Reklama

W Budżecie Obywatelskim będzie można głosować na ponad 250 pomysłów. Jest już ich lista

Podwórko przy ul. Koszarowej i ul. Adamskiego zrealizowane w jednej z poprzednich edycji BO.

Redakcja
W poniedziałek 16 sierpnia urząd miasta ogłosił listę wniosków do Budżetu Obywatelskiego, na które we wrześniu będą mogli głosować mieszkańcy. Łącznie merytoryczną weryfikację przeszły 244 pomysły. Ta liczba może się jeszcze zmienić, bo wnioskodawcy tych odrzuconych mają 3 dni na odwołanie się od decyzji urzędników.

Gdyby opublikowana w poniedziałek lista była ostateczna, to mieszkańcy Katowic będą mogli wybierać spośród 29 projektów ogólnomiejskich i 225 lokalnych. Oznacza to, że zaakceptowanych i skierowanych do głosowania zostało 77% z 330 złożonych wniosków.

Już tradycyjnie, jednym z ogólnomiejskich projektów jest zakup wozu bojowego dla strażaków. Tym razem doposażyć się poprzez BO chce OSP z Podlesia. Samochód ma kosztować 900 000 zł. Znacznie więcej, bo 2 mln zł, trzeba będzie wydać (jeśli zechcą tego mieszkańcy) na wielofunkcyjne boisko, które miałoby powstać na terenie Burowca. Niemal na tyle samo (1,945 mln zł) została wyceniona modernizacja boisk sportowych zlokalizowanych przy Szkole Podstawowej nr 54 przy ul. Wojciecha 9.

1,8 mln zł to koszt rewitalizacji Stawu Kozubek, który znajduje się na terenie po byłej Kopalni Kleofas, oraz urządzenie wokół niego zielonej strefy odpoczynku.

Kolejną próbę uzyskania społecznego poparcia podejmą autorzy pomysłu urządzenia tzw. woonerfu na ul. Gabriela Narutowicza od skrzyżowania z ul. Pawła Pośpiecha do końca (1,089 mln zł) w Załężu. Pełna lista projektów ogólnomiejskich znajduje się TUTAJ.

Spośród projektów lokalnych zdecydowanie najciekawszy jest ten dotyczący odbrukowania części szerokich chodników na ul. Żwirki i Wigury oraz ul. Mikołowskiej i utworzenie na nich pasów zieleni. Stosunkowo niewielkim kosztem mogą powstać w centrum Katowic „zielone” chodniki z drzewami, krzewami i bylinami. Jeśli mieszkańcy poprą ten pomysł w głosowaniu, może to być zachęta dla władz Katowic do odbetonowania kolejnych przestrzeni.

Jak co roku, bardzo wiele wniosków dotyczy zakupu książek do Miejskiej Biblioteki Publicznej, remontów szkolnych boisk, sal, a nawet kuchni. Są też pomysły różnego rodzaju warsztatów, budowy dróg i przejazdów rowerowych, wybiegów da psów, montażu znaków mających poprawić bezpieczeństwo pieszych czy montażu kamer monitoringu miejskiego.

O wszystkich projektach lokalnych zweryfikowanych pozytywnie można przeczytać TUTAJ.

Głosowanie odbędzie się w dniach od 6 do 19 września.


Tagi:

Komentarze

  1. Sebastian 17 sierpnia, 2021 at 8:09 am - Reply

    No niestety po raz kolejny pojawiły się propozycje wyręczające władze miasta z ich obowiązku. Wydaje mi się, że nie tędy droga.

Dodaj komentarz

*
*