Reklama

Festiwal Filmów Kultowych przenosi się z Katowic do Gdańska

Grzegorz Żądło
Ubiegłoroczna edycja Festiwalu Filmów Kultowych była ostatnią, która odbyła się w Katowicach. Impreza przenosi się do Gdańska. Nie będzie też samochodowego kina przed Spodkiem i objazdowego kina w dzielnicach. – Pisaliśmy prośby, chodziliśmy i przedstawialiśmy argumenty. Zawsze słyszeliśmy tą sama odpowiedź – nie da się. Dlatego postanowiliśmy poszukać innego miasta do współpracy – mówi Tomasz Szabelski, prezes Stowarzyszenia „Inicjatywa”, które było organizatorem wymienionych wydarzeń.

O tym, że Festiwal Filmów Kultowych nie będzie się już odbywał w Katowicach wiadomo było od kilku miesięcy. Zwłaszcza po tym, kiedy wycofał się główny sponsor, firma Cropp. Szabelski nie chciał jednak publicznie o tym mówić, choć przyznawał, że prawdopodobnie przeniesie imprezę do innego miasta. Nie ukrywa, że chodzi o pieniądze. – Od kilku lat lat zabiegaliśmy o to, aby Festiwal Filmów Kultowych był wspierany przez miasto Katowice w tym samym trybie, co inne duże festiwale (OFF, Nowa Muzyka, Letni Ogród Teatralny czy Katowicki Karnawał Komedii – przyp red.) i też na trochę innym poziomie finansowym. Do tej pory festiwal był praktycznie cały czas w konkursie ofert i musiał konkurować z dzielnicowymi wydarzeniami i festynami – tłumaczy Szabelski. Dodaje, że 40 tys. zł od miasta pozwalało jedynie na „przetrwanie, ale nie dawało szansy na rozwój”. – Pisaliśmy prośby, chodziliśmy i przedstawialiśmy argumenty. Zawsze słyszeliśmy tę sama odpowiedź – nie da się. Dlatego postanowiliśmy poszukać innego miasta do współpracy. Bardzo pozytywnie do naszego pomysłu podeszła grupa ludzi z kolektywu VHS Hell z Gdańska, z którym współpracowaliśmy przy okazji kultowych od kilku lat. Oni przedstawili projekt w mieście. Ponadto znaleźliśmy świetne miejsce, bowiem 20. FFK odbędzie się głównie na terenach byłej Stoczni Gdańskiej – wyjaśnia Szabelski.

Zdradza, że rozmowy z Gdańskiem trwały od siedmiu miesięcy. Nie chce jednak podać jaką kwotę przekaże na organizację tamtejszy urząd miasta. Wiadomo, że festiwal odbędzie się w czerwcu. Założenia programowe oraz nazwisko nowego dyrektora zostaną podane 1 lutego. Stowarzyszenie „Inicjatywa” w tym roku też wystąpiło do miasta o 40 tys. zł na FFK. Podczas 20. edycji w Gdańsku Szabelski chciał zorganizować m.in. koncert Kalibra 44 i orkiestry dętej KWK Katowice, a także wystawę katowickich neonów. Wstęp na te wydarzenia mieszkańcy Katowic mieliby za darmo. Projekt nie dostał jednak dofinansowania. Podobnie jak 5. Festiwal Kina Samochodowego (38 tys. zł) i Dzielnicowe Kino Objazdowe (36 tys. zł). W przypadku pierwszego z wydarzeń, stowarzyszenie prowadzi rozmowy w sprawie przeniesienia go do innego miasta.


Tagi:

Komentarze

  1. Max 1 lutego, 2017 at 9:44 am - Reply

    Zaś ten Krupa zawalił

Dodaj komentarz

*
*