Reklama

Nowe zasady Budżetu Obywatelskiego. Głosować będą mogły nawet niemowlaki

Festyn "Dni Podlesia". Fot. biuro prasowe UM Katowice.

G. Ż.
Znane są już wszystkie terminy i kwoty związane z tegoroczną edycją Budżetu Obywatelskiego. Tym razem mieszkańcy zdecydują o wydaniu ponad 22,8 mln zł. Nowością w regulaminie jest zniesienie limitu wieku dla osób głosujących. Oznacza to, że teoretycznie punkty będą mogły przyznawać nawet niemowlaki.

W tym roku mieszkańcy mogą składać projekty do BO od 12 marca do 11 maja. Na zweryfikowanie złożonych wniosków urzędnicy będą mieli czas do 23 sierpnia. Dzień później ma nastąpić ogłoszenie listy zakwalifikowanych do głosowania pomysłów. Samo głosowanie odbędzie się od 10 do 23 września, a wyniki poznamy najpóźniej 28 września.

W tym roku (a właściwie w 2019, bo w danym roku mieszkańcy decydują o wydaniu pieniędzy z budżetu w kolejnym roku) do wydania będą ponad 22,82 mln zł. Nadwyżka powyżej 20 mln zł to efekt niewykorzystania pieniędzy po głosowaniu w 2017. Do wyboru będą projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. Na te pierwsze przeznaczone zostaną 3,011 mln zł. Pozostała kwota podzielona będzie na dzielnice. Najwięcej, bo prawie 2 mln zł, trafi do śródmieścia. Najmniej, 498 tys. zł, do Dąbrówki Małej. Wynika to z liczby ludności mieszkającej na terenie danej jednostki pomocniczej oraz z premii za frekwencję w głosowaniu rok temu.

Bardzo istotną zmianą w regulaminie BO jest zniesienie limitu wieku dla głosujących. – Z jednej strony chcemy pokazać, że jesteśmy miastem przyjaznym rodzinom i doceniamy trud osób wychowujących dzieci. Dlatego, przykładowo, rodzice rocznego maluszka będą mogli skorzystać z jego lub jej dodatkowych głosów. Z drugiej strony zależy nam na budowaniu społeczeństwa obywatelskiego od najmłodszych lat. Rodzice mogą pokazać nawet przedszkolakowi, które projekty w danej dzielnicy można wybierać i wytłumaczyć, że od zaangażowania i głosu każdego z nas może zależeć czy w okolic powstanie plac zabaw czy zielony skwer. Natomiast w przypadku uczniów możemy mówić o bardzo świadomym i samodzielnym głosowaniu – tłumaczy prezydent Katowic Marcin Krupa.

Inną nowością jest możliwość składania wniosków drogą mailową. Od 13 marca we wszystkich dzielnicach będą organizowane lokalne spotkania informacyjne, podczas których mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się o zmianach w procedurze budżetu obywatelskiego oraz pobrać materiały promocyjne i formularze zgłoszeniowe. Na terenie miasta będą też działać Dzielnicowe Punkty Informacyjne, w których będzie można zdobyć informacje na temat BO i pobrać formularze niezbędne do złożenia wniosku.

Pomysły mogą składać osoby zameldowane na stałe lub czasowo w Katowicach, a w przypadku projektów dzielnicowych, na terenie danej jednostki pomocniczej. Do wniosku trzeba dołączyć listę z podpisami co najmniej 45 mieszkańców (projekty ogólnomiejskie) i 15 (dzielnicowe).  W tym drugim przypadku poparcie mogą wyrazić jedynie osoby zameldowane w danej dzielnicy.

Zgłaszane projekty powinny być zlokalizowane na terenach miejskich, Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym miasta Katowice, gruntach wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych, Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz na terenach Skarbu Państwa lub miasta Katowice, będących w użytkowaniu wieczystym powyższych podmiotów. Wnioskodawca ma możliwość wskazania lokalizacji alternatywnej projektu, na wypadek gdyby główna lokalizacja nie pozwalała na jego realizację.

Podczas głosowania będzie można rozdysponować po 3 punkty na projekty lokalne i ogólnomiejskie. Głosowanie odbędzie się przez internet, ale otwarte zostaną również punkty stacjonarne, których lista zostanie udostępniona na początku września.

Wnioski można składać osobiście w wydziale komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice przy ul. Rynek 13 (II piętro, pok. 205), korespondencyjnie na adres wydziału komunikacji społecznej lub elektronicznie: za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Miasta Katowice lub mailowo na adres [email protected].


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*