Reklama

Pierwsze miasto w metropolii wprowadziło parkingi dla elektrycznych hulajnóg

G. Ż.
Sosnowiec jest pierwszym miastem w metropolii, a być może również w Polsce, które doszło do porozumienia z operatorami elektrycznych hulajnóg i wyznaczyło specjalne miejsca do pozostawiania tych pojazdów. Ma to zapobiec sytuacji, w której hulajnogi porzucane są gdzie popadnie.

To, jak duży problem stanowią nieodpowiedzialni użytkownicy elektrycznych hulajnóg, najlepiej widać w Katowicach. W mieście działa kilku operatorów, którzy wypożyczają pojazdy. Obecnie jest tak, że tylko od osobistej kultury i wyobraźni osób korzystających z hulajnóg zależy gdzie i w jaki sposób zostaną one odstawione. Niestety, często stawiane są na środku dróg rowerowych i chodników, na trawnikach, a nawet na przejściach dla pieszych. Katowice, na razie, z problemem sobie nie poradziły. Duży krok do uporządkowania sytuacji zrobił za to Sosnowiec. U naszych sąsiadów działa wprawdzie tylko jeden operator – Blinkee, ale niedługo ma pojawić się kolejny. Miasto porozumiało się z operatorami i wyznacza właśnie koperty postojowe dla hulajnóg. Przy każdym takim miejscu znajdzie się też znak z odpowiednią informacją. Na razie wyznaczonych zostało 25 takich miejsc, głównie w centrum miasta oraz w dzielnicach Pogoń, Stary Sosnowiec, Sielec i Kazimierz Górniczy. Docelowo ma powstać około 100 parkingów dla hulajnóg. Każdy operator będzie zobowiązany do korzystania z tych miejsc.

Oczywiście, zorganizowanie parkingu do odstawiania hulajnóg bez żadnej sankcji dla użytkowników, jeśli tego nie zrobią, nie miałoby w Polsce większego sensu. W momencie pozostawienia hulajnogi w miejscu niewyznaczonym, użytkownik otrzymuje więc w aplikacji informację o dodatkowej opłacie w wysokości 50 złotych, która zostanie pobrana z jego konta. Dzięki systemom GPS i GSM, ustalenie przez operatora miejsca pozostawienia hulajnogi nie stanowi problemu.


Tagi:

Komentarze

 1. Sebastian 31 lipca, 2020 at 11:08 am - Reply

  Ogranicza to sens hulajnóg. Hulajnogi miały służyć aby dojechać dokładnie do danego punktu a nie do najbliższego parkingu… Ale zgadzam się, że zostawianie na samym środku chodników, ścieżek rowerowych hulajnóg jest problemem – ale cóż, jak widać część ich użytkowników jest debilami i trudną im zaparkować przy samej krawędzi.

 2. Yogi 31 lipca, 2020 at 9:53 am - Reply

  Porzucają tam gdzie przestały działać.
  Pojazd jest ciężki, koła przestają się obracać, więc teraz mają nieść lub wlec przez miasto do kwadracika.
  Już to widzę….

  • Andrzej 2 sierpnia, 2020 at 4:10 pm Reply

   50z dodatkowej opłaty ich przekona:)

Dodaj komentarz

*
*