Reklama

Wiadomo kiedy rozpocznie się nabór do mieszkań w Nowym Nikiszowcu. Znana jest też stawka czynszu

Grzegorz Żądło
Kilka razy przesuwany nabór do mieszkań w Nowym Nikiszowcu w końcu się rozpocznie. Osoby, które chcą zamieszkać na osiedlu na tzw. mrówczej górce, będą musiały złożyć wniosek od 11 do 31 stycznia. Do rozdysponowania jest 513 mieszkań. Wiadomo już oficjalnie ile trzeba będzie zapłacić za wynajem.

Potwierdziły się nasze informacje odnośnie wysokości czynszu w Nowym Nikiszowcu. Kiedy pisaliśmy o tym ostatnio kilka tygodni temu, stawka miała wynosić około 27 zł (z opłatą eksploatacyjną). W ostatnim czasie zapadła jednak decyzja, że czynsz będzie jeszcze wyższy. Średnio będzie to 24 zł za m kw. Do tego 5,5 zł opłaty eksploatacyjnej (utrzymanie, oświetlenie i ogrzanie części wspólnych, ryczałt na remonty oraz koszty zarządu). Łącznie daje to 29,5 zł za m kw. To sam czynsz, bez opłat za media. Trzeba do niego doliczyć koszt centralnego ogrzewania i podgrzania wody, wodę, prąd i opłatę za wywóz śmieci. Te wszystkie opłaty obowiązują przy wynajmie. Na razie nie wiadomo oficjalnie ile trzeba będzie płacić przy dojściu do własności. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że co najmniej 4-5 zł przy spłacie wartości mieszkania przez 30 lat. Im krótszy czas spłaty, tym stawka będzie wyższa.

Płatne będą też miejsca parkingowe, ale na razie nie wiadomo jeszcze na jakich zasadach.

Przynajmniej część najemców będzie mogła liczyć na dopłaty do czynszu. Trzeba będzie spełniać kryteria dochodowe. Gdyby wziąć pod uwagę kryteria obowiązujące obecnie, do dopłat kwalifikowałyby się osoby zarabiające nie więcej niż 4918 zł brutto (średnie wynagrodzenie w gospodarce). Przy dwóch osobach to 3442,5 zł na osobę, przy trzech – 2950,7 zł, przy czterech – 2705 zł, przy pięciu – 2557,4 zł, a przy sześciu – 2459 zł. Już wiadomo, że w lutym 2021 średnie wynagrodzenie będzie wyższe, więc limity też pójdą w górę.

Nabór chętnych do mieszkań w Nowym Nikiszowcu rozpocznie się 11 stycznia 2021 roku i potrwa do 31 stycznia. Pierwsza część naboru odbędzie się przez internet. Wnioski będzie można składać poprzez stronę internetową www.katowice.mdr.pl, a także stronę katowice.eu. Dla osób, które nie posługują się internetem, zostanie uruchomiony specjalny system pomocy telefonicznej. Pierwsza umowa dla wszystkich to najem instytucjonalny. Na początku nie będzie umów z dojściem do własności, bo najpierw konieczne jest wydzielenie nieruchomości i założenie odrębnej księgi wieczystej dla każdego lokalu.

O mieszkanie w Nowym Nikiszowcu może się starać każdy. Jeśli jednak na dany lokal będzie więcej chętnych, decydować będą kryteria pierwszeństwa, które zostały już ustalone przez radę miasta. Na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35. i powyżej 65. roku życia, niepełnosprawni czy rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach.

Wszyscy chętni muszą mieć zdolność finansową do opłacania czynszu. Będzie to można udowodnić na dwa sposoby. Jeśli wpłaci się kaucję w wysokości 6-miesięcznego czynszu, wówczas nie trzeba już będzie dostarczać żadnych dokumentów. Przy 3-miesiięcznej kaucji, konieczne będzie dostarczenie zaświadczenia o dochodach.

Weryfikacja złożonych wniosków ma potrwać 4 miesiące. Dlatego pierwsze umowy najmu będę mogły zostać zawarte w maju 2021.

Każdy potencjalny najemca będzie weryfikowany pod kątem posiadania zadłużenia (przez BIG InfoMonitor).

W  Nowym Nikiszowcu znalazły się mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe. W przypadku M2 metraż wynosi od 36 mkw. do niespełna 52 mkw. Takich dwupokojowych mieszkań zaplanowano 236. Z kolei mieszkań trzypokojowych jest 196, a ich metraż wynosi od 52 mkw. do 86 mkw. Inwestycja mieści również 81 mieszkań czteropokojowych. Ich powierzchnia to od 70 mkw. do prawie 95 mkw. Przewidziano także 14 lokali usługowych zlokalizowanych w parterach budynków o powierzchni od 32 mkw. do 219 mkw.


Tagi:

Komentarze

  1. Luk 15 grudnia, 2020 at 12:09 pm - Reply

    Strasznie drogo tak samo jak zwykly najem na wolnym rynku !!! A mieszkania na zadupiu nie ciekawej dzielnicy !!!

Dodaj komentarz

*
*