Reklama

Jak za dawnych lat. Saturator na Rynku serwuje wodę sodową

Redakcja
Od dzisiaj na Rynku w Katowicach można się za darmo napić wody z saturatora. To część kampanii promującej picie wody z kranu. Akcja potrwa do końca wakacji, a saturator będzie dostępny w piątki i soboty w godz. 13-19.

Saturator obsługuje Adam Grabowski, który kolekcjonuje i naprawia stare urządzenia do produkcji wody sodowej. Ma 5 z 6 produkowanych w Katowickich Zakładach Przemysłu Metalowego “DOMGOS” modeli saturatorów wózkowych i 2 z 2 modeli saturatorów bufetowych. Te wózkowe miały dwa koła motorowerowe, aparat do saturacji (czyli nasycania cieczy gazem) i szafkę, a także butlę ze sprężonym gazem, słoje z dozownikiem na syrop owocowy (zwykle malinowy i cytrynowy), węże do podłączenia wody i kilka szklanek. – Szklanki były na łańcuchu – mówił jeden z mieszkańców, kiedy zobaczył stojący na Rynku saturator. Inna mieszkanka wspominała ceny wody sodowej sprzed kilkudziesięciu lat. – Zwykła kosztowała 30 groszy, z sokiem 50 groszy, a z podwójnym sokiem złotówkę. To były czasy.

Teraz, przynajmniej w centrum Katowic, dwa razy w tygodniu woda z saturatora będzie za darmo. To część kampanii urzędu miasta i Katowickich Wodociągów pod nazwą „Katowicka kranówka – szluknij sie z kokotka”, które ma zachęcić mieszkańców Katowic do picia wody z kranu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*