Reklama

Zakaz handlu alkoholem w kolejnych dzielnicach. Zbliżają się konsultacje

Ł. K.
Mieszkańcy trzech dzielnic zabiorą głos w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu. Pomysł miał wyjść od samych mieszkańców. Miasto podpiera się statystykami policjantów i strażników, a wkrótce przeprowadzi konsultacje.

Coraz bliżej konsultacji społecznych w sprawie zakazu sprzedaży alkoholu w trzech dzielnicach. Po ponad roku od wprowadzenia nowych przepisów w centrum Katowic urzędnicy chcą rozszerzyć ograniczenie na kolejne dzielnice – Załęże, Szopienice i Burowiec. Po pierwsze, mieszkańcy sami zgłaszali taką potrzebę prezydentowi, a po drugie miasto ma dowody na to, że pomysł się sprawdził. – To zostało udokumentowane statystykami policji i straży miejskiej. Mniej osób zostaje odwiezionych do izby wytrzeźwień, jest prawie o 30% mniej takich przypadków. Mniej jest także przypadków łamania przepisów i spożywania alkoholu w bramach – mówi Ewa Lipka, rzeczniczka prasowa UM Katowice. Funkcjonariusze rzadziej interweniują z powodu zakłócania ciszy nocnej, picia alkoholu w miejscach publicznych. Spadała też liczba bójek i pobić.

PRZECZYTAJ TEŻ: Będą konsultacje społeczne w sprawie rozszerzenia nocnej prohibicji na inne dzielnice Katowic

Z tych dwóch powodów prezydent podpisał zarządzenia o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w dzielnicach. Zanim mieszkańcy zagłosują, odbędą się spotkania. – Podczas tych spotkań będziemy mówić o tym, jak działa to ograniczenie. Że dotyczy ono tylko miejsc, w których alkoholu na miejscu spożyć nie możemy. Czyli mowa o sklepach i stacjach benzynowych. Nadal w restauracjach, pubach i knajpkach będzie można sprzedawać alkohol po godz. 22.00 – tłumaczy Lipka.

Mieszkańcy, którzy przyjdą na spotkanie, dostaną do ręki ankietę. Jednak będzie też można zagłosować za lub przeciw ograniczeniu w sprzedaży alkoholu na stronie internetowej. Formularz będzie dostępny TUTAJ od daty spotkań w poszczególnych dzielnicach. Odbędą się one kolejno 21 listopada (Załęże – Zespół Szkół i Placówek nr 2, ul. Zarębskiego 2), 27 listopada (Burowiec – MDK “Szopienice – Burowiec”,  ul. Hallera 28) oraz 28 listopada (Szopienice – VI Liceum Ogólnokształcące  im. J. Długosza, ul. Lwowska 2). Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 17.00.

Konsultacje zakończą się w grudniu, a raport z ich przebiegu trafi do prezydenta Marcina Krupy na początku przyszłego roku. Wtedy też radni poznają wyniki ankiet.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*