Reklama

AWF nie rezygnuje. Będzie kolejny wniosek ws. osiedla na stadionie przy ul. Kościuszki

Rektor AWF prof. dr hab. Adam Zając i prezydent Marcin Krupa.

Łukasz Kądziołka
Rektor katowickiej AWF-u chce iść na kompromis. Stadion przy ul. Kościuszki nadal ma zostać sprzedany. Jednak to, co powstanie w jego miejscu, ma uwzględniać sprzeciw mieszkańców. Wiadomo też, kiedy teren mógłby trafić w ręce dewelopera.

Zamiast obiecanych wcześniej 26,5 mln zł na halę lekkoatletyczną, AWF ma dostać z ministerstwa turystyki i sportu aż 40 mln zł. Jednak dofinansowanie nie jest wystarczające, żeby wybudować cały lekkoatletyczny kompleks, składający się z hali i stadionu, który ma się mieścić przy ul. Zgrzebnioka. Brakuje jeszcze około 45 mln zł. Dlatego uczelnia nie rezygnuje z pomysłu sprzedaży stadionu przy ul. Kościuszki. – Myślę, że każdy jest tego świadomy i przyzna nam rację, że nie jest sensowne utrzymywanie dwóch obiektów w odległości 600 metrów. Uzgodniliśmy tutaj z prezydentem, że ten obiekt obecny jest źle ulokowany, przy autostradzie, przy ruchliwej ulicy i przede wszystkim nie spełnia żadnych wymogów PZLA i IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych – przyp. red.) – mówi prof. Adam Zając, rektor AWF.

PRZECZYTAJ TEŻ: AWF dostanie więcej pieniędzy na halę lekkoatletyczną

W kwietniu uczelnia wycofała wniosek o warunki zabudowy, według którego na działce obok autostrady mogłoby powstać nowe osiedle złożone z ośmiu 7-piętrowych budynków. Kolejny wniosek jest w fazie przygotowania. – Z tego, co ja przewiduję, będzie to niższa zabudowa. Tak, jak mieszkańcy apelowali, żeby nie były to 7-piętrowe kondygnacje tylko 3-, 4-piętrowe – mówi Zając. Po protestach mieszkańców uczelnia idzie na kompromis, ale sprzedaż działki jest już przesądzona. Miałaby ona nastąpić w momencie, gdy budowa hali będzie na etapie końcowym. Nie wcześniej niż w 2021-2022 roku. Teren pod lekkoatletyczny kompleks władze Katowic przekazały Akademii Wychowania Fizycznego 3 lata temu. Zgodnie z umową, uczelnia ma 10 lat na wykorzystanie gruntów, czyli wybudowanie hali i stadionu.


Tagi:

Komentarze

  1. Michał 24 maja, 2019 at 1:03 pm - Reply

    Stadion po TS Pogoń Katowice przekazać dla grającej w ekstraklasie Drużynie Kobiecej piłki nożnej.
    Panie na to zasługują.
    A osiedle już powstaje powyżej.

Dodaj komentarz

*
*