Reklama

Mieszkanie Plus w Katowicach: chętni do zamieszkania w Nowym Nikiszowcu powinni wypełnić ankietę

Grzegorz Żądło
Wszyscy, którzy są zainteresowani zamieszkaniem w tzw. Nowym Nikiszowcu, czyli osiedlu, które powstaje w ramach programu Mieszkanie Plus, powinni wypełnić ankietę przygotowaną przez Katowickie TBS. To wprawdzie jeszcze nie początek naboru, ale osoby, które wypełnią ankietę, mogą liczyć na dodatkowe punkty przy rekrutacji.

Nowy Nikiszowiec powstaje na tzw. Mrówczej Górce. To teren poprzemysłowy, położony kilkaset metrów od Nikiszowca. Na razie nie wiadomo jakie będą kryteria zasiedlania mieszkań. To ustali rada miasta w specjalnej uchwale. Przesądzone jest, że preferencje będą miały osoby, które płacą w Katowicach podatki. Dodatkowe punkty mają być także przyznane za wypełnienie ankiety dostępnej na stronie www.tbs.katowice.pl. Zebrane opinie umożliwią lepsze dopasowanie oferty mieszkaniowej do potrzeb przyszłych lokatorów oraz urządzenie przestrzeni wspólnych (sklepy, lokale usługowe, parkingi) zgodnie z preferencjami potencjalnych mieszkańców.

W ankiecie, którą można znaleźć TUTAJ, znalazły się pytania m.in. o liczbę osób w gospodarstwie domowym, posiadanie samochodu, preferowany metraż mieszkania oraz rodzaj umowy najmu, a także o preferencje w zakresie usług, które powinny się znaleźć na osiedlu.

Dla kogo jest Mieszkanie Plus w Katowicach

Tego do końca nie wiadomo. W założeniu, lokale z programu Mieszkanie Plus mają być przeznaczone dla osób, których nie stać jeszcze na kupno mieszkania, ani na wzięcie kredytu. Z drugiej strony musi je być stać na opłacenie czynszu, który w Nowym Nikiszowcu wcale nie będzie niski.

W najbardziej przyjaznym cenowo dla lokatorów wariancie czynsz wyniesie 19,5 zł/m kw. + 5,5 zł opłaty administracyjnej (koszt utrzymania nieruchomości wspólnej, fundusz remontowy, administracja, eksploatacja). Do tego dochodzą opłaty za media, czyli ogrzewanie, prąd, wodę, odprowadzanie ścieków oraz wywóz śmieci.  Stawka 25 zł + media będzie dotyczyć mieszkań na wynajem, których lokatorzy nie będą mieli zamiaru kupić.

Drugi rodzaj umowy, to najem z dojściem do własności. To sytuacja, w której lokator będzie płacił czynsz i wszystkie opłaty, a dodatkowo będzie po prostu spłacał mieszkanie. Stanie się jego właścicielem po 15, 20, 25 lub 30 latach.

Minimalna stawka czynszu przy dojściu do własności to 27 zł/m kw. Do tego 5,5 zł opłaty administracyjnej i wszystkie media. Czynsz będzie zróżnicowany w zależności od wielkości mieszkań. Im większe, tym stawka za metr mniejsza.

Program przewiduje także dopłaty, o które będą mogli się ubiegać najemcy spełniający warunki ustawowe (dochodowe, majątkowe, związane z użytkowaniem mieszkania) oraz mający zdolność czynszową (czyli są w stanie terminowo opłacać czynsz). O dopłaty będzie mógł ubiegać się zarówno najemca, który zdecyduje się tylko na długoterminowy wynajem lokalu, jak i ten, który podpisze umowę najmu z opcją dojścia do własności. Dopłaty będą przysługiwać maksymalnie na okres 15 lat. Najemcy będą podlegali corocznej weryfikacji czy nadal spełniają warunki do ich otrzymywania. Wysokość dopłat jest zróżnicowana w zależności od trzech czynników. Liczby osób w gospodarstwie domowym, dochodu  na osobę (netto) oraz zajmowanej powierzchni mieszkania. Np. 3-osobowe gospodarstwo domowe z 1 dzieckiem, dochodami na poziomie 3600 zł netto i powierzchnią mieszkania min. 50 m kw. może dostać dopłatę w wysokości 326 zł. Szczegółowy kalkulator dopłat jeszcze w październiku będzie dostępny na stronie www.tbs.katowice.pl. Informacje można też uzyskać w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta przy ul. Rynek 1.

Jakie mieszkania będą do wyboru w Nowym Nikiszowcu

W Nowym Nikiszowcu powstanie 513 mieszkań, które będą zlokalizowane w budynkach (od 4 do 7 kondygnacji) w zabudowie kwartałowej. Mieszkania będą miały powierzchnię od 35 do 95 m kw.

Mieszkania będą częściowo wykończone. Na podłogach w pokojach i przedpokojach położone zostaną panele. Łazienka wyłożona zostanie kafelkami i wyposażona w tzw. biały montaż. Ściany mieszkań będą pomalowane białą farbą, będą także wstawione drzwi wewnętrzne. Na terenie osiedla będą 572 miejsca postojowe dla samochodów, w tym 16 dla osób niepełnosprawnych. Na parterach budynków przewidziane zostało miejsce na 12 lokali usługowych. Na osiedlu urządzone zostaną 3 place zabaw.

Budowa Nowego Nikiszowca ma się zakończyć w IV kwartale 2020 roku. Z kolei nabór chętnych do zamieszkania na osiedlu ma się rozpocząć rok wcześniej.


Tagi:

Komentarze

  1. od 1985 na nikiszu 9 października, 2018 at 4:05 pm - Reply

    chyba tylko rodziny wielodzietne beda tam mieszkac,zmykla rodzina 2+1 nie ma szans . nadejdzie taki czas ze bedziemy brac fikcyjne rozwody zeby dostac mieszkania na samotne matki. horror

Dodaj komentarz

*
*