Reklama

Nabór do mieszkań w Nowym Nikiszowcu przesunięty na przyszły rok

G. Ż.
Nabór do 513 mieszkań na osiedlu Nowy Nikiszowiec został przełożony na kolejny rok. Najwcześniej rozpocznie się na początku stycznia 2021.

Nabór wniosków chętnych do zamieszkania w Nowym Nikiszowcu był już przekładany kilka razy. Ostatnio z powodu konfliktu na linii Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości wykonawca osiedla. Chodziło o pieniądze. Wykonawca wycenia swoją pracę na wyższa kwotę niż wynika to z umowy. Kilka tygodni temu PFR Nieruchomości poinformował, że trwają rozmowy z wykonawcą. Z naszych informacji wynika, że strony doszły do porozumienia. Mimo to, nabór wniosków potencjalnych lokatorów Nowego Nikiszowca został przesunięty na styczeń. Wszystko dlatego, że spodziewane jest duże zainteresowanie mieszkaniami. Co za tym idzie, do naboru trzeba się dobrze przygotować, zwłaszcza że będzie powadzony w czasie epidemii. Wprawdzie większość procedury będzie można wykonać przez internet, ale część dokumentów trzeba będzie dostarczyć osobiście.

Do połowy grudnia na stronie katowice.eu mają się pojawić konkretne informacje w sprawie naboru. Jak już pialiśmy kilka razy, pierwszeństwo w wyborze mieszkania będą miały osoby, które otrzymają największą liczbę punktów na podstawie kryteriów ustalonych przez radę miasta. Na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35. i powyżej 65. roku życia, niepełnosprawni czy rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach.

Pierwsza część naboru będzie polegała na stworzeniu listy chętnych na podstawie uzyskanych punktów. W drugiej części, spółka PFR Nieruchomości zweryfikuje tzw. zdolność czynszową. Chodzi o to żeby sprawdzić przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. A ten nie będzie niski. Według założeń, wysokość czynszu w Nowym Nikiszowcu przy wynajmie wyniesie 27 zł/ m kw., a przy dojściu do własności (wykupie) – 33 zł. Lokatorzy, choć zapewne nie wszyscy, będą mogli liczyć na 6 zł rządowej dopłaty, nawet przez 15 lat.

W  Nowym Nikiszowcu znalazły się mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe. W przypadku M2 metraż wynosi od 36 mkw. do niespełna 52 mkw. Takich dwupokojowych mieszkań zaplanowano 236. Z kolei mieszkań trzypokojowych jest 196, a ich metraż wynosi od 52 mkw. do 86 mkw. Inwestycja mieści również 81 mieszkań czteropokojowych. Ich powierzchnia to od 70 mkw. do prawie 95 mkw. Przewidziano także 14 lokali usługowych zlokalizowanych w parterach budynków o powierzchni od 32 mkw. do 219 mkw.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*