Reklama

Urząd miasta nie zgadza się na drogę rowerową na ul. Mickiewicza. “Nie ma miejsca”

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
Urząd Miasta Katowice utrzymuje, że podczas przebudowy i przedłużenia ul. Mickiewicza nie można będzie wydzielić drogi dla rowerów. Zdaniem urzędników, nie ma na to miejsca.

Przypomnijmy, ul. Mickiewicza ma zostać przedłużona od ul. Dąbrówki do ul. Grundmanna. Przy skrzyżowaniu z tą drugą ulicą ma powstać sygnalizacja świetlna. Przy tej inwestycji miasto współpracuje z deweloperem, który obok buduje kompleks biurowo-mieszkaniowy. Koszt projektu ma pokryć Cavatina, która ma też zapłacić za remont ul. Mickiewicza wzdłuż swojej inwestycji. Z kolei wybudowanie nowego odcinka ulicy i mostu nad Rawą obciąży miasto.

Kiedy ujawniliśmy plany miasta, zapytaliśmy przy okazji, czy wzdłuż nowej drogi dla samochodów powstanie droga dla rowerów. Dostaliśmy odpowiedź, że “na planowanym do przebudowy odcinku Mickiewicza (tj. od Grundmanna do Sobieskiego) ruch rowerowy będzie dopuszczony na zasadach ogólnych, bez wyodrębnionej ścieżki rowerowej. Rejon ten jest objęty strefą Tempo 30.”

Innymi słowy, drogi dla rowerów nie będzie, bo nie ma takiej potrzeby. Kierowcy jeżdżą przecież 30 km/h.

Sprawą postanowiła się zająć Rada Dzielnicy Śródmieście, która zwróciła się do prezydenta Katowic o uwzględnienie  w planach przebudowy wydzielonej drogi dla rowerów. W środę 15 grudnia Rada dostała odpowiedź na swoją uchwałę.

Wynika z niej, że drogi dla rowerów nie będzie, ale nie z powodu strefy tempo 30, ale dlatego, że rzekomo na ul. Mickiewicza nie ma na nią miejsca.

W odpowiedzi na postulat zawarty w uchwale nr 56 z dnia 9 listopada 2021 r. w sprawie budowy wydzielonej infrastruktury rowerowej w związku z planowanym przedłużeniem ul. Mickiewicza informuję, że ze względu na ograniczoną przestrzeń pasa drogowego ul. Mickiewicza brak jest możliwości technicznych wykorzystania przekroju drogowego do wydzielenia infrastruktury rowerowej. Z uwagi na powyższe ruch rowerowy będzie się odbywał na zasadach ogólnych. Przyjęte rozwiązanie zostało uzgodnione przez projektanta przedmiotowej inwestycji oraz Zespół konsultacyjny ds. Polityki Rowerowej Miasta Katowice” – napisała do RJP Karolina Ljubković, zastępca naczelnika wydziału rozwoju miasta UM Katowice.

To o tyle zaskakujące, że na odcinku od ul. Sobieskiego do ul. Dąbrówki ul. Mickiewicza nadal ma być jednokierunkowa. Dopiero na nowym odcinku samochody będą jeździć w dwie strony.

Poprosiliśmy już o dostęp do projektu przebudowy i przedłużenia ul. Mickiewicza. Do sprawy jeszcze wrócimy.


Tagi:

Komentarze

 1. Darek 17 grudnia, 2021 at 9:58 am - Reply

  Ja kt nie ma miejsca .Ten sam urzd zrobił ścieżkę rowerową na jednukierunkowej ulicy Zielonogórskiej pod prąd !!!!!!!!!!!!!! gdzie parkują mieszkańcy .w URZEDZIE MIASTA ZASIADAJĄ BARANY !

 2. P Śl 16 grudnia, 2021 at 9:17 pm - Reply

  Na tym odcinku Mickiewicza jakiegoś strasznego ruchu raczej nie ma, ale co by się na pewno przydało to kontrapas na tym odcinku.

  • Grzegorz Żądło 16 grudnia, 2021 at 11:40 pm Reply

   Teraz może i nie ma, ale za chwilę zostanie oddany do użytku kompleks Cavatiny, a ulica stanie się drogą dojazdową do Grundmanna. Ruch będzie wtedy bardzo duży.

Dodaj komentarz

*
*