Reklama

Z Rynku zniknie budka tramwajowa

Grzegorz Żądło
Z Rynku zniknie budka tramwajowa, w której mieści się też kiosk Ruchu. Władze Katowic zapowiadają, że punkt tramwajarzy może zostać przeniesiony do pobliskiego budynku przy Al. Korfantego, który przejdzie też remont części elewacji.

Przed rozpoczęciem przebudowy Rynku, budka kierowania ruchem, należąca do Tramwajów Śląskich, mieściła się mniej więcej tam, gdzie obecnie zaczyna się Plac Kwiatowy. Teraz stoi bliżej północnej krawędzi największego placu. Od dawna część mieszkańców narzekała, że konstrukcja nie pasuje do nowego centrum. Żarty wzbudzają m.in. wiszące w oknie budki firanki. Poza tym regularnie kontener jest obsikiwany przez ludzi. Niektórzy załatwiają przy nim także inne potrzeby fizjologiczne.

Podczas ostatniej komisji rozwoju na sprawę zwrócił uwagę radny Damian Stępień. Obecny na posiedzeniu przedstawiciel Tramwajów Śląskich przekonywał, że budka jest firmie potrzebna, bo służy za pomieszczenie socjalne dla motorniczych, którzy mają w niej m.in. toaletę. Nieoficjalnie powiedział, że gdyby jednak miasto chciało się Tramwajów z centrum pozbyć, tragedii by nie było.

budka-na-rynku-5Za dzierżawę pomieszczenia Tramwaje Śląskie płacą miesięcznie niewielką kwotę – 202,50 zł netto. Umowa została zawarta na czas nieoznaczony. Jak przekonuje Andrzej Zowada, rzecznik TŚ, punkt regulatorski w takim miejscu jak katowicki Rynek, jest spółce bardzo potrzebny. – Jest to miejsce pracy regulatora, który w zakresie swoich obowiązków ma m.in. przeprowadzanie kontroli trzeźwości motorniczych rozpoczynających pracę, wydawanie kart drogowych motorniczym, regulowanie ruchu w razie awarii. Katowicki Rynek to jedno z kilku miejsc o największym natężeniu ruchu tramwajowego w całej sieci Tramwajów Śląskich – wylicza Zawada. Do listy dodaje jeszcze wydawanie motorniczym i kontrolerom ruchu napojów w czasie upałów, udzielanie informacji pasażerom i wystawianie zaświadczeń o opóźnionych kursach. – Jest to też miejsce, gdzie motorniczowie oczekują na swoją zmianę (tu często następuje zmiana motorniczych w liniowych wagonach) oraz gdzie motorniczowie i kontrolerzy ruchu mogą skorzystać z punktu socjalnego – informuje rzecznik Tramwajów. Mówiąc wprost, w budce mogą skorzystać z toalety.

Andrzej Zowada przekonuje, że “teoretycznie dałoby się zrobić ten punkt w innym miejscu, ale po pierwsze, TŚ nie widzą powodu, by zmieniać jego lokalizację, po drugie, nie będzie łatwo znaleźć równie dobre miejsce.”

To już jednak będzie zmartwienie Tramwajów. – Budka na pewno znika – mówi nam Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. – Mamy jakieś plany dotyczące budynku przy Al. Korfantego 1, żeby w nim umieścić punkt regulatorski. To część większej całości.

Zapadła już decyzja o remoncie północnej ściany budynku (to ta nad “dziurą” przy Rawie). Problem w tym, że budynek nie ma właściciela. Jest w tymczasowym zarządzie KZGM. Remont zostanie przeprowadzony z pieniędzy zgromadzonych na koncie wspólnoty. Ma się odbyć w przyszłym roku. Nie wiadomo natomiast kiedy dokładnie  z Rynku zostanie usunięta metalowa budka.


Tagi:

Komentarze

  1. edek 9 listopada, 2016 at 10:36 am - Reply

    Ta budka była elementem przebudowy Rynku, pisał o tym kiedyś Portal WPK: http://wpk.katowice.pl/2181.html – to można ją tak bezkarnie usunąć?

Dodaj komentarz

*
*