Reklama

Z miesiąca na miesiąc coraz mniej kierowców parkuje na maszynach parkingowych na ul. Tylnej Mariackiej

Zdjęcie archiwalne.

Łukasz Kądziołka
Parking na Tylnej Mariackiej nadal świeci pustkami. Inwestycja za wielkie pieniądze nie cieszy się zainteresowaniem. Z 240 miejsc postojowych zazwyczaj jednocześnie zajętych jest tylo kilka. Widać to na tablicy wyświetlającej zajętość parkingu, która znajduje się na ul. Francuskiej. Pokazują to również statystyki.

Już pierwsze tygodnie po wprowadzeniu opłat w maszynach parkingowych pokazują, że nowe parkingi na Tylnej Mariackiej nie będą cieszyły się popularnością. Przez pierwsze dwa tygodnie, od 13 do 30 listopada, kierowcy mogli zostawiać swoje samochody na Tylnej Mariackiej bezpłatnie. W trakcie testowego okresu decydowało się na to całkiem dużo osób. Jednak od 1 grudnia parkowanie zaczęło być płatne. Stawka za 1 godzinę postoju jest dla mieszkańców (posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca) taka sama jak na innych miejscach w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania, a pozostałe osoby płacą dwa razy więcej – 12 złotych.

Wygląda na to, że ceny odstraszają kierowców. Jak podawała pod koniec 2023 roku Katowicka Agencja Wydawnicza, na przestrzeni tygodnia zainteresowanie spadło czterokrotnie. Od piątku do niedzieli w ostatni bezpłatny weekend parkowało średnio około 300 samochodów dziennie. W pierwszy weekend płatny – około 70. – Podczas bezpłatnego okresu od 13 do 30 listopada – gdy kierowcy mogli po raz pierwszy korzystać na szeroką skalę z parkingu i poznać działanie tych maszyn – maszyny cieszyły się wysokim zainteresowaniem. W tym czasie na wszystkich maszynach zarejestrowaliśmy 6 379 parkowań – mówi Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej.

Poprosiliśmy o aktualne statystyki. Pokazują one, że popularność parkingu, i tak bardzo mała, spada z miesiąca na miesiąc. – W grudniu zarejestrowaliśmy 2 244 parkowań. W styczniu parkowań było 1 740 – informuje Kwiecień. To oznacza, że w grudniu z maszyn korzystały średnio 72 pojazdy dziennie. W styczniu już tylko 56.

To odbiło się również na przychodach. W grudniu za parkowanie kierowcy zapłacili łącznie 61 416 zł, a w styczniu przychód wyniósł 43 178,67 zł. Zaznaczmy, że to kwota przychodu, a nie dochodu. Nie wiadomo ile kosztuje utrzymanie i obsługa maszyn. Kiedy pytaliśmy o prognozowane koszty, jeszcze przed uruchomieniem maszyn, Katowicka Agencja Wydawnicza nie chciała ich ujawnić. – Rzetelne dane dotyczące szacowanych kosztów utrzymania/funkcjonowania maszyn i zużycia prądu do ich obsługi będziemy mogli przekazać, gdy maszyny będą użytkowane przez kierowców. Na koszty wpływa cena energii, liczba i rodzaj parkowanych pojazdów, pora roku, tak więc takie rzetelne dane będziemy przedstawiać po roku funkcjonowania systemu – odpowiedział nam w maju 2023 roku Dawid Kwiecień z KAW.

Gdyby obłożenie parkingu utrzymywało się na poziomie ze stycznia, to koszty jego budowy zwróciłyby się po około 45 latach. Obiekt kosztował bowiem około 23 mln zł. To jednak założenie obarczone dużym błędem, bo uwzględniające koszty przychodów, bez kosztów, napraw, serwisowania, które w kolejnych latach, zwłaszcza po zakończeniu okresu gwarancji, może być bardzo kosztowne.


