Reklama

Wyższe rachunki za prąd od Taurona. "To nie jest podwyżka"

Mimo że cena energii elektrycznej w ostatnim czasie wyraźnie spadła, klienci dostają wyższe rachunki za prąd. Jak to możliwe? Jak tłumaczy Tauron, z końcem 2025 roku zakończyło się tzw. mrożenie cen i do rachunku doliczane są opłaty, o których klienci zdążyli już zapomnieć.

Ceny prądu były w Polsce mrożone od 2022 do końca 2025 roku. Wynikało to z ich gwałtownego wzrostu, najpierw w wyniku pandemii koronawirusa, a potem z powodu ataku Rosji na Ukrainę. Dla porównania, w 2023 roku rynkowa cena megawatogodziny wynosiła 1119 zł, a w 2026 roku już tylko 498 zł. To mniej niż mrożona cena pod koniec 2025 roku (574 zł/MWh).

Jednak koszt energii elektrycznej to jedynie około 40% całkowitej sumy rachunku. Resztę stanowią różnego rodzaju opłaty, a te są coraz wyższe. Chodzi przede wszystkim o dystrybucję. Dlatego spadek cen energii nie przekłada się na spadek wysokości rachunków za prąd, a jedynie za mniejszy ich wzrost.

Reklama

Jedną z opłat, którą dobrze widać na rachunkach, jest stawka stała ceny, która wynosi 10,45 zł miesięcznie. Wbrew pozorom, nie jest to opłata za utrzymanie stałej ceny energii przez określony czas, nawet gdyby na rynku znów doszło do gwałtownych wzrostów. Jak tłumaczy w piśmie do klientów Tauron, "stawka stała pozwala między innymi na zapewnianie i rozwój wysokiej jakości obsługi klienta".

Przy standardowej taryfie dla gospodarstw domowych, to roczny dodatkowy wydatek w wysokości 125,46 zł. - Składowe rachunku, takie jak stawka stała, pozwalają między innymi na zapewnianie i rozwój segmentu obsługi klienta - dodaje Daniel Iwan, rzecznik prasowy Tauron Sprzedaż GZE.

Reklama

Informuje też, że już pod koniec ubiegłego roku klienci Taurona otrzymali komplet informacji dotyczących taryfy i rozliczeń na 2026 rok. - W korespondencji przekazaliśmy szczegółowe dane dotyczące stawek stałych dla gospodarstw domowych, które obowiązują od stycznia 2026 r., wraz z informacją o możliwości ich obniżenia.

Jedną z tych możliwości ma być skorzystanie z cennika jednorocznego, w którym po wyborze e-faktury oraz wyrażeniu odpowiednich zgód, stawka stała zostanie obniżona do poziomu 8,36 zł brutto /m-c. To jednak tylko... 2,09 zł oszczędności miesięcznie. Dodatkowo Tauron dodaje roczną gwarancję cen jak w taryfie i usługę Elektryk24H bez dodatkowych opłat.

Reklama

Warto dodać, że kiedy w 202 roku rozpoczynało się mrożenie cen, stawka stała ceny wynosiła 6,40 zł.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ben - niezalogowany 2026-03-01 09:18:22

    A powrót opłaty mocowej w zeszłym roku? Chyba z 15 zł za punkt poboru. W efekcie, gdy ktoś ma prąd w garażu, płaci ponad 5 zł za kWh, bo zużycie roczne to 30 kWh.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Zenek - niezalogowany 2026-03-02 07:20:56

    Wypowiedzieć umowę i tyle! Tak zrobiłem, w garażach nie opłaci się mieć umowę z zakładem energetycznym, urządzenie typu Fosibot pro, lub większe stacje typu 16kwh obie około 6 tys zł, wytrzymają spokojnie 18lat.

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Stefek i Zośka - niezalogowany 2026-03-01 17:27:55

    A co tu komentować. Potrzeba pieniędzy dla klakierow "fachofcuw" którzy najgłośniej wyli z wodzem "mamy to". Teraz sie im należy,więc naród zapłacić. "Prąd staniał,gaz staniał,ale rachunki dla waszego dobra idą w górę", albo "ja swoją część ze 100 konkretów spełniłem,93,czy ileś tam to nie moja działka" - proste?, proste

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo katowice24.info




Reklama
Najnowsze wiadomości