Kilka wydziałów Urzędu Miasta Katowice wyprowadzi się z należącego do miasta biurowca przy ul. Francuskiej 70. Jak tłumaczą urzędnicy, budynek nie spełnia już współczesnych standardów, a jego remont jest nieopłacalny. Dlatego pracownicy wydziałów mają się przenieść do innego gmachu. Pomóc znaleźć odpowiednią przestrzeń ma prywatna firma.
Przy ul. Francuskiej 70 mieści się przede wszystkim wydział uprawnień komunikacyjnych, w którym rejestrowane są pojazdy. Jednak jest tam też siedem innych wydziałów urzędu, m.in. geodezji, podatków i opłat lokalnych, zarządzania kryzysowego, a także dział Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wszystkich norm jest nieuzasadnione ekonomicznie. Koszty przebudowy i modernizacji obiektu przewyższają ekonomiczne uzasadnienie dalszego funkcjonowania budynku. Niektóre z wymogów nie mogą praktycznie zostać spełnione bez zamknięcia obiektu i przeprowadzenia wielomilionowych inwestycji - mówi Grzegorz Kleszcz, naczelnik wydziału administracyjnego UM Katowice.
Jak informuje urząd, budynek przy ul. Francuskiej 70 ma podobną konstrukcję co wyburzony kilka lat temu gmach DOKP przy Spodku oraz siedziba prokuratur przy ul. Wita Stwosza. Nowy obiekt dla prokuratur powstaje w Załężu. To sugestia, że biurowiec przy Francuskiej też docelowo zostanie wyburzony.
Najpierw jednak urzędnicy muszą się gdzieś przenieść. Wszystko wskazuje na to, że trafią do któregoś z prywatnych biurowców.
Już 10 lutego 2025 roku UM ogłosił konkurs na wybór firmy, która doradzi do jakiej lokalizacji powinny przenieść się wydziały z Francuskiej 70. Wpłynęło 6 ofert, wszystkie firm z Warszawy. Wybrana została ta Colliers Poland. Zwycięzca konkursu będzie musiał przeanalizować różne lokalizacje m.in. pod kątem dostępności komunikacyjnej (zarówno komunikacją publiczną, jak i indywidualną), dostępności pomieszczenia na serwerownię, hali obsługi klientów, sali konferencyjnej, archiwum. Potem przedstawi władzom miasta wybrane lokalizacje i weźmie udział w negocjacjach z ich właścicielami, dotyczących warunków najmu, w tym terminu i ceny.
Wśród niezbędnych warunków, jakie postawili urzędnicy odnośnie nowej lokalizacji, są m.in. bliskość przystanków komunikacji miejskiej, dostępność miejsc parkingowych dla klientów oraz dostępność miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnością, drzwi do budynku otwierane automatycznie, windy dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami
Wybrana w konkursie firma ma przedstawić swoje analizy i rekomendacje, a także wziąć udział w rozmowach z właścicielami biur do 30 czerwca 2026 roku.
Urząd nie zdradza ile będą kosztować usługi doradcze firmy Colliers Poland.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Wydział komunikacji, przy którym petenci przyjeżdżają min wymienić tablice rejestracyjne i nie mają gdzie tego zrobić bić bo oczywiście o parkingu z dziwnego zdarzenia nie pomyślano. Żenujące
Przyjedź do Siemianowic. Tam nawet parkingu nie ma a do przystanku prawie 800m! Po co, w końcu to tylko wydział komunikacji!
A ja już znam wynik tego "doradztwa biznesowego" Otóż Colliers Poland akurat ma biurowiec pusty :) I co za przypadek - dobrze dostępny komunikacyjnie (Rondo Ziętka). Budżet miasta wytrzyma ;P W końcu podatnik płaci :) Ciekaw jestem tylko czy w życiu prywatnym też opuszcza się swój własny lokal aby wynajmować od kogoś.
Nie własny tylko publiczny czyli niczyj. Projektować będzie define i wykonywac tez.. Kasa ponad rynek +30%.
A jak tam dojechać? Hulajnogą, czy będą kursowały specjalnie do tego celu autobusy? Bo raczej o parking tam nie ma szans
Jest prostsze rozwiazanie, wywalic polowe urzedasow i miejsca wystarczy. To jest niewpojete jak Krupa lekka reka wydaje pieniadze
Janusz biznesu się odezwal
Tak kurde komuś kabzę. UM Katowice to powinien wykupić jakiś cały biurowiec i wszystkie wydziały tam przenieść. Oraz zrestrukturyzować.potem zatrudnienie i zmniejszyć ilość bab jedzących ciastka ..... Przecież większość rzeczy w epuap.sie.dzieje ... Tak samo że szpitalami nowy jeden porządny a nie kilka badziewiastych ....
W dobie powszechnej cyfryzacji i gwałtownego rozwoju AI należy urzędników zwalniać, a nie wymyślać nowe siedziby i pałace. Większość rzeczy da się załatwić online, większość wniosków jest dość prosta i naprawdę nie trzeba armii ludzi do ich przetwarzania i sprawdzania. W prywatnych firmach pewne procesy się optymalizuje, żeby było szybciej i taniej, w urzędach jest jak widać odwrotnie.
Mam nieodparte wrażenie, że skończyły się działki wolne dla deweloperów to teraz trzeba dać im kasę za wynajem tego, co zbudowali na sprzedanych przez miasto działkach . Czy miasto nie wiedziało że ma problem lokalowy i może by trzeba by było sobie wybudować na własnych gruntach na potrzeby miasta?!... No chyba że już wszystko pogonili prywaciarzom... A obywatel zapłaci za biznesy włodarzy...
Niech zgadnę... Zaproponują urzędnikom że niby najlepsza oferta na Wydział Komunikacji, na ul. Konduktorskiej... ???? Gdzie daleko do tramwaju, odludzie, i open space dla 10 osób jak w kurniku. Do tego nieciekawa okolica z dawnym śmietnikiem i terenami pohucianymi.
Budynek odchyla sie od pionu i grozi katastrofą budowlaną. Stąd decyzja o wyprowadzce i rozbiórce a nie względy milionowych remontów
Szkoda, że nie ma podanego właściwego powodu przeprowadzki. Ten budynek powinien zostać wyłączony z użytkowania już 5 lat temu. Użytkowanie go jest niebezpieczne. Przekroczona prawie trzykrotnie norma odchylenia to tylko jedna z bardzo poważnych wad.
Wystarczyłoby zredukować zatrudnienie tak, aby wszyscy urzędnicy zmieścili się w budynkach magistratu przy Młyńskiej i Rynku. Po co tracić pieniądze na wynajem.
Wydział komunikacji, przy którym petenci przyjeżdżają min wymienić tablice rejestracyjne i nie mają gdzie tego zrobić bić bo oczywiście o parkingu z dziwnego zdarzenia nie pomyślano. Żenujące
Przyjedź do Siemianowic. Tam nawet parkingu nie ma a do przystanku prawie 800m! Po co, w końcu to tylko wydział komunikacji!
A ja już znam wynik tego "doradztwa biznesowego" Otóż Colliers Poland akurat ma biurowiec pusty :) I co za przypadek - dobrze dostępny komunikacyjnie (Rondo Ziętka). Budżet miasta wytrzyma ;P W końcu podatnik płaci :) Ciekaw jestem tylko czy w życiu prywatnym też opuszcza się swój własny lokal aby wynajmować od kogoś.