Reklama

Wraca silny wiatr. IMGW ostrzega przed wichurami w całej Polsce

Fot. KM PSP w Bytomiu.

Redakcja
Nad Polskę nadciąga kolejny niż. Wraz z jego przyjściem pogoda może gwałtownie się zmieniać i będą mu towarzyszyły bardzo silny wiatr, opady deszczu, a lokalnie nawet burze.

Silny wiatr, a nawet burze. Takie mają być nadchodzące dni w Polsce. Na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pojawiło się ostrzeżenie przed prognozowanymi wichurami. Jak informuje biuro prasowe IMGW, nad Polskę nadciąga niż o imieniu Dudley. W nocy ze środy na czwartek ma się on przemieszczać od strony Morza Północnego w kierunku Bałtyku.
Najbliższe dni w pogodzie upłyną pod znakiem silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu, lokalnych burz oraz znacznych wahań ciśnienia. Na Wybrzeżu kolejny raz będziemy obserwować niszczycielski sztorm oraz przekroczone stany alarmowe na morskich stacjach wodowskazowych” – zapowiadają meteorolodzy.

Nadejściu niżu towarzyszył będzie układ frontów atmosferycznych przemieszczający się z zachodu na wschód. Ma on przynieść początkowo intensywne opady deszczu, głównie na północy kraju, a później również burze. Z powodu deszczu spodziewany jest wzrost poziomu wody w rzekach w północnej i centralnej Polsce.
To, co ma być obserwowane w całym kraju, to porywisty wiatr. Będzie on wiał z zachodu i południowego zachodu. Najsilniej nad morzem, gdzie obowiązywać mają ostrzeżenia III stopnia. Średnia prędkość wiatru wyniesie tam od 40 do 50 km/h. W porywach osiągać ma do 100 km/h. W zachodniej części kraju ma wiać niewiele słabiej – do 95 km/h. Na pozostałym obszarze kraju wiatr w porywach osiągał będzie od 65 km/h do 85 km/h. Tak będzie wyglądała noc ze środy na czwartek, ale podobna pogoda utrzyma się też jutro w ciągu dnia.

W czwartek niż odsunie się na wschód, nad Zatoką Ryską, a silny i porywisty wiatr odczuwalny już będzie w całej Polsce. Najsilniejsze porywy wiatru towarzyszyć będą przelotnym opadom deszczu oraz lokalnym burzom. Zachodni wiatr wiał będzie ze średnią prędkością do 40 km/h, nad morzem do 55 km/h. Natomiast w porywach wiatr osiągać może od 80 km/h do 100 km/h, na Wybrzeżu nawet to 110 km/h” – czytamy w komunikacie IMGW.

Silniejsze opady deszczu są zapowiadane w południowo-wschodniej części kraju.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*