Reklama

W Katowicach jest pierwszy buspas dostępny dla rowerzystów

Redakcja
Pierwszy buspas w Katowicach udostępniony rowerzystom. Przy nowym dworcu pojawiły się odpowiednie znaki, ale na razie nie ma planów na rozszerzenie tego pomysłu.

W Katowicach pojawił się piktogram roweru na jezdni. Znaki poziome (P-23) namalowane jakiś czas temu na ul. Sądowej wskazują na to, że mogą się tu poruszać rowerzyści. To pierwsze takie rozwiązanie w mieście. Samych buspasów w Katowicach jest bardzo niewiele. Jeden znajduje się na ul. Skargi, a drugi powstał właśnie przy dworcu autobusowym. Dookoła dworca przy ul. Sądowej autobusy i taksówki mogą jeździć osobnym pasem ruchu. Jadąc od strony pl. Wolności, skręcają w lewo. Choć inne pojazdy muszą objeżdżać cały dworzec.

Niedawno do pojazdów uprawnionych do poruszania się po buspasie dołączyły tu rowery. Jak informuje urząd miasta, znaki poziome pojawiły się na wniosek środowisk rowerowych. – Po uruchomieniu dworca, „na żywym organizmie” przeanalizowana została sytuacja ruchowa w tym rejonie. Po tej analizie postanowiliśmy przychylić się do prośby – mówi Michał Łyczak, rzecznik prasowy UM Katowice.

Rowerzyści mają możliwość poruszania się po pasie z napisami „BUS” i „TAXI”, ale w ograniczonym zakresie. Buspas z ul. Sądowej skręca na ul. Goeppert-Mayer w kierunku Lidla i skrzyżowania z ul. Gliwicką. Jednak ruch rowerów dopuszczony jest wyłącznie po południowej stronie dworca. Wzdłuż ul. Goeppert-Mayer jest już infrastruktura, która umożliwia dojazd do dworca. Urzędnicy tłumaczą też, że dopuszczenie rowerzystów na buspas miało na celu przede wszystkim ułatwienie im jazdy w kierunku ul. Mikołowskiej.


Tagi:

Komentarze

  1. P Śl 23 kwietnia, 2021 at 7:16 pm - Reply

    Sokolską by tak mogli przerobić, buspas z rowerem. Nawet jakby ten rower czasem przyhamował w korku jakiś autobus to zawsze lepiej jechać wolniej niż stać razem z samochodami na dwóch pasach. Autobus byłby atrakcyjniejszy, a samochodziarze mieli by okazję do kalkulacji co się lepiej opłaca.

  2. AA 18 kwietnia, 2021 at 1:05 pm - Reply

    A ile czasu urzędnikom zajmie odkrycie że główna droga dla rowerów biegnąca od Stęślickiego/Chorzowskiej/Gliwickiej nagle kończy się na wiacie na dworcu autobusowym bez żadnej kontynuacji?

    https://www.skyscrapercity.com/cdn-cgi/image/format=auto,onerror=redirect,width=1920,height=1920,fit=scale-down/https://www.skyscrapercity.com/attachments/img_20210408_180722-jpg.1359405/

Dodaj komentarz

*
*