Reklama

Jazz przyjechał tramwajem do Katowic. Rusza Jazzart Festival

Jazzowy tramwaj z trębaczem na pokładzie kursował po Katowicach przez 2 godziny.

Ł. K.
Dzwięki trąbki wypełniły zabytkowy tramwaj, który wzbudzał zainteresowanie wśród czekających na przystankach i przechodniów. Tak promował się na ulicach Katowic Jazzart Festival. Przez kolejne 6 dni będzie można na nim posłuchać jazzu z równych części świata. Pierwszy koncert we wtorek.

Było głośno i jazzowo. Tramwaj kursował na trasie pl.Wolności-pętla Alfreda. W środku, na trąbce, grał Marcin “Cozer” Markiewicz, lider zespołu Konopians. Na przystankach, przez megafon, zachęcał katowiczan do przyjścia na Jazzart Festival. We wtorek rozpocznie się 6. edycja wydarzenia, na które przyjadą muzycy z różnych części świata. Będą tradycyjne brzmienia i ciekawe połączenia.

Hedvig Mollestad (w środku) ze swoim trio pokaże rockowy pazur jazzu.

Jako pierwszy, w sali kameralnej NOSPR, wystąpi Hakon Kornstad. Norweski muzyk gra na saksofonie tenorowym i śpiewa tenorem. Wykonuje pieśni operowe i łączy je z solowymi partiami saksofonu. Koncert otwarcia rozpocznie się o 19.30. Po nim wystąpi kolejną artystką z Norwegii. Hedvig Mollestad jest doceniana przez krytyków na całym świecie. Gitarzystka, ze swoim trio, zaprezentuje się na scenie klubu Królestwo. Początek koncertu o 21.30.

Kolejną gwiazdą będzie światowej sławy saksofonista z USA. Tim Berne wystąpi z zespołem Snakeoil, którego jest liderem. Ich nagrany, bez udziału basu album, składa się z 6 długich kompozycji. Do posłuchania na żywo w czwartek o godzinie 19.30 w klubie Hipnoza.

W weekend do Katowic przyjedzie zespół z miasta, które jest kolebką jazzu. Każdy z członków The Hot 8 Brass Band pochodzi z Nowego Orleanu. Zespół wykonuje klasyczny repertuar nowoorleańskiej orkiestry dętej, ale łączy go z hip-hopem i funkiem. Ich żywiołowy występ w sobotę o godzinie 19.30 w sali koncertowej Miasta Ogrodów.

The Hot 8 Brass Band przyjedzie do Katowic prosto z Nowego Orleanu – kolebki jazzu.

Na zakończenie festiwalu awangardowa propozycja. Orkiestra Muzyki Nowej wykona, z zespołem Kwadrofonik i solistami (m.in. Agatą Zubel, Jakobem Kullbergiem i Adamem Bałdychem), 3 utwory. W tym sonatę Beli Bartoka na 2 fortepiany i perkusję. Bilety na niedzielny koncert w dużej sali w NOSPR kosztują 10 zł. Początek o godzinie 19.30.

To tylko niektóre z muzycznych atrakcji. Poza koncertami, w programie festiwalu, m.in. wystawa grafik, które są owocem współpracy grafika i muzyka jazzowego z USA oraz projekcja filmu dokumentalnego, przedstawiającego postaci jazzowych wirtuozów z Norwegii. Na koniec, w Drzwiach Zwanych Koniem, odbędzie się bal jazzowy z zespołem Papanosh z Francji. Bilety na koncerty w cenach od 10 zł do 50 zł można kupić TUTAJ. Pełny program festiwalu jest dostępny TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*