Tagi:

Komentarze

 1. Beata 16 marca, 2024 at 11:20 am - Reply

  Wystarczy obniżyć stawki za godzinę do normalnych, ludzkich, dostosowanych do zarobków zwykłych śmiertelników. Może bilet dzienny ? Może po prostu zwykły zdrowy rozsądek? Czyżby naprawdę nikt w Urzędzie go nie posiadał? naprawdę ktoś myślał że mieszkańcy i goście to ludzie którzy nie potrafią liczyć swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Może warto zapytać ich o zdanie i wypracować kompromis, a nie stawiać się w pozycji wszechwiedzącego, a potem być zdziwionym że nie ma efektu.

 2. Rafer 1 marca, 2024 at 3:06 pm - Reply

  Cena to jedno, ale zaparkuj na tym parkingu kombi! To dopiero wyczyn. Wąska uliczka, niecierpliwi kierowcy, kombi i masz wjazd na 3 razy, albo zero wjazdu.

 3. Assl 27 lutego, 2024 at 10:34 pm - Reply

  Kogoś to dziwi?

 4. Adre 27 lutego, 2024 at 10:08 pm - Reply

  To jest miś na miarę naszych możliwości. My tym misiem otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz miś, przez nas zrobiony i to nie jest nasze ostatnie słowo!
  A na poważnie – kto przytulił te 23 mln?

 5. mieszkaniec 27 lutego, 2024 at 7:06 pm - Reply

  i bardzo dobrze .Plajata 🙂

 6. mieszkaniec 27 lutego, 2024 at 6:50 pm - Reply

  Porażka. Zróbcie sobie test gdzie można zaparkować na Koszutce ? Nie mówię o mieszkańcach.
  Przykładowo jedzie gość do kościoła, uroczystość – gdzie mają ludzie zaparkować?

  Brakuje parkingów od Północy dla przyjezdnych.

  Parking na Tylnej ładnie z pociągu wygląda. Drogi ten pomnik.

  • koala 27 lutego, 2024 at 11:30 pm Reply

   jest komunikacja miejska od poruszania się, są rowery, są też taksówki w razie konieczności

   • John Cornishon 28 lutego, 2024 at 9:53 am Reply

    Od korzystania ze sklepów, urzędów, lekarzy, usług są też inne miejscowości. Nikt nie każe dopłacać do interesów w miastach w których władze i inni mieszkańcy cię nie chcą. To miasto potrzebuje ludzi – nie daj sobie wmówić że jest odwrotnie

    • Parkingowy 28 lutego, 2024 at 10:20 am Reply

     Ludzie tego pokroju nie rozumieją, z czego żyją. Na razie wszystko się jeszcze toczy siłą rozpędu i z przyzwyczajenia, jeszcze tropiciele dzikich parkingów mają pole do popisu, ale w miarę dokręcania śruby bierny opór milczącej większości zostanie wreszcie złamany i miejscy aktywiści zostaną sami w pustym mieście. Ciekawe, z kogo wtedy będą zdzierać podatki?

     • parkingowy??? 1 marca, 2024 at 6:11 pm Reply

      aha czyli sugerujesz, że z powodu opłaty za parkowanie w Katowicach wszyscy którzy tu pracuja itd juz nie będą przyjeżdzać?:)bardzo to ciekawe..
      a John dobrze prawi..miasto potrzebuje ludzi a nie samochodów!

      • Parkingowy 2 marca, 2024 at 9:58 am Reply

       Jaka piękna demagogia. Nie wziąłeś tylko pod uwagę, że ludzi nie obchodzi, czego potrzebuje miasto. A jak nie dostanie tego, czego potrzebuje, to zdechnie i tyle.

       • parkingi 2 marca, 2024 at 10:47 am Reply

        bzdura człowieku..
        czy od wprowadzenia opłat, masowo padają firmy bo ludzie się zwalniają w ramach protestu?
        i te groźby, że już więcej tu nie przyjadą na zakupy:)) bojkot galerii bo trzeba płacic:))) jakoś nie świeci pustkami? parking w supersamie jest zawsze zapchany a też trzeba płacic po godzinie..
        Katowice zdychają bo paru sknerusów nie ma kilku złotych na parking:)

        i wiadomo że ludzi spoza nie obchodzą Katowice..dlatego taki krzyk o opłaty:) płacz i płać! zapraszamy serdecznie!

