Reklama

Miasto sprzedało zniszczoną w wybuchu gazu kamienicę przy ul. Chopina 18

Grzegorz Żądło
We wtorek miasto Katowice sprzedało na przetargu swoje udziały w kamienicy przy ul. Chopina 18. Kupił je znany na rynku nieruchomości Mariusz Jokiel Horzonek, który jest też właścicielem sąsiedniej kamienicy przy ul. Sokolskiej 9. Nowy właściciel musi teraz odkupić udziały od pozostałych właścicieli. Dopiero potem będzie mógł rozpocząć inwestycję.

Tak naprawdę miasto sprzedawało nie kamienicę, tylko to co z niej zostało. Na przetarg zostały wystawione trzy działki, na których stoją pozostałości budynku. Łącznie to 490 m kw. Przypomnijmy, 23 października 2014 roku jeden z lokatorów kamienicy, który następnego dnia miał zostać eksmitowany, rozkręcił instalację gazową w dwóch miejscach. Doszło do wybuchu, który zmiótł część budynku od strony ul. Chopina. Zginęło małżeństwo dziennikarzy: Dariusz Kmiecik, Brygida Frosztęga-Kmiecik i ich syn Remigiusz. Sprawca wybuchu kilka tygodni później zmarł w szpitalu.

W kamienicy działała wspólnota mieszkaniowa, w której zdecydowaną większość udziałów miało miasto. Po katastrofie pojawiały się różne koncepcje co zrobić z budynkiem. Została wykonana ekspertyza, z której wynikało, że zużycie budynku jest na poziomie 79%, a jego odbudowa mogłaby pochłonąć 6-8 mln zł. Takich pieniędzy wspólnota nie miała. Przez kilka lat niewiele się w tej sprawie działo. Z zarządzania nieruchomością zrezygnowała prywatna firma i wszystkie obowiązki spadły na Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Konkretne decyzje zapadły w styczniu 2019 roku. Wówczas to zniesiona została odrębna własność lokali (istniejących po wybuchu właściwie tylko na papierze). To otworzyło drogę do sprzedaży nieruchomości. Problem jednak w tym, że miasto postanowiło sprzedaż swoje udziały (ponad 68%) samodzielnie. To oznaczało, że zwycięzca przetargu będzie się musiał porozumieć z pozostałymi właścicielami. Bez ich zgody nie mógłby ani wyburzyć pozostałości kamienicy, ani postawić na jej miejscu nowego budynku.

Jeszcze przed przetargiem dwa udziały (257 i 390/1000) odkupił od właścicieli Mariusz Jokiel Horzonek, do którego należy m.in. sąsiadujący z kamienicą przy Chopina 18, dom przy ul. Sokolskiej 9. To właśnie Jokiel wygrał przetarg na część należącą do miasta. Cena wywoławcza wynosiła 800 000 zł.

Po podpisaniu aktu notarialnego, co musi nastąpić do 3 miesięcy od rozstrzygnięcia przetargu, Mariusz Jokiel będzie miał łącznie 7514 udziałów. Do pozostałych 7 współwłaścicieli będzie należeć niecała 1/4 nieruchomości. Nowy właściciel będzie chciał odkupić wszystkie udziały. Jest bardzo prawdopodobne, że to się uda. Współwłaściciele byli bowiem na bieżąco informowani o planach i ruchach miasta. Zostali też zaproszeni na przetarg.

Jak mówi Henryk Folek, pełnomocnik Mariusza Jokiela, trudno powiedzieć ile czasu zajmie skupowanie udziałów. Kiedy już to nastąpi, inwestor przystąpi do odbudowy kamienicy. – Teraz trudno jeszcze powiedzieć jak to będzie technicznie wyglądało. Najbardziej prawdopodobne jest, że pozostałości budynku zostaną wyburzone i powstanie zupełnie nowy budynek. Prace potrwają pewnie około dwóch lat. Na pewno w nowej kamienicy znajdą się mieszkania.

Przypomnijmy, że obok budynku przy ul. Chopina 18 trwa już inwestycja firmy Housepack z Będzina, która z nieruchomości pod nr 16 zostawi tylko ścianę frontową. Reszta zostanie zbudowana na nowo. Łącznie mają powstać 52 mieszkania. Można o tym przeczytać TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*