Reklama

Z centrum Katowic znikną noclegownie dla bezdomnych. Nowy obiekt powstanie w Szopienicach

Jan Zawierucha przed wejściem do noclegowni przy ul. Sienkiewicza.

Łukasz Kądziołka
Budowa noclegowni w Szopienicach od początku budziła duże emocje wśród mieszkańców dzielnicy. Teraz miasto ogłosiło przetarg na projekt i wykonanie dwóch kontenerów. Z centrum Katowic przeniosą się tam dwie noclegownie.

O planowanej budowie noclegowni w Szopienicach zrobiło się głośno na początku tego roku. Mieszkańcy dzielnicy krytykowali ten pomysł za pośrednictwem Platformy Konsultacji Społecznych (uwagi mieszkańców można znaleźć TUTAJ). Później odbyło się spotkanie z radnymi dzielnicy, a mieszkańcy mogli dowiedzieć się szczegółów w punktach informacyjnych. Jak mówi radny Tomasz Rokicki, ludziom nie podobało się, że to będzie już drugi taki obiekt w dzielnicy (obecnie funkcjonuje noclegownia przy ul. Krakowskiej 138), która i tak nie cieszy się dobrą sławą w Katowicach. Mimo negatywnych głosów, sprawa jest przesądzona. Nowe obiekty dla bezdomnych mężczyzn powstaną przy ul. Obrońców Westerplatte. Potrzebujących nie brakuje. Pan Jan od dwóch lat korzysta z różnych noclegowni, a teraz mieszka w placówce należącej do Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego. Warunki są kiepskie, bo jest tu bardzo ciasno. – Jakoś sobie radzimy, ale przynajmniej noclegownia to by nam się przydała nieco większa. Wtedy pomieścilibyśmy trochę więcej ludzi i dalibyśmy miejsca tym, którzy śpią po kanałach niepotrzebnie. Wtedy gubią pewne ludzkie odruchy i już jest ciężko to w nich naprawić – mówi Jan Zawierucha, bezdomny i wolontariusz GTCh. Do nowej noclegowni w Szopienicach przeniosą się bezdomni z ul. Sienkiewicza 23 i ul. Sądowej 1.

Nowa noclegownia powstanie tuż obok przystanku tramwajowego Szopienice Roździeńska.

Urzędnicy argumentują, że nie było lepszego miejsca na nową placówkę. – Spojrzeliśmy na wiele lokalizacji. Ta lokalizacja, naszym zdaniem jest dobra, ponieważ jest z daleka od zabudowy mieszkaniowej. Jest właściwie przy zakładzie, przy wodociągach. Natomiast ma też dogodność dojazdu komunikacyjnego, co jest ważne dla osób bezdomnych – tłumaczy Małgorzata Moryń- Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej UM Katowice. Placówka przy ul. Obrońców Westerplatte będzie się składała z dwóch kontenerów w zabudowie modułowej. W każdym ma być 40 miejsc. Bezdomni będą mogli przebywać tu całodobowo, a obiekty mają być monitorowane. Zajmą się nimi pracownicy i wolontariusze organizacji pozarządowej wyłonionej przez miasto w konkursie. – Spróbujemy również zadziałać – mamy taką możliwość – na rzecz integracji społeczeństwa tam. Ja myślę, że na pewno znajdziemy wśród tych mieszkańców życzliwość przynajmniej dla tych ludzi. Będziemy się starali, żeby wszystko było w porządku w tym sensie, żeby była dyscyplina, żeby nie było chuligaństwa – uspokaja Dietmar Brehmer, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego.

Noclegownia w Szopienicach będzie kosztowała ponad 1 mln zł. Trwa przetarg na prace projektowe i wykonanie placówki przy ul. Obrońców Westerplatte. Oferty można składać do 24 kwietnia. Noclegownia powinna być gotowa pod koniec listopada br.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*