        • Parkingowy 16 marca, 2024 at 12:52 pm Reply

         A i owszem – co jakiś czas i na tym portalu jest informacja o kolejnym upadłym sklepie czy restauracji.
         A ty dalej sobie gadaj „bzdura człowieku”. Nie wiesz, z czego żyjesz. Obudzisz się z ręką w nocniku.
         A ja nie zapłacę wam za parking ani grosza. Już teraz te wasze płatne parkingi świecą pustkami. Jak będzie trzeba, to pojadę se na wasz koszt autobusem (dieslem), albo nazamawiam se wszystkiego kurierami, którzy wam nasmrodzą swoimi szrotami wioząc mi zakupy.

  • kukura 27 lutego, 2024 at 9:44 pm Reply

   w d… niech zaparkuje, albo se taksówkę zamówi.

   • Paweł 27 lutego, 2024 at 11:19 pm Reply

    kilometr czy dwa i do kościoła samochodem w ładną pogodę jadą

    • mieszkaniec 28 lutego, 2024 at 7:06 am Reply

     dziadki ,mówię o ludziach którzy przyjadą z innego miasta. Z Bydgoszczy. A później człowiek się dziwi że zero myślenia w Katowicach. A kosciol podałem celowo haha

     • koshutek 28 lutego, 2024 at 10:02 am Reply

      ale jak gdzie? masz parking DL invest. Masz miejsca pod spodkiem.
      Nawet pod kościołem na Wełnowcu..
      Wzdłuż Korfantego..

      • JUREK 29 lutego, 2024 at 9:13 am Reply

       Mam pytanie ! Czy ta inwestycja nie została ” przypadkiem ” zrealizowana na potrzeby K. Miklisa tj. OPAL , który jest tym najbardziej zainteresowany ? Teraz My tj. mieszkańcy Katowic będziemy finansować parking na potrzeby Miklisa / OPAL !!!!!!!

      • mieszkaniec 28 lutego, 2024 at 10:34 am Reply

       Bardziej na miare centrum przesiadkowego w okolicach byłej huty aby przesiąść się na komunikację. Tramwaj. i Nie wjeżdżać dalej samochodem. już teraz sporo osób parkuje koło Placu Alfreda, na części Siemanowic koło Lasku Bytkowskiego. Na wiecej samochodów to ten parking jest za mały

 7. Mieszkaniec 27 lutego, 2024 at 5:43 pm - Reply

  Cyk i nagle cud – Katowice mają więcej miejsc parkingowych niż potrzeba. Wystarczy 6zł za godzinę i ludzi nie stać. A nie, wróć, parkują na błocie, trawnikach, chodnikach, no bo przecież wielki pan nie ma 6zł. Ok, ok, zaraz będą pisać wybitni ekonomiści, że przecież jak ktoś chciałby parkować kilka dni to koszty ogromne. Tak, dla mieszkańców tej strefy (strefa A – najdroższa) 100zł za pół roku (16,70 za miesiąc) a dla pozostałych mieszkańców 1500zł za pół roku (250zł za miesiąc). Inna sprawa, że budowa tak kosztownego w budowie i utrzymaniu parkingu jest moim zdaniem mocno wątpliwa, zwłaszcza, że miasto obok ma działkę, na której można by zrobić zwykły piętrowy parking.

  • HahaHihi 4 marca, 2024 at 1:18 pm Reply

   Ty tutaj jesteś najbardziej wybitnym ekonomistą 😀
   Gdzie opłaty za chodzenia po chodnikach? Jaśnie Pan taki jak ty pewnie ma nawet ze dwie pary butów – płać za chodzenia po moich chodnikach! Stać cię! 😀

 8. piotr 27 lutego, 2024 at 4:48 pm - Reply

  Będzie popyta na miejsca parkingowe w tym rejonie, dopiero jak ruszy Mariacka.

  • popy 27 lutego, 2024 at 5:48 pm Reply

   Mariacka nigdzie się nie ruszy. Chyba że chodzi o sięgnięcie bruku?

 9. m 27 lutego, 2024 at 3:55 pm - Reply

  *shocked pikachu face *

Dodaj komentarz

*
*