Reklama

Zarządcą Spodka i MCK została firma PTWP Event Center

Grzegorz Żądło
Skończyły się trwające kilka lat poszukiwania zarządcy Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Dziś urząd miasta podpisał umowę z firmą PTWP Event Center, należącą do Wojciecha Kuśpika, organizatora m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Będzie ona operatorem obydwu obiektów przez 15 lat.

Podpisana przez prezydenta Katowic Marcina Krupę i Wojciecha Kuśpika umowa wejdzie w życie 2 maja. Trzy miesiące to czas na sprawne przekazanie obiektów koncesjonariuszowi.

Miasto próbowało wybrać zarządcę Spodka i MCK po raz pierwszy w 2011 roku. Zarówno wtedy, jak i dwa lata później, procedura zakończyła się niepowodzeniem. Nie było chętnych (więcej o tym tutaj). Urząd zmienił więc kryteria. Zrezygnował z wymogu posiadania przez oferentów doświadczenia w zarządzaniu halą widowiskowo-sportową i centrum kongresowo-konferencyjno-wystawienniczym. To otworzyło drogę do udziału w kolejnym postępowaniu na udzielenie koncesji dwóm firmom – PTWP Event Center i HKO. Ostatecznie pod koniec  2014 roku miasto ogłosiło, że zarządcą zostanie spółka należąca do Wojciecha Kuśpika. Tę decyzję zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach HKO. Chodziło m.in. o dokumenty dotyczące gwarancji ubezpieczeniowych, kredytowych i tych o niekaralności spółki, których według HKO, w momencie składania ofert, nie dostarczył jej konkurent. WSA przyznał warszawskiej spółce rację i po raz kolejny zrobił się problem (więcej o tym tutaj). Po tej decyzji to urząd i PTWP odwołały się do NSA w Warszawie, a ten w październiku 2015 roku podzielił ich stanowisko (więcej o tym tutaj). Mimo to, umowa została podpisana dopiero dzisiaj. Nieoficjalnie dlatego, że prawicy miasta nie byli do końca przekonani, czy wyrok NSa rzeczywiście kończy sprawę. HKO już wtedy zapowiadało, że poważnie rozważy złożenie kolejnej skargi, już po podpisaniu umowy z PTWP Event Center. Poza tym urzędnicy prowadzili długie negocjacje, bo chcieli zabezpieczyć interes miasta. Chodziło m.in. o Spodek i gwarancje, że nadal będą się w nim odbywać imprezy. O MCK nie było takich obaw, bo kalendarz centrum jest wypełniony na wiele miesięcy do przodu.

O finansowych szczegółach umowy można przeczytać w wywiadzie z Wojciechem Kuśpikiem (kliknij tutaj).


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*