Reklama

Na co warto zagłosować w Budżecie Obywatelskim 2019

Na zdjęciu koncert nad tzw. małym stawem, które może zostać przebudowany za pieniądze z BO.

Grzegorz Żądło
W poniedziałek rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone i pozytywnie zweryfikowane w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wybór wydaje się duży, ale wnikliwa analiza zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów pokazuje, że tak naprawdę właściwie nie ma w czym wybierać. Pokazujemy najciekawsze, naszym zdaniem, projekty ogólnomiejskie. Dużo ich nie ma, ale to tym lepiej. Ich szansa na realizację wzrasta.

Z założenia pomijamy wnioski takie jak zakup książek dla miejskiej bibliotek, wozu strażackiego dla OSP, postawienie stacji rowerowych czy wszelakie festyny. Uważamy, że książki bibliotece powinno kupić miasto w „normalnym” trybie, podobnie jak OSP powinna dostać samochód na przyjętych powszechnie w tej branży zasadach. Z kolei festyny, czyli tzw. projekty miękkie, przegrywają u nas z tymi twardymi, choć będzie jeden wyjątek.

W Katowicach, gdzie wbrew oficjalnym statystykom, mamy poważny problem z zielenią, warto zwrócić uwagę na inicjatywy, które tę zieleń stawiają w centrum uwagi. Takie jak:

Zielone Załęże i 100 drzew dla Witosa

W skrócie, projekt ma na celu wprowadzenie zieleni (drzew, krzewów, pnączy, trawników, klombów i donic) w przestrzeń miejską. Wniosek w liczbach to:

– 156 drzew,
– 1473 krzewy,
– 33 m.b. żywopłotu;
– 93 pnącza i byliny,
– 448 m2 trawników,
– 7 klombów przy wejściach do budynków,
– 18 donic na przystankach tramwajowych,
– dwie konstrukcje ze stali nierdzewnej pod pnącza na ścianach kamienic.

Drzewa mają zostać posadzone na os. Witosa. Reszta zieleni ma się pojawić w Załężu. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

II Piano Tężnia Festiwal

To jest właśnie ten wyjątek, o którym wspomnieliśmy na początku. Dlaczego go robimy? Po pierwsze dlatego, że sama tężnia jest projektem z poprzednich edycji BO i dobrze, że ktoś nadal interesuje się tematem. Po drugie, nie jest to festyn osiedlowy czy kolejne kino pod chmurką. W tym roku na fortepianie przy tężni grali naprawdę uznani muzycy i dobrze by było ten trochę uzdrowiskowy klimat koncertów w Zadolu powtórzyć. Więcej można przeczytać TUTAJ.

Przywróćmy dawny blask małego stawu w Parku Kościuszki – „Romantyczny zakątek nad wodą”

Prawda jest taka, że Zakład Zieleni Miejskiej powinien dostać na to zadanie pieniądze bezpośrednio z budżetu miasta, ale że nie dostaje, to można mu pomóc.

Chodzi o przebudowę stawu, nad którym od lat odbywają się cykliczne koncerty „Od Bacha do Beatlesów”. Projekt zakłada realizację naturalistycznego zbiornika wodnego ze „sceną” na koncerty. Założenie obejmuje usunięcie betonowego dna i brzegów sadzawki i odtworzenie naturalnego charakteru tego miejsca. Tak że nie trzeba już będzie spuszczać wody na zimę. Staw zostanie obsadzony różnorodną roślinnością wodną, natomiast obszar wokół zostanie uzupełniony nasadzeniami zieleni niskiej w kolorze białym. Więcej szczegółów znajduje się TUTAJ.

To by było na tyle. Jutro postaramy się podpowiedzieć na co warto zagłosować w dzielnicach.


Tagi:

Komentarze

  1. erwin 12 września, 2019 at 8:22 am - Reply

    Przystań na Sztauwajerach wg mnie jest też ciekawym pomysłem.

Dodaj komentarz

*
*