Reklama

Metropolia szykuje się do przejęcia Tramwajów Śląskich. Katowice są w opozycji

Ł. K.
Metropolia chce przejąć akcje Tramwajów Śląskich. To na razie plan, który może udać się w połowie. Realizację blokują na razie Katowice, co pokazuje dzisiejsze głosowanie podczas sesji GZM.

Dzisiaj podczas sesji zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przegłosowano uchwałę, która pozwoli na przystąpienie metropolii do Tramwajów Śląskich. O tym, że całościowe udziały spółki miałyby zostać w ten sposób przejęte przez GZM mówi się już od kilku lat. Teraz ta zmiana staje się powoli faktem. Metropolia chce lepiej realizować zadania należące do spółki, poprawiać jakość usług i móc w nią inwestować. – Po drodze pojawiły się pewne wątpliwości proceduralne, ale widzimy możliwość, takie zielone światło, że ten proces uda się w tym roku zrealizować – mówił podczas sesji przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak. Dodał, że metropolia jest w kontakcie z miastami-akcjonariuszami.

Tych akcjonariuszy jest łącznie 12. To Bytom, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice i Zabrze. Dzisiaj przedstawiciele gmin w większości nie mieli zastrzeżeń do uchwały dotyczącej zbycia akcji spółki Tramwaje Śląskie na rzecz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jednak o szczegóły przejęcia spółki i jej stan dopytywali burmistrzowie mniejszych gmin, w których tramwajów nie ma. Metropolia ma nieodpłatnie przejąć udziały, a same Tramwaje Śląskie nie mają długów. – Z naszej strony nie będziemy ponosić kosztu tych akcji. Natomiast zobowiązujemy się finansować niektóre inwestycje w tramwajach – wyjaśnia Karolczak.

W głosowaniu pięć gmin postanowiło się wstrzymać. Były to Kobiór, Imielin, Mierzęcice, Siewierz i Katowice, które mają największe udziały w spółce, bo 47%. Na drugim miejscu (11,5% udziałów) jest Sosnowiec, który już wyraził zgodę na bezpłatne zbycie akcji. Niektóre rady gmin przegłosowały już stosowne uchwały, m.in. Chorzów, Świętochłowice czy Dąbrowa Górnicza. Niedawno jeszcze Zabrze miało jakieś wątpliwości, ale dzisiaj wiceprezydent tego miasta zagłosował „za”. Podczas ostatniej sesji rady miasta w Rudzie Śląskiej punkt dotyczący zbycia akcji (Ruda ma ich 3,3%) z jakiegoś powodu ściągnięto z porządku obrad. Wydaje się jednak, że większość gmin do końca roku zajmie się sprawą Tramwajów Śląskich. W przypadku Katowic sprawa nie jest przesądzona, ponieważ miasto ma prawie połowę udziałów i po dzisiejszym głosowaniu wygląda na to, że nie zamierza się ich pozbyć. Katowice chciałyby mieć nadal decydujący wpływ na funkcjonowanie spółki.

Jeśli miasto zdania nie zmieni, to możliwe, że podzieli się Tramwajami Śląskimi z Metropolią. Zgodnie z przegłosowaną dzisiaj uchwałą GZM miałaby przejąć spółkę od 1 stycznia 2024 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Piotr 14 września, 2023 at 11:12 pm - Reply

  tramwaje Śląskie najgłośniejsze i najszybsze w kraju..pędzą bez ograniczonej prędkości..szczególnie przy zjazdach i wyjazdach do zajezdni ..z górki i pod górkę na Katowice Zawodzie( z myślą że wypadną z torów)…o spokojnym śnie na ul. 1 Maja nie ma mowy !!!!

