Reklama

Lokal na kulturę. Kolejna edycja rozstrzygnięta

Grzegorz Żądło
Siedem z dziewięciu wystawionych lokali znalazło najemców w kolejnej edycji konkursu „Lokal na kulturę” w Katowicach. Przynajmniej potencjalnie, bo teraz wybrane osoby i firmy muszą spełnić niezbędne formalności. Jaka działalność będzie prowadzona w udostępnionych przez miasto nieruchomościach? Od baletu, przez galerię, na wypożyczalni sprzętu filmowego kończąc.

W piątej już edycji „Lokalu na kulturę” miasto wystawiło 9 lokalizacji. Największe zainteresowanie wzbudziły lokale przy ul. Mikołowskiej 13 (8 ofert), Mikołowskiej 20 i 20a (7) oraz ul. Warszawskiej 67 (6). Tylko dwie nieruchomości nikogo nie zainteresowały (ul. Rysia 3 i Dąbrowskiego 9).  Zaproponowane przez miasto stawki czynszu zaczynały się od 2,4 zł za metr kw. (Mariacka 13a), a kończyły na 6,72 zł (Warszawska 67).

Co będzie się mieścić w lokalach na kulturę? Przy ul. Czecha 1a znajdzie się centrum wokalno-instrumentalne. Agencja Artystyczna Art Vibe z Wrześni deklaruje, że będzie organizować m.in. kursy improwizacji jazzowej dla wokalistów i instrumentalistów, warsztaty muzyczne, festiwal muzyczny młodych twórców oraz zespół wokalny dla pań.

Lokal przy ul. Kopernika 11 zajmie firma Rawmedia, która chce urządzić tam galerię sztuki z mikro kawiarnią. Ma to być też miejsce spotkań mieszkańców dzielnicy, w którym będą się odbywały warsztaty, wieczory gier planszowych, darmowe kursy językowe i spotkania dyskusyjne. Ponadto będzie się tam mieścić redakcja internetowego magazynu „Katolove.pl-dobra strona miasta”.

Mariacka 13a to adres, w którym działalność będzie prowadzić Fundacja Collective Walls z Rudy Śląskiej. Chce tu stworzyć miejsce, w którym będzie się można dowiedzieć w jaki sposób zbierać pieniądze metodą crowfundingu. Z kolei galeria sztuki Crowd/Gallery zamierza organizować wystawy dla artystów związanych z nurtem sztuki ulicznej.

Lokal przy ul. Matejki 4 przypadł Spółdzielni Socjalnej Zero Gravity Studio z Katowic, która planuje zorganizowanie galerii sztuki, miejsca do wspólnej pracy, wypożyczalnię sprzętu filmowego i bezpłatne wydarzenia związane z tematyką regionu.

Przy Mikołowskiej 13 komisja konkursowa najwyżej oceniła ofertę firmy Home& art z Chorzowa, która obiecuje bezpłatne warsztaty z rysunku, grafiki, malarstwa i wzornictwa oraz galerię sztuki. W planach są też warsztaty baletowe.

Po sąsiedzku, przy Mikołowskiej 20/20a znajdzie się „Institute of Music Performance” prowadzony przez Fundację IMP z Wrocławia. IMP ma być rodzajem szkoły muzycznej z indywidualnymi lekcjami gry na instrumencie.

Z kolei na ul. Warszawskiej 67 pani Marianna Maniek zamierza prowadzić galerię sztuki z zakresu ubioru unikatowego, biżuterii artystycznej, fotografii i malarstwa. Mają się w niej odbywać wystawy, wernisaże i warsztaty.

Co ciekawe, większość lokali zajmą firmy, fundacje i instytucje spoza Katowic. – Nie patrzyliśmy na to skąd ktoś jest, tylko co ma do zaoferowania miastu – mówi radny Adam Skowron, który brał udział w pracach komisji oceniającej złożone wnioski.

O tym jakie były warunki przyznawania lokali na kulturę można przeczytać tutaj.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*