Reklama

Licytacja czynszów w mieszkaniach komunalnych. Miasto wystawia kolejne lokale

Budynek przy ul. Kordeckiego.

Łukasz Kądziołka
W poniedziałek urząd miasta ogłosił listę mieszkań, w których jeszcze w lipcu będzie można wylicytować czynsz. To albo lokale powyżej 80 m kw., albo mniejsze, na które nie zdecydowali się oczekujący na  mieszkania komunalne. Większość z wystawionych mieszkań znajduje się w centrum Katowic.

Najwięcej lokali, bo aż 14,  znajduje się w budynku komunalnym przy ul. Kordeckiego. Tam powierzchnie nie są duże (od 35 do 57 m kw.), ale za to jest budynek jest nowy, a mieszkania gotowe do wprowadzenia się. To nie jedyne mieszkania “pod klucz” przekazane do licytacji. Jednak sporo lokali będzie wymagało od przyszłego najemcy remontu. W tym to największe, czyli mieszkanie przy ul. Markiefki z 4 pokojami o łącznej powierzchni prawie 161 m kw. Stawki wyjściowe za 1 m kw. zaczynają się od 4,27 zł. W przypadku mieszkań przy ul. Kordeckiego 3b i 4b to już jednak 9,30 zł. Kompletny wykaz lokali, których czynsz będzie można licytować w tej edycji, jest dostępny TUTAJ.

Przeczytaj też: Miasto wybudowało budynek mieszkalny w centrum Katowic

Żeby wziąć udział w ustnym przetargu na ustalenie stawek czynszu należy spełniać kilka kryteriów. Trzeba wykazać przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 3 miesięcy (bez kosztów uzyskania przychodu i składek: emerytalnej, rentowej i chorobowej) potwierdzone przez zakład pracy. Dochód nie może być niższy niż 2000 zł brutto na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 3500 zł brutto dla osoby samotnej. Tak samo jest w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto, osoba startująca w przetargu, nie może mieć zobowiązań wobec miasta.

Kolejnym warunkiem uczestnictwa w licytacji czynszu jest wpłata wadium. Wynosi ono 2,5 tys. zł. Jeśli oferent wygra przetarg i nie podpisze umowy najmu lub umowy remontu lokalu (w terminie 21 dni), wadium przepada. Po przegranej licytacji wadium jest zwracane w ciągu 3 dni od daty ogłoszenia wyników przetargu. W przypadku wygranej i podpisania umowy, wadium zaliczane jest na poczet przyszłego czynsz za najem.

Jak wygląda licytacja? Każda z osób, która przejdzie etap pierwszy i dostarczy wszystkie potrzebne dokumenty, weźmie udział w przetargu ustnym. Uczestnicy przetargu mogą proponować stawki co najmniej o 10 gr wyższe od poprzedniej propozycji. Licytacja kończy się, kiedy nie ma już więcej propozycji.

Osoba, która wygra licytację lokalu pod najem, ma obowiązek wpłacić kaucję w wysokości 6-krotnego miesięcznego czynszu jeszcze przed podpisaniem umowy. Ta zostaje zawarta najpóźniej 21 dni po ogłoszeniu wyników przetargu. Umowa na wykonanie remontu lokalu mieszkalnego jest zawierana w takim samym czasie. Z kolei umowa na najem już lokalu po przeprowadzeniu remontu musi być podpisana w ciągu 7 dni od jego zakończenia.

Wymagane dokumenty należy dostarczyć najpóźniej do 24 lipca. Można je składać w urzędzie miasta (Rynek 1) w pokoju 214 (II piętro) lub w Biurze Obsługi Mieszkańców (stanowiska 20 i 21). Licytacja odbędzie się 28 lipca o godzinie 10 w urzędzie miasta (ul. Młyńska 4, s. 204).

Szczegółowe informacje są zawarte w regulaminie, który jest dostępny TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*