Reklama

Z kostki brukowej i z pieszymi. Nowa droga rowerowa powstaje w Katowicach

Łukasz Kądziołka
Nowa droga rowerowa ma poprawić bezpieczeństwo na południu Katowic. Kilkaset metrów infrastruktury może spowolnić ruch. Choć rowerzyści będą dzielili drogę z pieszymi.

Nowa droga rowerowa powstaje na południu Katowic. To realizacja projektu do Budżetu Obywatelskiego, który w 2018 roku zdobył prawie 800 głosów. Główna ulica dzielnicy Podlesie zyska rowerową infrastrukturę. Choć wzdłuż ul. Uniczowskiej powstanie tak naprawdę chodnik z dopuszczeniem ruchu rowerowego. Celem projektu miało być przede wszystkim bezpieczeństwo, m.in. uczniów Szkoły Podstawowej nr 21. Wielokrotnie rada dzielnicy i mieszkańcy zwracali uwagę na to, że kierowcy często przekraczają tu prędkość. W zeszłym roku pojawił się pomysł utworzenia tu strefy Tempo 30. Teraz ruch może nieco spowolnić rowerowa inwestycja. Łącznie powstanie około pół kilometra infrastruktury rowerowej. Przy jej budowie konieczne będzie zwężenie jezdni.

Chodnik dostępny dla rowerzystów będzie poprowadzony po północnej stronie ul. Uniczowskiej na odcinku od ul. Hortensji do ul. Trojoka. Inwestycja obejmuje też połączenie ze skrzyżowaniem ulic Uniczowskiej, Armii Krajowej i Zaopusta istniejącej drogi rowerowej znajdującej się przy tej ostatniej ulicy i prowadzącej do Tychów.

Prace przy ul. Uniczowskiej rozpoczęły się na początku kwietnia i powinny potrwać do końca maja.


Tagi:

Komentarze

 1. Jarosław 20 kwietnia, 2021 at 8:30 pm - Reply

  Zamiast zrobić pas na jezdni to nie, trzeba zniechęcać ludzi do jazdy! Jazda po chodniku góra dół góra dół przy każdym wyjeździe z posesji, kostkę też przemilczę. A i tak za 300 metrów się urwie bez kontynuacji, bez możliwość bezpiecznego włączenia się na jezdnię. Szkoda słów jacy ludzi odpowiadają za poprawę infrastruktury.
  Ciekawi mnie też jaki jest ruch na tej drodze, no zauważam że buduje się tam, gdzie jest niewielki, a tam gdzie jest duży np. drogi krajowe ścieżki nie uświadczysz. Szkoda słów.

  • Taki tam 21 kwietnia, 2021 at 12:33 pm Reply

   Nie znasz się. Malując pas na jezdni, nie przytuliłoby się tyle ile można za niewygodną kostkę, która po paru latach zarośnie paprochami między łączeniami….i znowu do remontu. Istne Perpetum mobile;)

 2. Mar 20 kwietnia, 2021 at 4:10 pm - Reply

  Przecież drogi dla rowerów nie robi się z kostki! To niebezpieczne i niewygodne.

  • Rebel 22 kwietnia, 2021 at 5:18 pm Reply

   Pytanie – jakie będzie oznakowanie. Jeśli będzie to faktycznie chodnik z dopuszczonym ruchem rowerów, to rowerzyści mogą – ale nie muszą nią jechać.
   Jeśli będzie to oznakowanie C13/C16, wówczas już będą mieć taki obowiązek

 3. Sk 20 kwietnia, 2021 at 1:25 pm - Reply

  Droga rowerowa z kostki tylko w katowicach masakra 🙁

Dodaj komentarz

*
*