 2. Wiktor 14 września, 2023 at 11:27 am - Reply

  Co Niemcy zbudowały obecne władze niszczą. Gdzie tramwaje w Gliwicach? Gdzie tramwaj z Bytomia do Piekar Śl. (a był!)? Gdzie tramwaj z Chorzowa do Siemianowic (12)? Gdzie obiecane przez Krupę tramwaje na południe miasta? Wszystko zniszczyć i zaorać a centra przesiadkowe komu na co, skoro nie ma tam kilku tysięcy miejsc na parkingi, a tramwaje nie odjeżdżają co 2-3 minuty. No i odstraszające ceny biletów.

 3. DD 14 września, 2023 at 9:30 am - Reply

  Dobra wiadomość dla tych co myślą, że to wszystko naprawdę. Już samo przejęcie sprawi, że kasa spadnie z nieba, a w tramwajach witać was będzie załoga w garniturach i częstować kanapkami. Do tego w składzie będzie wagon restauracyjny, jak ktoś by jechał więcej przystanków to może skorzystać. I to wszystko za darmo.

 4. Mieszkaniec 14 września, 2023 at 8:58 am - Reply

  Katowice przypomniały sobie o Tramwajach. Jeszcze nie tak dawno chciały same organizować transport publiczny. Śmiech na sali. To tylko pokazuje że Metropolia powinna być nadrzędnym organem, a reszta miast ograniczona władzę. Katowice a właściwie Katowice-Sródmiescie dba tylko o siebie.

 5. Hanelo 13 września, 2023 at 11:25 pm - Reply

  Co tam tramwaje. Mateusz Morawiecki załatwił nam, że na katowickie lotnisko jest bezpośrednie połączenie z Częstochowy, a z Katowic nie ma. Dalej głosujcie na Morawieckiego, będziecie ryczkami jeździć na lotnisko, no chyba że będziecie z miejscowości zagarniętej przez KK jak Częstochowa. Wtedy wszystko dostaniecie, Morawiecki won z Katowic. Nigdy nic dla tego miasta i regionu nic nie zrobiłeś.

  • Piotr 14 września, 2023 at 8:50 am Reply

   Pewnie kolejny raz pojawi się przed wyborami jakiś zlotousty polityk z PIS i kolejny już raz, obieca naiwniaczkom, przebudowę Placu Młodzieży Powstańczej przed obskurnym wyjściem z dworca PKP. Ugtuję wam zalewajke….

 6. Katowiczanin 13 września, 2023 at 6:41 pm - Reply

  Skok na łatwy pieniądz dosłownie w ostatnim momencie… Imponujący pomysł… Knapik za chwilę na emeryturze – czas podzielić skórkę na misiu. Szkoda, bo to dobra firma… była 🙁

  • Pasażer 13 września, 2023 at 8:17 pm Reply

   Tak, bardzo dobra, co dosłownie słychać. We wszystkich miastach szyny są szlifowane. Można zobaczyć specjalne tramwaje-maszyny z napisami, że pracują aby było ciszej. A w Metropolii? Nie da się, no przecież musi piszczeć, bo są zakręty. Jak ktoś nie jeździ po Polsce to może uwierzyć w takie bajki, że tylko w Metropolii są zakręty tramwajowe. To taki symbol myślenia o mieszkańcach w wykonaniu zarządzających, którzy mieszkają w domach poza miastem i jeżdżą z prywatnym kierowcą. Jak to wielokrotnie już pisano – nic się nie zmieni dopóki prezydenci miast, radni, kierownicy i dyrektorzy działów wszelakich urzędów nie będą jeździć komunikacją miejską.

 7. Katowiczanin 13 września, 2023 at 6:38 pm - Reply

  Skok na kasę w ostatnim momencie… Imponujący pomysł… Bolek za chwilę na emeryturze – czas podzielić skórkę na misiu. Szkoda, bo to dobra firma… była 🙁

 8. […] Podczas dzisiejszej sesji Zgromadzenia GZM zostanie podjęta uchwała o przejęciu przez Metropolię akcji Tramwajów Śląskich. Szczegóły TUTAJ. […]

Dodaj komentarz

*
*