Reklama

Budżet Obywatelski w Katowicach zmieni się w tym roku

Ł. K.
Miasto przygotowuje się do zmian w Budżecie Obywatelskim. Powodem są nowe przepisy w ustawie, ale wiadomo już, że prezydent Marcin Krupa chce wprowadzić w tym roku kilka nowości.

Budżet Obywatelski w Katowicach czekają zmiany. Wszystko wskazuje na to, że będą one wprowadzone jeszcze w tegorocznej edycji. Miasto przygotowało projekt uchwały, ponieważ zmieniły się przepisy dotyczące budżetów partycypacyjnych w całej Polsce. Chodzi o nowe przepisy w ustawie o samorządzie gminnym, do których musi zostać dostosowana odpowiednia uchwała  Katowicach.

Zgodnie z projektem uchwały, zmienią się zasady zgłaszania do Budżetu Obywatelskiego projektów lokalnych. Każda jednostka w Katowicach będzie miała ustaloną konkretną liczbę osób, które muszę poprzeć projekt, żeby ten mógł zostać zgłoszony. Do tej pory w każdej jednostce trzeba było zebrać 15 podpisów. Teraz ich liczba zależy od dzielnicy i została określona na podstawie liczby mieszkańców. Najwięcej podpisów będzie musiał zebrać mieszkaniec Ligoty i Panewnik (co najmniej 27 podpisów) oraz Śródmieścia (min. 25), a najmniej Dąbrówki Małej (3) czy Murcek (4).

Zmiany w ustawie miały na celu zwiększenie udziału mieszkańców w budżetach partycypacyjnych miast. Dlatego zmienia się definicja mieszkańca, który nie musi już być osobą zameldowaną. Oznacza to, że prawo do zgłaszania zadań będą mieli również przyjezdni, którzy mieszkają na stałe w Katowicach, ale nie są zameldowani. Bez zmian pozostaje zasada, że zgłaszający musi mieć powyżej 16. lat (w innym przypadku potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego).

Uchwała, która aktualnie została przekazana do konsultacji  organizacjom pozarządowym i pożytku publicznego, może być dopiero wstępem do zmian. Po jej przegłosowaniu zarządzenie w sprawie BO może wydać prezydent Marcin Krupa. Zgodnie z zapowiedzią kwota Budżetu Obywatelskiego w Katowicach ma zostać podniesiona do 30 mln zł. Ponadto niewykluczone, że osoby niezameldowane będą mogły nie tylko zgłaszać, ale również głosować na projekty BO. Więcej informacji o trwających konsultacjach można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*