Reklama

Metropolia żegna ŚKUP. Z dużym poślizgiem uruchomiony zostanie nowy system

Redakcja
Koniec ŚKUP i początek Transport GZM. Za kilka dni nastąpi wielka, zapowiadana już od dawna zmiana dla pasażerów. Metropolia w końcu podała datę uruchomienia nowego systemu sprzedaży biletów.

Transport GZM zastąpi ŚKUP. Już od wielu miesięcy trwały prace nad zmianą systemu sprzedaży biletu. Przypomnijmy, że początkowo Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zapowiadała uruchomienie „nowego ŚKUP-u” już w listopadzie zeszłego roku. Później przesunięto termin na połowę stycznia, a następnie na koniec lutego. Po drodze wystąpiła jeszcze wielka awaria i od tamtej pory Metropolia nie podawała konkretnego terminu zakończenia działania ŚKUP. Powodem było niedotrzymywanie terminów przez wykonawcę systemu, firmę Asseco.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowa taryfa ZTM zacznie obowiązywać 1 października. Będzie bilet za 1 zł

Teraz metropolia zapewnia, że wszystko jest już gotowe i premiera nastąpi w najbliższych dniach. 28 września system ŚKUP przestanie działać. Wszystkie dane zostaną przeniesione do nowego – Transport GZM. Z aplikacji o tej nazwie można korzystać od początku sierpnia, ale nie zawiera ona jeszcze wszystkich funkcji. Wraz z uruchomieniem nowego systemu ma zyskać pełną funkcjonalność. Proces wymaga przenoszenia danych. Metropolia podała najważniejsze daty, ponieważ jeszcze przed startem Transport GZM część funkcji ŚKUP zostanie wyłączona.

Najważniejsze terminy dla pasażerów

Od wczoraj, 13 września, nie ma już możliwości składania wniosków w Portalu Klienta i zamawiania nowych kart ŚKUP z wysyłką na adres.
22 września, wyłączona zostanie również możliwość zamawiania nowych kart ŚKUP w Punktach Obsługi Pasażera i automatach biletowych. Po 22 września w systemie ŚKUP wstrzymana zostanie możliwość korzystania ze środków zgromadzonych w e-portmonetce. Jeśli ktoś chce zapłacić za bilety tymi pieniędzmi lub dokonać zwrotu środków z e-portmonetki, musi to zrobić wcześniej.

Wykorzystanie tych środków będzie możliwe ponownie 1 października. Będzie się wtedy dało przenieść pieniądze na konto w nowym systemie. Będzie to możliwe zarówno w portalu Transport GZM, jak i w Punkcie Obsługi Pasażera.

27 września to ostatni dzień dokonywania transakcji w systemie ŚKUP. Będą one możliwe do wykonania gotówką, w kioskach i Punktach Obsługi Pasażera, oraz bezgotówkowo (kartą, szybkim przelewem) w portalu i aplikacji mobilnej ŚKUP.

28 września nastąpi wyłączenie działania systemu ŚKUP. Wcześniej zapisane na kartach ŚKUP bilety długookresowe będą ważne i widoczne dla kontrolera w czasie ewentualnej kontroli. Od tego dnia pasażerowie nie skorzystają z zapisanych na karcie biletów jednorazowych, średniookresowych i pakietowych.

Przejście ze starego na nowy system

Wszystkie karty zachowują ważność zgodnie ze swoim terminem. Nadal mogą być używane jako identyfikator konta w nowym systemie. Jeśli data ważności karty mija we wrześniu, pasażer może jej używać do końca miesiąca. Jak zapewniał wczoraj w trakcie sesji zgromadzenia przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, nie ma konieczności wyrabiania nowej karty. Wszyscy mogą wykorzystać do końca terminu ważności swoje karty, jak dotychczas. Nowe karty Transport GZM będą dostępne od 1 października w kioskach i w Punktach Obsługi Pasażera. Pasażerowie będą mogli dokonywać wszystkich transakcji w nowym systemie – w aplikacji mobilnej i portalu Transport GZM, które zastępują system ŚKUP. Żeby umożliwić ciągłość korzystania z systemu do zakupu biletów, należy założyć konto w nowym systemie Transport GZM. W październiku użytkownicy systemu Transport GZM uzyskają możliwość zmigrowania danych ze swoich kart ŚKUP.

Wprowadzeniu nowości dotyczących zakupu biletów będą towarzyszyły też nowości w taryfie. O bilecie za 1 złotówkę pisaliśmy TUTAJ.
O wszystkich szczegółach zmian dla pasażerów będziemy stopniowo informować.


Tagi:

Komentarze

 1. gosc 26 września, 2023 at 11:23 am - Reply

  Czyli stary bubel ŚKUP zastąpi nowy bubel Transport GZM wdrażany przez tych samych nieudaczników, jakoś mam dziwne przeczucie graniczące z pewnością że nowy system nie będzie działał jak należy…

 2. Marcin 18 września, 2023 at 8:59 am - Reply

  a w tramwajach 22 i 27 jeździmy za darmo, bo w aplikacji nie da się kupić bez biletu bez zrobienia zdjęcia kodu z okna, którego w tych liniach nie ma.

 3. Krystian 15 września, 2023 at 4:11 pm - Reply

  Ciekawe czy pierwszego października magicznie niekompatybilne teraz karty Śkup imienne/spersonalizowane przeniosą się bez żadnego generycznego kodu błędu, tak by nie jechać z kartą do POP by tam oni spróbowali swoich sił w migracji karty.

 4. gosc 14 września, 2023 at 7:43 pm - Reply

  Ja już widzę jak to będzie działać jak to mistrzowie z GZM razem z asseco wdrażali:))) Tak samo jak ŚKUP czyli wcale:)))
  A najlepsze są te bajki i brednie o tym że to tyle ludzi że metropolia że złożony system….
  No tak, bank ogarnia elektronicznie kilka milionów klientów, operator komórkowy już kilkanaście milinonów i im systemy jakoś działają. Tylko nieudacznikom z asseco/ztm nic nie działa a mają kilka tysięcy klientów (reszta wybrała auta z powodu właśnie fatalnie działającej komunikacji i fatalnych ofert)

Dodaj komentarz

*
*