Reklama

Rozpoczął się nabór chętnych na mieszkania TBS w nowym budynku w centrum Katowic. Będzie je można wykupić

Grzegorz Żądło
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczęło nabór chętnych do zamieszkania w nowej inwestycji przy ul. Krasińskiego w centrum Katowic. Mieszkania będzie można wykupić. Żeby dostać lokal, trzeba spełnić kilka warunków, z których jednym z najważniejszych jest odpowiedni dochód.

Blok przy ul. Krasińskiego 12 a, b, c będzie miał 40 mieszkań i zostanie oddany do użytku pod koniec tego roku lub na początku przyszłegpo. Obok budynku znajdzie się 40 miejsc postojowych. 4 kolejne będą w garażach zlokalizowanych na parterze. Każde mieszkanie wyposażone będzie w balkon lub taras. Z ciekawych rozwiązań technicznych zastosowanych w inwestycji TBS-u można wymienić ogrzewanie podłogowe w całym mieszkaniu, panele fotowaltaiczne na dachu, które będą produkować prąd na potrzeby wspólnych części budynku (np. winda, światło na klatce schodowej), nawiewniki okienne z filtrami antysmogowymi czy samoczyszczący się tynk.

To kolejna, po domach w Giszowcu, inwestycja KTBS, w której będzie można wykupić mieszkanie poprzez tzw. dochodzenie do własności. Polega to na tym, że na początku wpłaca się tzw. partycypację w wysokości do 45% kosztów budowy, a potem przez 5 do 25 lat resztę wartości mieszkania (powiększoną o prowizję KTBS) spłaca się w czynszu. W przypadku bloku przy ul. Krasińskiego, szacowany koszt partycypacji wynosi ok. 2.062 zł/m kw. Oznacza to, że przy najmniejszym mieszkaniu (33,12 m kw.) partycypacja wynosi 67 983,28 zł, a przy największym (62,71 m kw.)  – 128 741,28 zł. To kwoty, które trzeba wpłacić przy podpisaniu umowy. Do tego kaucja w wysokości 6-miesięcznego czynszu, który wynosi około 26 zł/ m kw. W czynszu zawarta jest rata spłaty kredytu, która stanowi 62% wartości czynszu.

Żeby płacić stawkę czynszu obniżonego w wysokości 26 zł/m kw. (bo podstawowa stawka to 52 zł), trzeba spełniać dwa warunki: płacić podatki w Katowicach i mieścić się w widełkach dochodowych (szczegóły TUTAJ)

W przypadku rezygnacji z najmu zwracane są: kaucja, partycypacja oraz równowartość rat kapitałowych spłaconych przez najemcę w okresie trwania najmu.

Wniosek o wykup mieszkania można złożyć nie wcześniej niż po upływie 5 lat od zawarcia umowy najmu i nie później niż 12 miesięcy przed upływem okresu, na który została zawarta. Czynsz płatny jest do dnia wykupu mieszkania. Po wyodrębnieniu lokalu mieszkalnego na własność, wspólnota mieszkaniowa decyduje o wysokości zaliczek, czyli opłacie eksploatacyjnej, funduszu remontowym, opłacie za zarządzanie i administrowanie.
Według szacunków KTBS, koszt kupna mieszkania na dzień 03.04.2020 r. łącznie z udziałem w gruncie, miejscem postojowym, komórką lokatorską i marżą KTBS (10%) wynosi ok. 6.300 zł/m2 brutto. Oczywiście w kolejnych latach ta kwota może być wyższa bądź niższa.

Mieszkania zostaną oddane w stanie deweloperskim. Budynek będzie miał dwie klatki schodowe, dwie rowerownie i wózkowni.

Wnioski o wynajem można składać do 21 maja 2020 r.wyłącznie drogą elektroniczną na adres: [email protected] W przypadku większej liczby chętnych na konkretne mieszkanie, nastąpi komisyjne losowanie przyszłych najemców. Na razie wpłynęło 9 wniosków, w tym dwa na jedno mieszkanie.


Tagi:

Komentarze

  1. Rafał 2 września, 2020 at 1:53 pm - Reply

    Za mało kawalerk z Tbs A jak już są to ceny zwakaja z nóg tak jak na Krasińskiego prawie 80tys zł i szukają naiwnych Tbs Leopolda było najtaniej lecz za mało kawalerek A chętnych dużo gdzie błędne info było że za małe zainteresowanie było mieszkaniami 1pokojowymi było wielka bzdura niech stawiają więcej kawalerek za cene jak na Leopolda było by dużo chetnych

  2. Rafał 1 września, 2020 at 4:24 pm - Reply

    Jak by były tańsze partypacje jak na Leopolda było by dużo chętnych za drogo ja czekam 2lata tak miasto dba o swoich mieszkancow

Dodaj komentarz

*
*