Mimo że cena energii elektrycznej w ostatnim czasie wyraźnie spadła, klienci dostają wyższe rachunki za prąd. Jak to możliwe? Jak tłumaczy Tauron, z końcem 2025 roku zakończyło się tzw. mrożenie cen i do rachunku doliczane są opłaty, o których klienci zdążyli już zapomnieć.
Ceny prądu były w Polsce mrożone od 2022 do końca 2025 roku. Wynikało to z ich gwałtownego wzrostu, najpierw w wyniku pandemii koronawirusa, a potem z powodu ataku Rosji na Ukrainę. Dla porównania, w 2023 roku rynkowa cena megawatogodziny wynosiła 1119 zł, a w 2026 roku już tylko 498 zł. To mniej niż mrożona cena pod koniec 2025 roku (574 zł/MWh).
Jednak koszt energii elektrycznej to jedynie około 40% całkowitej sumy rachunku. Resztę stanowią różnego rodzaju opłaty, a te są coraz wyższe. Chodzi przede wszystkim o dystrybucję. Dlatego spadek cen energii nie przekłada się na spadek wysokości rachunków za prąd, a jedynie za mniejszy ich wzrost.
Jedną z opłat, którą dobrze widać na rachunkach, jest stawka stała ceny, która wynosi 10,45 zł miesięcznie. Wbrew pozorom, nie jest to opłata za utrzymanie stałej ceny energii przez określony czas, nawet gdyby na rynku znów doszło do gwałtownych wzrostów. Jak tłumaczy w piśmie do klientów Tauron, "stawka stała pozwala między innymi na zapewnianie i rozwój wysokiej jakości obsługi klienta".
Przy standardowej taryfie dla gospodarstw domowych, to roczny dodatkowy wydatek w wysokości 125,46 zł. - Składowe rachunku, takie jak stawka stała, pozwalają między innymi na zapewnianie i rozwój segmentu obsługi klienta - dodaje Daniel Iwan, rzecznik prasowy Tauron Sprzedaż GZE.
Informuje też, że już pod koniec ubiegłego roku klienci Taurona otrzymali komplet informacji dotyczących taryfy i rozliczeń na 2026 rok. - W korespondencji przekazaliśmy szczegółowe dane dotyczące stawek stałych dla gospodarstw domowych, które obowiązują od stycznia 2026 r., wraz z informacją o możliwości ich obniżenia.
Jedną z tych możliwości ma być skorzystanie z cennika jednorocznego, w którym po wyborze e-faktury oraz wyrażeniu odpowiednich zgód, stawka stała zostanie obniżona do poziomu 8,36 zł brutto /m-c. To jednak tylko... 2,09 zł oszczędności miesięcznie. Dodatkowo Tauron dodaje roczną gwarancję cen jak w taryfie i usługę Elektryk24H bez dodatkowych opłat.
Warto dodać, że kiedy w 202 roku rozpoczynało się mrożenie cen, stawka stała ceny wynosiła 6,40 zł.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
A powrót opłaty mocowej w zeszłym roku? Chyba z 15 zł za punkt poboru. W efekcie, gdy ktoś ma prąd w garażu, płaci ponad 5 zł za kWh, bo zużycie roczne to 30 kWh.
Wypowiedzieć umowę i tyle! Tak zrobiłem, w garażach nie opłaci się mieć umowę z zakładem energetycznym, urządzenie typu Fosibot pro, lub większe stacje typu 16kwh obie około 6 tys zł, wytrzymają spokojnie 18lat.
A co tu komentować. Potrzeba pieniędzy dla klakierow "fachofcuw" którzy najgłośniej wyli z wodzem "mamy to". Teraz sie im należy,więc naród zapłacić. "Prąd staniał,gaz staniał,ale rachunki dla waszego dobra idą w górę", albo "ja swoją część ze 100 konkretów spełniłem,93,czy ileś tam to nie moja działka" - proste?, proste
Jak kupuję bułkę w markecie nikt nie żąda ode mnie opłaty za obsługę klienta, ani za możliwość parkowania samochodu. Jak kupuję paliwo na stacji nikt nie dolicza mi dodatkowej opłaty za dowóz paliwa do stacji. Tylko państwowe monopole nabijają konsumentów w butelkę, gdzie lista dopłat jest wyższa niż wartość towaru który sprzedają.
Zapewniam Cię, że kiedy kupujesz bułkę, paliwo, itp. to płacisz za obsługę, uśmiech sprzedawcy, dowóz paliwa itd. w MARŻY. Nie widać składowych marży na paragonie ale naprawdę mają wpływ na ostateczną cenę produktu.
Jednym słowem,te pieniądze im się należą!!!Bo koszty ku......wo konferencji w Zakopanem też wzrosły!!!
Nie no skąd...? Podwyżka... nie to nie jest podwyżka a niby co... cud... dla naszego dobra to wszystko... A co do znakomitej obsługi klienta podam przykład : przyszedł do nas starszy Pan z Tauronu celem wymiany licznika elektrycznego beż powiadomienia wcześniejszego. Grzeczny szybko licznik wymienił - akurat byliśmy w domu. Na pytanie czy dostanę jakiś protokół ze stanem liczników nr .Pan powiedział że wymienia licznika i robi zdjęcie telefonem... Na pytanie skierowane do działu obsługi klienta otrzymałam informację że Tauron nie powiadamia / a mają adres email i nr telefonów/o wymianie ani nie zostawia protokołu że stanami i nr obu liczników i Pani stwierdziła że dalej nie bd kontynuować tematu...
To prawda tauron najdroższy, poza tym ktoś na ich koszt powinien sprawdzić zamontowane przez nich liczniki zdalnego odczytu, zużycie jest zawyzane
Jak Tauron czy Orlen chce być sponsorem niemal wszystkich imprez sportowych i nie tylko, to musi gdzieś te pieniądze wydoić, więc klienci za to zapłacą. A ja uważam że te imprezy powinny być wypracowane przez same kluby i sportowców , jak chcą błyszczeć i zapisać się w historii . ITD., ITP.
Ten kraj zawsze kradł czyli byl złodziejem naszych pieniedzy. Przestańcie głosować na te dwie partie i należy wyjść z uni!
Ty nie jesteś slazak, tylko ruski troll.
To sa zlodzieje u nas skoczylo miesiac do miesiaca z 300 na 400zl
Zaraz, zaraz - a gdzie obiecana przez Batyra obniżna cen prądu o 33%?
w tzw zamrażarce byłego sekretarza pzpr, obecnie marszałka sejmu, który twierdzi że skoro Polacy źle wybrali, to teraz będą płacić !
A powrót opłaty mocowej w zeszłym roku? Chyba z 15 zł za punkt poboru. W efekcie, gdy ktoś ma prąd w garażu, płaci ponad 5 zł za kWh, bo zużycie roczne to 30 kWh.
Wypowiedzieć umowę i tyle! Tak zrobiłem, w garażach nie opłaci się mieć umowę z zakładem energetycznym, urządzenie typu Fosibot pro, lub większe stacje typu 16kwh obie około 6 tys zł, wytrzymają spokojnie 18lat.
A co tu komentować. Potrzeba pieniędzy dla klakierow "fachofcuw" którzy najgłośniej wyli z wodzem "mamy to". Teraz sie im należy,więc naród zapłacić. "Prąd staniał,gaz staniał,ale rachunki dla waszego dobra idą w górę", albo "ja swoją część ze 100 konkretów spełniłem,93,czy ileś tam to nie moja działka" - proste?, proste