fragment na skrzyżowaniu Szeptyckiego-Pułaskeigo nie będzie dokończony. Jak informują Katowickie Inwestycje, dopiero po zakończeniu prac spółki energetycznej będzie można wybudować brakujący fragment infrastruktury. – Wjazd na budowę przepompowni przebiega przez odcinek nowo budowanej przez Katowickie Inwestycje drogi rowerowej i chodnika. Z uwagi na to, że sprzęt ciężki wjeżdżający na teren budowy uszkodziłby nawierzchnię nowej drogi rowerowej, podjęto decyzję o wyłączeniu tego odcinka z obecnej realizacji. Odcinek ten zostanie wykonany przez wykonawcę Tauron Ciepło po zakończeniu robót związanych z budową przepompowni – dodaje Małgorzata Kuś.

Planowany termin zakończenia inwestycji spółki energetycznej to 31 maja 2024. Oznacza to, że choć trwają odbiory przebudowanej ul. Pułaskiego, to jeszcze przez prawie rok nie będzie się tu dało wygodnie przejść i przejechać, czyli w pełni korzystać z inwestycji za ponad 6,7 mln zł brutto. Zgodnie z ustaleniami pomiędzy miastem a Tauron Ciepło, po odbiorach ma przynajmniej zniknąć ogrodzenie, które aktualnie trzeba omijać wydeptaną ścieżką.


Tagi:

Komentarze

 1. fred 10 lipca, 2023 at 10:06 am - Reply

  Tauron ciepło wszystkie roboty realizuje w ślimaczym tempie. Na ul Tysiąclecia, na poziomie netto zrobił głębokie wykopy po obu stronach ulicy. Było to na początku maja. Od tego czasu robotnicy byli tam 1 (JEDEN) raz. Nic się nie dzieje.

 2. 100% 8 lipca, 2023 at 3:06 pm - Reply

  Jak zwykle znakomite informacje, wiadomo kto jest szkodnikiem:) „Samochody jeździły po betonowych płytach, a kierowcy rozjeżdżali zieleń”
  Chyba samochody nie jeździły bez kierującego, same? To pewnie kierowcy rowerów rozjeżdżali zieleń. To jest możliwe.

 3. Zbigniew 7 lipca, 2023 at 9:59 pm - Reply

  szkoda tylko, że nikt nie pomyślał o poruszających się na wózku inwalidzkim. Nie ma wyjścia, jedziemy drogą dla samochodów!

 4. kukura 7 lipca, 2023 at 7:32 pm - Reply

  a gdzie w artykule pisze, że brak kasy?

 5. Sk 7 lipca, 2023 at 4:18 pm - Reply

  dobrze że 750 tys w tym roku wydano na tour dr pologne !,a dla mieszkańców i ich wygody kasy brak tak paranoja miasta betonu.

Dodaj komentarz

*
*