Reklama

Kolejna licytacja czynszów w mieszkaniach komunalnych. Są duże zmiany w regulaminie

Grzegorz Żądło
Urząd miasta ogłosił kolejną licytację czynszów w mieszkaniach komunalnych. Do wzięcia są lokale powyżej 80 m kw., w których trzeba przeprowadzić remont oraz mniejsze przy ul. Mariackiej. W stosunku do ostatniej licytacji zaszło kilka zmian w regulaminie. Najważniejsza to wysokość dochodu, którym trzeba się legitymować, żeby w ogóle przystąpić do licytacji.

Kto może przystąpić do licytacji?

Właściwie każdy, kto osiąga określone w regulaminie dochody. W porównaniu z poprzednimi przetargami, ich wysokość została podniesiona i to znacznie. Chętni powinni zarabiać „na rękę” co najmniej 4500 zł (w gospodarstwie jednoosobowym), 3000 zł na osobę (w gospodarstwie dwuosobowym) i 2000 zł na osobę (gospodarstwo trzyosobowe i większe). Dochód za ostatnie 3 miesiące musi być poświadczony przez zakład pracy lub biuro rachunkowe (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej).

Co ważne, jeśli ktoś nie osiąga dochodów jak te podane wyżej, niekoniecznie musi zostać wykluczony z licytacji. Jeśli na dane mieszkanie wpłynie np. tylko jedna oferta, wówczas komisja przetargowa może ją dopuścić. O ile dochód oferenta nie będzie w znaczący sposób odbiegał od przyjętych minimów.

Zarobki mają też znaczenie w samej licytacji. W regulaminie jest zapis, który mówi, że miesięczne opłaty za lokal (bez mediów) nie mogą przekroczyć 1/3 dochodów w gospodarstwie domowym oferenta. To bardzo ważny punkt. Warto wcześniej wyliczyć sobie tę 1/3, bo jeśli podczas przetargu ktoś wylicytuje kwotę, która przekroczy próg, wówczas miasto nie podpisze z nim umowy najmu, a wpłacone wcześniej wadium przepadnie.

Na jakich zasadach można wynająć mieszkanie w licytacji czynszów?

Zwycięzca licytacji podpisuje umowę z miastem na czas nieokreślony. Oznacza to, że jeśli będzie płacił regularnie czynsz i nie będzie np. dewastował lokalu, wówczas może w nim mieszkać jak długo będzie chciał. Przy wszystkich oferowanych mieszkaniach widnieje informacja, że są do remontu. Ten musi przeprowadzić najemca na własny koszt. Miasto przyjmuje, że remont powinien zająć maksymalnie 3 miesiące. W tym czasie zwycięzca licytacji nie płaci czynszu, a jedynie pokrywa koszy zużytych mediów. Jeśli z jakichś powodów remont się przeciągnie, wówczas przez kolejne trzy miesiące trzeba płacić połowę czynszu.

Zakres koniecznych do wykonania prac jest różny. Najczęściej w grę wchodzi wymiana ogrzewania piecowego na elektryczne lub inne oraz wymiana instalacji elektrycznej i gazowej.

Wylicytowany czynsz może zostać podwyższony zarządzeniem prezydenta. Opłaty wzrastają dla wszystkich lokali komunalnych, a nie dla wybranego. Zgodnie z uchwałą rady miasta, czynsze powinny wzrastać co dwa lata, ale w praktyce miasto podnosiło je ostatnio rzadziej.

Żeby przystąpić do licytacji trzeba wpłacić wadium w wysokości 2500 zł.

Jakie mieszkania można wynająć?

Podstawowa zasada mówi o tym, że do wynajęcia są mieszkania o powierzchni powyżej 80 m kw. Są jednak wyjątki. To trzy mieszkania przy ul. Mariackiej 22 i 28. Te budynki przeszły kilka lat temu modernizację. Powierzchnia pozostałych lokali wynosi od 82 m kw. do 111 m kw. Stawki wyjściowe czynszu zaczynają się od 4,27 zł/ma kw. a kończą na 7,82 zł.

Najwięcej mieszkań mieści się w Szopienicach, śródmieściu i Załężu. Pełną listę wraz ze stawką wyjściową czynszu i opisem koniecznych do wykonania prac remontowanych można znaleźć TUTAJ.

Mieszkania można oglądać po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z odpowiednim oddziałem KZGM do 13 sierpnia. Wnioski o dopuszczenie do licytacji przyjmowane będą do 13 sierpnia w pokoju 204 w  budynku urzędu miasta przy Rynku 1 lub w Biurze Obsługi Mieszkańców na stanowiskach 20 i 21 (ten sam adres).

Ogłoszenie o licytacji można znaleźć TUTAJ. Przetarg odbędzie się 23 sierpnia.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*