Reklama

W piątek w całym województwie wielka akcja „Prędkość”. Policjanci użyją nowych mierników prędkości

G. Ż.
W piątek na drogach całego województwa policjanci przeprowadzą akcję „Prędkość”. Wykorzystają 30 nowych laserowych mierników prędkości, które trafiły do komend w całym regionie. Dziś w Katowicach funkcjonariusze zaprezentowali nowe „radary”.

Urządzenia nazywają się TruCAM LTI 20/20. Można nimi zmierzyć prędkość z odległości nawet 1,2 km, chociaż nieoficjalnie policjanci przyznają, że im dalej od miernika, tym laserowa wiązka jest coraz szersza. Dlatego, przy jadących np. obok siebie pojazdach, może nie być 100% pewności co do tego, który samochód został namierzony. Przy mniejszych odległościach takich wątpliwości nie ma. Podczas pomiaru na wyświetlaczu pojawia się m.in. informacja o prędkości, z jaką porusza się dany pojazd oraz odległości od miernika do pojazdu.

Nowe urządzenia różnią się od dotychczas używanych laserów tym, że rejestrują również obraz. To ma znacząco zmniejszyć możliwość podważenia w sądzie prawidłowości pomiaru. TruCam LTI są też znacznie prostsze w obsłudze. Mają być wykorzystywane nie tylko do pomiaru prędkości, ale również do rejestrowania innych wykroczeń np. przejeżdżania na czerwonym świetle. Takie zachowanie zostanie nagrane, a policjanci dotrą później do kierowcy.

Urządzenia trafiły do 30 komend w całym województwie. Po raz pierwszy na dużą skalę zostaną wykorzystane w piątek (5 stycznia) podczas akcji „Prędkość”. Akcja policji rozpocznie się o godz. 6 rano.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*