Reklama

Miasto planuje nowe drogi rowerowe w Katowicach. Trwają konsultacje z mieszkańcami

Łukasz Kądziołka
Drogi rowerowe mają połączyć Dąbrówkę Małą z Burowcem, Nikiszowiec z Giszowcem i Ochojec z Murckami. Na razie wszystkie są na etapie konsultacji społecznych. Niektóre pomysły miasta budzą spore wątpliwości wśród mieszkańców i rowerzystów. Do końca marca katowiczanie mogą przesyłać swoje sugestie dotyczące przebiegu 4 ścieżek rowerowych.

Droga z Dąbrówki Małej do Burowca

Najwięcej wątpliwości budzi połączenie rowerowe z Dąbrówki Małej do Burowca. Ma ono biec wzdłuż ul. Hallera, od skrzyżowania z ul. Strzelców Bytomskich, do ul. Konnej. Do miejsca, gdzie w przyszłości stanie jeden z miejskich basenów. O ile sam pomysł podoba się mieszkańcom, o tyle jego realizacja już nie do końca. Mieszkańcy i rowerzyści uważają, że zaplanowana trasa jest przede wszystkim niebezpieczna i została wytyczona “palcem po mapie”. Biegnie wzdłuż ruchliwej ulicy i przez węzeł drogowy, łączący ul. Hallera z al Roździeńskiego. Pojawiają się propozycje, żeby poprowadzić drogę równolegle. Wszystkie zakładają poprowadzenie nowej drogi z dala od samochodów. Według jednej z propozycji droga od al. Niepodległości miałaby biec wzdłuż torów kolejowych i obok ogródków działkowych. Następnie pod trasą S86 i przez os. Przedwiośnie w kierunku ul. Hallera lub dalej wzdłuż torów.

Połączenie Nikiszowca z Giszowcem

Kolejną zaplanowaną inwestycja rowerową jest skomunikowanie Nikiszowca i Giszowca. Trasa ma się zaczynać skrzyżowaniem ulic Krawczyka i Szopienickiej. Będzie biegła wzdłuż tej drugiej aż do Giszowca, do skrzyżowania z ul. Mysłowicką. Chociaż do jej przebiegu nie ma większych zastrzeżeń, to rowerzyści obawiają się w jaki sposób droga zostanie zrealizowana. Na wielu fragmentach ul. Szopienicka jest wąska do tego stopnia, że brakuje miejsca na chodnik. Stąd obawy, że rowerzyści dostaną dopuszczeni do jazdy chodnikiem i nie uda się wydzielić dla nich osobnego pasa.

Droga przy Muchowcu i z Ochojca do Murcek

W sprawie ostatnich dwóch tras nie pojawia się już tyle uwag. Są jedynie pytania o dokładny przebieg i rodzaj nawierzchni, który ma zostać zastosowany. Połączenie rowerowe ulic Francuskiej i Pułaskiego zostanie poprowadzone wzdłuż ul. Lotnisko. Z kolei Murcki z Ochojcem połączy droga, która biegnie wewnątrz lasu. Ma się zaczynać w rejonie skrzyżowania ul. Ziołowej z ul. Cegielnia Murcki. Dalej ma biec wzdłuż tej drugiej, a następnie skręcać w ul. Tartaczną. Przez tereny leśne ma się łączyć z ul . Jana Samsonowicza. Jej zakończenie zaplanowano u zbiegu ulic Goetla i Bielskiej.

Na wyrażanie swoich opinii katowiczanie mają czas do czwartku, 30 marca. Wszystkie 4 propozycje przebiegu dróg są dostępne TUTAJ.

Po konsultacjach, kolejnym etapem będzie zlecenie stworzenia koncepcji i projektów dróg rowerowych jeszcze w tym roku. Droga między Dąbrówką Małą a Burowcem ma powstać jeszcze w tym roku. Nie wiadomo kiedy dokładnie zostaną zrealizowane pozostałe inwestycje.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*