Reklama

Zamiast nocnych kursów tramwajów, będzie bus wzywany na telefon lub poprzez aplikację. Nowy pomysł na oszczędności w komunikacji publicznej

G. Ż.
Sosnowiec uruchamia pilotażową akcję, której celem jest obniżenie kosztów funkcjonowania nocnej komunikacji publicznej. Od 1 lipca zamiast linii nr 27, w nocy będzie kursował bus, którego kurs będzie można zamówić telefonicznie lub przy pomocy specjalnej aplikacji.

Linia tramwajowa nr 27 biegnie przez całe miasto, od pętli przy Żylecie na Pogoni przez centrum, Dańdówkę, Klimontów i Porąbkę, aż do Kazimierza Górniczego. W nocy tramwaje mają na tej trasie 6 kursów i często jeżdżą puste. Władze Sosnowca uznały, że można zaoszczędzić na tych kursach, wprowadzając inne rozwiązanie. W skali województwa śląskiego, a być może także całej Polski, zupełnie nowatorskie.

Mniej więcej po trasie tramwaju będzie w nocy kursował specjalny bus. Organizacją przewozów zajmie się PKM Sosnowiec i firma Blees. Żeby skorzystać z nocnego busa, trzeba będzie ściągnąć specjalną aplikację lub zadzwonić do dyspozytora na nr 32 263 50 16, wew. 14. Pasażer, który zgłosi chęć przejazdu, dostanie informację, za ile na jego przystanku pojawi się bus. W tych miejscach, w których przystanki tramwajowe znajdują się przy ulicy, bus będzie się zatrzymał w tych samych miejscach. Z kolei tam, gdzie zatrzymanie się na przystanku tramwajowym nie będzie możliwe, w okolicy znajdować się będą tzw. przystanki wirtualne.  Wszystkie szczegóły nowej nocnej komunikacji będzie można znaleźć na stronie  www.sosnowiec.blees.co.

Nie jest tajemnicą, że ZTM intensywnie przygląda się nocnych kursom tramwajów w metropolii. Akurat praca tramwajów jest najdroższa, a w nocy ich napełnienie jest często minimalne. Stąd różne pomysły na ograniczenie kosztów z tym związanych.

Będziemy się przyglądać funkcjonowaniu tego typu rozwiązania. Jeżeli przy znacznie mniejszych kosztach zadowolenie pasażerów pozostanie na co najmniej tym samym poziomie, warto będzie się zastanowić, jak usługę poszerzyć i włączyć w sieć regularnej komunikacji miejskiej. Nocą tramwajami podróżuje bardzo mało osób, a jej koszty są wysokie – mówi Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Pierwszy kursy nocnej komunikacji w nowej formie zaplanowano na noc z 30 czerwca na 1 lipca. Przejazd nocnym busem w okresie pilotażowym będzie bezpłatny, a pilotaż ma potrwać do końca roku. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że na zamianie nocnych tramwajów na linii 27 na busy miasto może zaoszczędzić około 0,5 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*