Reklama

W zamian za elektrośmieci Katowice rozdają nasiona łąk kwietnych i kompost

Redakcja
W zamian za elektrośmieci, będzie można dostać nasiona łąk kwietnych i kompost. W sobotę 8 maja odbędzie się akcja „Nie siej śmieci, posiej łąkę”, której głównym partnerem jest MPGK.

Nasiona i kompost będą czekały w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów przy ul. Milowickiej 7A, w godz. od 8 do 13 (8 maja, sobota). Mieszkańcy, którzy w tym czasie przywiozą zużyty, ale kompletny sprzęt RTV/AGD lub baterie, dostaną nasiona łąk kwietnych z Fundacji Łąka oraz kompost wyprodukowany przez MPGK z zielonych odpadów (bio) Każda koperta zawiera 10 g nasion, co wystarcza na obsianie ok. 5 m.kw. terenu. To ozdobna mieszanka kwiatów polnych, które łatwo kiełkują i są wytrzymałe. Można je wysiewać w maju, ale też później. Zakwitają w ciągu 6-8 tygodni. W mieszance są: chaber bławatek, kąkol polny, mak polny, ostróżeczka polna, rumian polny, rumianek pospolity, wyka kosmata czy złocień polny. Do kopert dołączona będzie instrukcja zakładania łąki.

Akcja ma nie tylko zachęcić mieszkańców za zakładania mikro łąk kwietnych, ale też zwrócić uwagę na problem porzucania elektrośmieci. Często bowiem mieszkańcy wyrzucają stare lodówki czy pralki do lasu albo na ulice. Zużytego sprzętu nie można też zostawiać w miejscu dla wielkiego gabarytu, bo, podobnie jak opony i gruz, nim nie jest.

Zgodnie z przyjętymi zasadami i Regulaminem Utrzymania Czystości w Gminie Katowice elektrośmieci przyjmowane są od mieszkańców Katowic w każdym z czterech Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów (PSZOK), w ramach opłaty śmieciowej. Poza tym, sklep lub działający w jego imieniu dostawca, ma obowiązek zabrać zużyty sprzęt podczas dostawy nowego (np. lodówka za lodówkę).

Aby ułatwić pozbywanie się elektrośmieci, od 1 lipca w Katowicach ruszy program odbioru dużych odpadów RTV/AGD bezpośrednio z nieruchomości. Mieszkaniec będzie mógł umówić się telefonicznie na odbiór takiego sprzętu, w uzgodnionym dniu i przedziale czasowym.

Sobotnia akcja w MPGK przy ul. Milowickiej 7a potrwa do wyczerpania zapasów.

Za kompletny duży sprzęt (np. lodówka, zamrażarka, duży telewizor) będzie można dostać 3 paczki nasion i dwa worki Kompovitu (każdy po ok. 3 kg).

Za drobniejszy sprzęt (np. mały TV, monitor, komputer) będą przysługiwać 2 paczki nasion i 1 worek Kompovitu.

Z kolei drobny sprzęt elektryczny (np. lokówka, suszarka do włosów, zabawki elektryczne) i baterie (25 sztuk) będzie można „wymienić” na 1 paczkę nasion i 1 worek Kompovitu.

W przypadku zainteresowania większą ilością kompostu (max. do 100 kg) będzie możliwość indywidualnego umówienia się na odbiór w innym dniu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*