Reklama

Miasto zbuduje mieszkania w Szopienicach

Grzegorz Żądło
Przy ul. Obrońców Westerplatte 42-44 powstaną trzy wielorodzinne budynki mieszkalne. Zbuduje je miasto, które pozyskało na ten cel dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Został już ogłoszony przetarg na wykonawcę prac. Na zbudowanie mieszkań, wybrana firma będzie miała półtora roku. Inwestycja będzie kosztować prawie 13,5 mln zł.

Nowe budynki powstaną na pustych działkach należących do miasta, na których do 2012 roku stała min. hala ciężarowców HKS Szopienice. Każdy będzie miał cztery kondygnacje. Na parterze znajdą się garaże (39) i pomieszczenia techniczne. Łącznie powstanie 45 mieszkań, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. Najwięcej, b0 po 18, będzie mieszkań dwu i trzypokojowych o powierzchni odpowiednio 48,2 m kw. i 60,5 m kw. Będzie też 9 lokali jednopokojowych (39,9 m kw.).

Ściany przyziemia budynków mają być pokryte okładziną z płytek klinkierowych w kolorze ciemno-szarym. Z kolei na wyższych kondygnacjach będzie tynk strukturalny pomalowany na biało w i kolorze antracytu.

Projekt przygotowała Spółdzielnia Pracy „Inwestprojekt-Katowice”.

Z szacunkowych kosztów wynika, że całość prac z związanych z powstaniem budynków, może pochłonąć 13,466 mln zł, ale ostateczna kwota będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu. Ten został ogłoszony 13 października, a otwarcie złożonych ofert ma się odbyć 18 listopada.

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej może liczyć na dopłatę z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości nie większej niż 30% kosztów. Jest jednak jeden warunek. – W terminie 6 miesięcy od zakończenia budowy, miasto musi powiększyć zasób gminnych lokali socjalnych lub mieszkań chronionych o liczbę i powierzchnię co najmniej równą tej, która powstanie z dofinansowania BGK – tłumaczy Małgorzata Karpiel z KZGM w Katowicach.

Wszystkie budynki mają powstać najpóźniej w ciągu 19 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą.

Projektant nie przygotował wizualizacji budynków, stąd ilustracją do tekstu są tylko rysunki.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*