Reklama

Jaki system rozkładania sofy wybrać do spania codziennego? Oto nasze wybory

W kawalerkach i niewielkich mieszkaniach w blokach – zwłaszcza zamieszkiwanych przez rodzinę, salon często pełni rolę sypialni. Nie wstawisz do niego królewskiego łoża, ale wygodną sofę rozkładaną już tak. Dostępne na rynku sofy różnią się m.in. zastosowanymi systemami rozkładania. Zobacz jaki mechanizm sprawdzi się do spania codziennego.

Rozkładane sofy do spania codziennego i okazjonalnego – czym się różnią?

Przy wyborze rozkładanej sofy ogromne znaczenie ma to, jak często zamierzasz korzystać z funkcji spania. Jeśli mebel ma służyć wyłącznie jako awaryjne miejsce noclegowe, gdy od czasu do czasu odwiedzają cię goście, możesz silniej skupić się na designie i komforcie siedzenia. Jeżeli zamierzasz spać na sofie codziennie, musi być ona bezproblemowa w rozkładaniu, odpowiednio wysoka i wyposażona w wygodny materac. Sofy przeznaczone do spania codziennego i okazjonalnego często są oznaczane odpowiednimi informacjami. To ważne nie tylko dla własnego zdrowia i samopoczucia, by wybrać właściwy wariant. Używanie mebla niezgodnie z jego przeznaczeniem może skutkować pojawieniem się uszkodzeń, które zostaną odrzucone w procesie ewentualnej reklamacji.

Mechanizmy rozkładania w sofach do spania

Oglądając rozkładane sofy do spania, koniecznie zwróć uwagę na mechanizm rozkładania. Wpływa on na wygodę korzystania z funkcji spania oraz rozmiar, stabilność i wygodę powierzchni po rozłożeniu. Poniżej opisujemy najpopularniejsze systemy stosowane zarówno w dużych trzyosobowych sofach rozkładanych, jak i w mniejszych kanapach.

1. Automat DL

To typowy system rozkładania sof – często spotykany w modelach do spania codziennego. Aby rozłożyć kanapę, wystarczy zdjąć poduszki, lekko podnieść siedzisko i przesunąć je do przodu, a na miejsce siedziska położyć oparcie. Otrzymana powierzchnia do spania jest równa, obszerna, wygodna i sprężysta. Duża sofa rozkładana z automatem DL może mieć nawet 2 pojemne schowki na pościel. Zobacz przykładowe sofy z mechanizmem DL: https://www.agatameble.pl/meble/wypoczynkowe/sofy.

2. Mechanizm wersalkowy

Aby rozłożyć wersalkę, należy podnieść siedzisko i w odpowiednim momencie, na ogół po usłyszeniu charakterystycznego kliknięcia, opuścić. Wersalki od lat są chętnie wybierane do spania codziennego – głównie z uwagi na szybkość rozkładania i niską cenę. Minusem, zwłaszcza przy spaniu w dwie osoby, jest przerwa między materacami. Jednak niedogodność tą można łatwo zniwelować za pomocą topera, czyli materaca nawierzchniowego.

3. Wózek

W niewielkich sofach rozkładanych do przodu często stosowany jest system typu wózek. Wysuwany moduł znajduje się pod siedziskiem. W miejsce wysuniętego wózka wkłada się materac. Przy wyborze tego mechanizmu do spania codziennego trzeba koniecznie zwrócić uwagę na stabilność i płynność działania.

4. Stelaż włoski

Sofa ze stelażem włoskim to zdaniem wielu użytkowników najlepszy wybór do spania codziennego. Ukryty pod siedziskiem osobny materac zapewnia maksymalny komfort snu. Śpi się na nim praktycznie jak na tradycyjnym łóżku sypialnianym.

Jaki system rozkładania sofy wybrać do spania codziennego?

W zasadzie wszystkie opisane mechanizmy sprawdzą się przy codziennym spaniu na sofie. Aby ocenić, które rozwiązanie jest najwygodniejsze stricte dla ciebie, warto odwiedzić dobry salon meblowy i przetestować dany model. Ważne, aby mebel był solidnie wykonany, a mechanizm lekko i płynnie działał. Ponadto zwróć uwagę, czy dany system rozkładania wymaga odsuwania mebla od ściany.

Podsumowanie

Na każdej sofie rozkładanej możesz spać. Jednak nie na każdej się wyśpisz – zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli szukasz sofy i komfortowego łóżka w jednym, musisz wybrać model przeznaczony do spania codziennego – z najwygodniejszym dla ciebie mechanizmem rozkładania.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Komentarze

  1. Iga 5 kwietnia, 2022 at 11:51 am - Reply

    ja mam rozkładaną sofę z gala collezione. świetnie sie sprawdza

Dodaj komentarz

*
*