Reklama

AWF dostanie więcej pieniędzy na halę lekkoatletyczną

Ł. K.
Ministerstwo sportu i turystyki zwiększa dofinansowanie do  budowy hali lekkoatletycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Uczelnia musi jednak znaleźć drugą połowę kwoty potrzebnej do powstania inwestycji.

Z ministerstwa płyną kolejne miliony na infrastrukturę sportową w woj. śląskim. Dzisiaj minister sportu i turystyki, Witold Bańka, przyjechał na AWF, żeby poinformować o wsparciu dużych inwestycji. – Zależy nam na tym, żeby powstało tu takie centrum lekkoatletyczne. Taki lekkoatletyczny hub – mówił. Decyzja ministerstwa to 40 mln zł zamiast 26,5 mln zł dla AWF-u i 4,5 mln zł na strzelnicę biathlonową dla Stadionu Śląskiego. – Inwestycja w tę halę lekkoatletyczną sprawi, że to będzie taka kompleksowa infrastruktura, więc to jest bardzo duże dofinansowanie – mówił Bańka. Dofinansowanie z jego resortu to mniej więcej połowa kwoty, jaka jest potrzebna do budowy nowego obiektu AWF-u. Będzie on stanowił jeden z elementów zaprezentowanej pod koniec 2018 roku koncepcji sportowej doliny, czyli Katowice Sports Valley.

PRZECZYTAJ TEŻ: Katowice będą miały sportową dolinę. Tak ma wyglądać inwestycja AWF-u

Powstanie ona pomiędzy ulicami: Kościuszki, Zgrzebnioka, Meteorologów i Ceglaną. W miejscu starego stadionu Gwardii i tuż obok budowanego basenu miejskiego. W pierwszej kolejności AWF zamierza wybudować halę o powierzchni ok. 3 tys. m kw.

Rektor AWF Adam Zając z marszałkiem Jakubem Chełstowskim i ministrem Witoldem Bańką.
Rektor AWF Adam Zając z marszałkiem Jakubem Chełstowskim i ministrem Witoldem Bańką.

Na razie uczelnia przygotowuje się do inwestycji. Pierwsze szacunki mówiły o ok. 52 mln zł. Teraz wiadomo już, że sama hala może kosztować ok. 85 mln zł. – Nie wiemy jak będzie wyglądał finalny montaż finansowy – mówi prof. dr hab. Adam Zając, rektor AWF Katowice. Uczelnia liczy na wsparcie ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego. Złożyła wniosek o dofinansowanie w marcu tego roku. Poza tym wszystko wskazuje na to, że do sportowej doliny dołoży się marszałek i miasto. – Mamy 40 mln zł, a teraz trzeba dokooptować resztę pieniędzy. Zarówno z budżetu uczelni, budżetu miejskiego i też, mam nadzieję, z budżetu marszałka województwa śląskiego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Poza tym AWF nie rezygnuje z pomysłu sprzedaży stadionu przy ul. Kościuszki. – To będzie w perspektywie pewne źródło finansowania, ale nie hali tylko stadionu – mówi Zając. Stadion ma powstać obok hali i będzie ją uzupełniał, bo trybuny zewnętrzne stadionu będą w nią wbudowane.

Planowany termin rozpoczęcia prac nad halą to początek przyszłego roku, a ich zakończenie to 2021 rok. Natomiast budowa stadionu mogłaby potrwać 9-10 miesięcy i potrwać do 2023 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*