Reklama

[TYLKO U NAS] Aleja Korfantego zostanie zwężona. Na pasie ruchu zostaną posadzone drzewa

Grzegorz Żądło
Aleja Korfantego na odcinku od ronda do ul. Moniuszki zostanie zwężona w obu kierunkach. Na obecnych pasach jezdni zostanie posadzonych kilkadziesiąt drzew. Zdzieranie asfaltu rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych tygodni, a drzewa mają zostać posadzone jesienią i wiosną.

Kilka dni temu urząd miasta poinformował o zmianach, które zajdą na rondzie im. gen. Ziętka. Nowa organizacja ruchu zakłada, że wjeżdżając na rondo z prawego pasa w ciągu al. Korfantego będzie można skręcić tylko w prawo. Pas lewy będzie służył do jazdy na wprost lub w lewo. Organizacja ruchu na osi wschód-zachód się nie zmieni.

PRZECZYTAJ TEŻ: Duże zmiany na rondzie im. gen. Ziętka

Oficjalnie zmiany mają poprawić bezpieczeństwo. Rzeczywiście, wielu kierowców ma problem ze zmianą pasa ruchu na rondzie. Dochodzi tu do stłuczek i wypadków. Jednak główny powód zmian to plany władz miasta odnośnie zawężenia al. Korfantego na odcinku od ronda do ul. Moniuszki. Z naszych informacji wynika, że dwa pasy ruchu pozostaną jedynie na krótkim odcinku przy samym rondzie. Zmiana organizacji ruchu ma usprawnić poruszanie się kierowcom.

Z naszych informacji wynika, że na wspomnianym odcinku zlikwidowana zostanie znaczną część pasa biegnącego przy torowisku tramwajowym, zarówno po wschodniej, jak i zachodniej jego stronie. Początkowo była mowa o zerwaniu asfaltu na szerokości około 4 metrów. Ostatecznie powierzchnia biologicznie czynna będzie węższa. Drzewa mają zostać posadzone w odległości około 2 metrów od skrajni torowiska. Urząd miasta skonsultował się już w tej sprawie z Tramwajami Śląskimi, które nie widzą przeciwskazań do posadzenia drzew wzdłuż torów. Potencjalne zagrożenie (kiedyś w przyszłości) korony drzew mogłoby stanowić dla trakcji, ale będą od niej w takiej odległości, że nie ma takiego ryzyka. Po zmianach, zostanie jeden szeroki pas dla samochodów.

Jak się dowiedzieliśmy, w tym roku drzewa mają zostać posadzone po zachodniej stronie al. Korfantego, a w przyszłym – po wschodniej. W ciągu kilku najbliższych tygodni mam się rozpocząć  zrywanie asfaltu.

Zazielenienie al. Korfantego ma mieć przede wszystkim wymiar promocyjny. Mimo że Katowice mają dużo terenów zielonych, to w centrum jest ich mało. Na dodatek, mieszkańcy bardzo ostro reagują na każdą wycinkę drzew czy choćby plany wycinek.  Nie zawsze drzewa usuwane są na zlecenie miasta, ale i tak cała odpowiedzialność, w oczach mieszkańców, spada na władze miasta. Ruchem z posadzeniem kilkudziesięciu drzew pomiędzy rynkiem i rondem prezydent chce pokazać, że wpisuje się w ogólnoświatowe trendy, czyli zawężanie ulic w centrach miast i zwiększanie powierzchni biologicznie czynnych. Akurat w tym konkretnym miejscu takie działanie jest dość proste do przeprowadzenia, bo ruch nie jest tu tak duży, a ponadto istnieją techniczne możliwości do posadzenia drzew.

Przypomnijmy, w ciągu kilku najbliższych miesięcy powinno się rozpocząć zazielenianie ul. Warszawskiej. To pierwsza poważny projekt związany z zielenią w centrum miasta. Jak widać, nie ostatni.


Tagi:

Komentarze

 1. anty 23 września, 2021 at 4:33 pm - Reply

  Aha. To zamiast zalesić centrum miasta – rynek, mariacką itp. to lepiej zdzierać „zdrowy” asfalt i tam sadzić drzewa, pod którymi schowają sie ino menele?

 2. Piotr 22 września, 2021 at 1:14 pm - Reply

  Bardzo dobra decyzja. Po przedłużeniu Steslickiego można będzie to samo zrobić w stronę pętli słonecznej i przy okazji pociągnąć drogę rowerową

 3. Ludwik 21 września, 2021 at 6:32 pm - Reply

  Kogoś nieźle powaliło. Może wszystkie ulice przeróbmy na skwery i trawniki.

 4. Taki tam 20 września, 2021 at 11:05 am - Reply

  Według mnie, bardziej przydatne dla wizerunku miasta byłoby wyremontowanie ul.Warszawskiej, co najmniej do skrzyżowania z ulicą Damrota. Nawet na wzór ul.3 maja, choć bardziej estetycznie wyglądałoby bez szarej nawierzchni.

 5. Maz 20 września, 2021 at 8:53 am - Reply

  Moje prosby zostaly wysluchane! Dziekuje!

 6. Kaktus 20 września, 2021 at 8:45 am - Reply

  a co z sokolską i patologicznym ściekiem komunikacyjnym, gdzie nie da się chodzić w dzień?

  • Piotr 20 września, 2021 at 1:29 pm Reply

   To nie jest najgorsze rozwiązanie, ponieważ na tej ulicy jest ruch jak „kot napłakał”.
   Ale co powiecie Panowie na „urodę” placu Synagogi ?
   Rozkoszny widok w ścisłym centrum miasta…
   Może jednak znajdą się pieniądze na zakup tej działki, jeżeli zrezygnujemy z kosztów „rocznicowych bram powitalnych” oraz innych „przemarszy wojsk”….
   Może kredyt, spłacany kosztem zmniejszenia (lub nie podnoszenia) o 5% budżetu obywatelskiego ?

 7. AA 19 września, 2021 at 10:33 pm - Reply

  Psucia miasta ciąg dalszy,…
  Po durnej decyzji aby wybudować Szalet Publiczny na osi widokowej widzę że Krupa idzie dalej.
  Jeszcze trochę i market tam powstanie
  Przypominam tylko ze na Warszawskiej też ma powstać szpaler drzew.
  I żeby było jasne – drzewa w mieście – JESTEM NA TAK. Ale nie w durnych miejscach
  Przed Superjednostką od Ronda jest super miejsce by posadzić drzewa

  Proszę mi tylko przypomnieć kiedy przebudowywano cały ten ciąg łącznie z płytami chodnikowymi służącymi dziś za parking. 5 lat temu?

  Znając życie to w tym roku posadzą drzewa a za rok/dwa będzie:
  – przebudowa kanalizacji
  – budowa ciepłociągu
  I znów trzeba będzie wycinać drzewa….bo uszkadzają infrastrukturę podziemną.

 8. Kukura 19 września, 2021 at 6:15 pm - Reply

  Decyzja bardzo dobra, ale…

  Lepiej zostawić jezdnię bliżej torowiska, a drzewa posadzić wzdłuż ciągu pieszego. Wówczas miałoby to sens, cień w upalny dzień.

  • P Śl 21 września, 2021 at 8:30 pm Reply

   Przecież wzdłuż ciągów pieszych jest już ciąg drzew, więc musieliby chyba sadzić w drugiej linii.

  • Krek 20 września, 2021 at 2:15 pm Reply

   Słuszna uwaga. Ale tam będzwały pracują. Trudno oczekiwać rozsądnych decyzji.

Dodaj komentarz

*
*