Reklama

W Wełnowcu powstaną mieszkania komunalne. Wybuduje je KTBS

Grzegorz Żądło
Na terenie byłej bazy remontowej KZGM w Wełnowcu mają powstać mieszkania komunalne. Ich budową ma się zająć Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Od czasu, kiedy kilkanaście lat temu został zlikwidowany zakład remontowy KZGM przy al. Korfantego 179a, zlokalizowane tam magazyny, garaże czy budynek biurowy stoją puste. Jeśli plan władz Katowic się powiedzie, zostaną wyburzone, a w ich miejscu powstanie małe osiedle. Wstępne założenia mówią o budowie 240 mieszkań. Obowiązujący na tym terenie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza budowę 6-kondygnacyjnych obiektów z 8-kondygnacyjną dominantą.

Na razie nie zapadła jeszcze decyzja czy KTBS ogłosi najpierw przetarg na sam projekt, czy też wybierze postępowanie w formule “zaprojektuj i buduj”.

Wstępne szacunki mówią o tym, że inwestycja ma kosztować około 90 mln zł. Miasto chce ją sfinansować głównie z funduszy zewnętrznych. Największą kwotę można uzyskać z z tzw. Funduszu Dopłat. Plan jest taki, żeby KTBS wybudowało mieszkania, ale zostałyby one zasiedlone lokatorami komunalnymi. Wówczas dopłata może wynieść 80% (da mieszkań TBS to maksymalnie 35%). To pieniądze bezzwrotne. Dodatkowo z Krajowego Rozwoju Funduszu Mieszkalnictwa można dostać kolejne 10%.

Przetarg na projekt lub projekt i od razu wykonawcę ma zostać ogłoszony w IV kwartale tego roku, a uzyskanie pozwolenia na budowę powinno zająć około 9 miesięcy. Oznacza to, że pierwsze prace mogłyby się zacząć najwcześniej pod koniec 2023 roku i potrwać rok.

Jeśli miasto nie uzyska dużego bezzwrotnego dofinansowania, wówczas mieszkania będą do wynajęcia na zasadach określonych przez TBS, czyli z wpłatą partycypacji i kaucją.

 Osiedle ma zostać zbudowane z prefabrykatów, co ma znacznie przyspieszyć budowę.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 25 maja, 2022 at 9:31 pm - Reply

    J. Olesinski z KTBS jest dla UMK jak Lewandowski dla Bayernu, czyli lepszy o jedną klasę :))
    Chciałbym wiedzieć kiedy UMK, zamierza rozpocząć budowę “blomby” na ul Mariackiej ??
    Pusty plac w tym miejscu, wygląda wyjątkowo odhydnie, a obiecanki cacanki UMK trwają już zbyt długo !!

Dodaj komentarz

*
*