Reklama

Zużyte opony będzie dziś można wymienić na nasiona łąki kwietnej

Redakcja
Oddając opony w MPGK będzie można odebrać nasiona łąki kwietnej. To kolejna edycja akcji, która ma zwrócić uwagę na problem porzucania odpadów.

Wbrew temu co sądzą niektórzy, opony nie są odpadem wielkogabarytowym i nie można ich wystawiać przy kubłach na śmieci. Można za to, a nawet trzeba, dostarczać je do Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów. W Katowicach są cztery GPZO. W sobotę w tym przy ul. Milowickiej 7A w zamian za opony będzie można dostać nasiona łąki kwietnej. Akcja potrwa w godz. 8-13 i jest skierowana wyłącznie do mieszkańców Katowic. Będzie obowiązywał limit opon, które przyjmie MPGK. Jedno gospodarstwo domowe może przywieźć nie więcej niż 4 sztuki opon do samochodów osobowych do 3,5 tony bez felg, a także maksymalnie 2 sztuki opon motocyklowych.

W mieszance kwiatów oraz roślin polnych, która będzie rozdawana w zamian a opony, znajdują się m.in. lwia paszcza, ubiorek, smagliczka, eszolcja. Jedna torebka nasion wystarczy do obsiania ok. 5 m2.

Przywożąc 3 lub 4 opony samochodowe można dostać trzy torebki nasion, a za 1 lub 2 opony – dwie torebki. Za opony motocyklowe nagrodą będzie 1 torebka. Każdy otrzyma też 3-kilogramowy worek kompostu, który miesza się z ziemią i stosuje jako nawóz do poprawy jakości gleby.

Akcja „Nie siej śmieci, posiej łąkę” jest częścią prowadzonego przez urząd miasta projektu KATOobywatel, który służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. W poprzednich edycjach mieszkańcy mogli wymieniać na nasiona elektrośmieci i opony.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*