Reklama

Duże zmiany w kryteriach programu Mieszkanie Plus w Katowicach

Wizualizacja 22Architekci.

Grzegorz Żądło
TYLKO U NAS Wyższy niż planowano czynsz, ale za to łagodniejsze kryteria dla chętnych. Zmieniają się zasady naboru do mieszkań z programu Mieszkanie Plus, które powstają na tzw. Mrówczej Górce.

Trwa budowa Nowego Nikiszowca. To inwestycja, którą realizują Katowicki TBS i Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Osiedle ma być gotowe najpóźniej w połowie 2021 roku. Będzie w nim 513 mieszkań, najwięcej 2 i  3-pokojowych.  Najmniejsze lokale będą miały 40, a największe 94 metry. Kto będzie mógł w nich zamieszkać? Kryteria cały czas są nieoficjalne i wciąż się zmieniają. Jak udało nam się dowiedzieć, ostatnie zmiany znacznie poszerzają krąg potencjalnych najemców. Przede wszystkim znika kryterium maksymalnego dochodu. Zostaje tylko dochód minimalny, który będzie wyliczany według specjalnego algorytmu. Wygląda to następująco: stawka czynszu x wskaźnik 4,5 x liczba metrów mieszkania. W praktyce oznacza to, że przy 40 m kw. mieszkania dochód rodziny musi wynieść minimalnie 4,5 tys zł, a przy największym mieszkaniu (94 m) –  8,5 tys. zł. Dochód to „wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek: emerytalnej, rentowej i chorobowej. Do dochodu będzie wliczane świadczenie 500 plus.

Drugą istotną zmianą jest rezygnacja z nieposiadania tytułu prawnego do innej nieruchomości w Katowicach. Mówiąc prościej, żeby zamieszkać w Nowym Nikiszowcu nie trzeba będzie się pozbywać mieszkania, które ma się na własność. – Uznaliśmy, że będą pewnie sytuacje, w których ktoś, kto już ma mieszkanie, będzie się chciał przenieść do większego, a mniejsze wynajmie. Efekt dla miasta zostanie osiągnięty, bo tak czy inaczej, pojawią się nowi mieszkańcy – mówi osoba znająca kulisy ustalania kryteriów.

Utrzymane zostanie kryterium podatkowe, zgodnie z którym, żeby zostać lokatorem mieszkania z programu M+ w Katowicach, trzeba będzie w mieście płacić podatki.

Zmiany spowodowały, że nie ma szans na czynsz niższy niż 25 zł za m kw. Taki też zostanie zaproponowany przyszłym najemcom. Stawki mogą się różnić w zależności od usytuowania konkretnego mieszkania. Lokale będą wykończone „pod klucz”. Gotowe będą więc ściany, podłogi, łazienka, drzwi wewnętrzne. Nie będzie tylko kuchni, mebli i wyposażenia typu lampy itd.

We wrześniu ma się rozpocząć nabór wstępnych deklaracji od chętnych do zamieszkania w Nowym Nikiszowcu.


Tagi:

Komentarze

 1. Majka 31 października, 2019 at 1:11 pm - Reply

  Witam .
  A miało być tanio ….. obiecanki jak zawsze . Mieszkania na Nikiszowcu znowu dla Bogaczy i to jeszcze z podpowiedzią wprowadzić się do nowego , a własnościowe wynająć !!!!!
  To jest dobre , ludzie czekają na mieszkania a tu proszę niespodzianka !!!!
  Pozdrawiam wszystkich , którzy też mieli nadzieję na NOWE !!! ALE NIE W TAKICH CENACH !!!
  Brawo Morawiecki !!!

  • Juzek 31 października, 2019 at 5:57 pm Reply

   Od razu była mowa, że to nie mają być mieszkania dla najbiedniejszych tylko dla tych, którzy mają dochód, ale nie mają zdolności kredytowej. 1000 zł czynszu, który wlicza się do własności to i tak mnie niż rata + czynsz jak jest przy kredycie.

 2. greta 5 lipca, 2018 at 2:34 pm - Reply

  czyli za 40mkw sam czynsz to 1000zł a za 94mkw ponad 2300zł. Dla kogo te mieszkania????

  • Marietta 31 października, 2019 at 5:54 pm Reply

   Czynsz 1000 zł, który powoduje, że mieszkanie będzie finalnie Twoje to dużo? Normalnie płacisz 1000 zł raty, a do tego jeszcze czynsz do spółdzielni!

Dodaj komentarz

*
*