Reklama

Duże zmiany na rondzie im. gen. Ziętka. Kierowcy będą się musieli przyzwyczaić do nowej organizacji ruchu

Zdjęcie archiwalne.

Redakcja
Możliwość skrętu w prawo wyłącznie ze skrajnego pasa ruchu w ciągu al. Korfantego – to główna zmiana, jaka zajdzie na rondzie im gen. Ziętka. Miasto tłumaczy zmianę  organizacji ruchu licznymi wypadkami i kolizjami, do których dochodzi na rondzie. Nowe oznakowanie poziome MZUiM zacznie malować w poniedziałek.

Prawe pasy ruchu na wlotach al. Korfantego będą przeznaczone wyłącznie dla pojazdów skręcających w prawo, natomiast lewe pasy w dalszym ciągu umożliwiają jazdę na wprost lub w lewo. Nie zmieni się organizacja ruchu na wlotach ul. Chorzowskiej i al. Roździeńskiego. Tam prawe pasy nadal przeznaczone będą do jazdy w prawo i na wprost, natomiast lewe pasy ruchu do jazdy na wprost i w lewo. Po zmianie organizacji ruchu, aby przejechać prawidłowo przez rondo, trzeba będzie ustawić się na odpowiednim pasie ruchu na wlocie, zgodnie ze znakami pionowymi i poziomymi, a następnie po włączeniu się do ruchu na obwiedni ronda kontynuować jazdę bez zmiany pasa ruchu, zgodnie ze znakami poziomymi.

Według statystyk katowickiej policji, przytoczonych przez urząd miasta, w ciągu ostatnich 3 lat na rondzie miały miejsce 262 wypadki i kolizje, których przyczyną była nieprawidłowa zmiana pasa ruchu.

Nowa organizacja ruchu na rondzie im. gen. Jerzego Ziętka zacznie obowiązywać jeszcze we wrześniu.


Tagi:

Komentarze

 1. spnspn 17 listopada, 2021 at 11:02 am - Reply

  Ale kosztem znacznego ograniczenia przepustowości. Dzięki temu w godzinach 15-19 jest tam korek na Korfantego od Morcinka aż po rondo. Super, miasto stworzyło sztuczny korek!!!

  • rex 17 listopada, 2021 at 12:40 pm Reply

   Eko ściema, zwężamy jezdnię, a ilość spalin zamiast maleć – wzrasta, bo codziennie robi się niepotrzebny korek. Dla mnie to było oczywiste, ale ekolodzy oraz inne bezmózgie stworzenia są zadowoleni.

   • Grzegorz Żądło 17 listopada, 2021 at 1:16 pm Reply

    Drogi zwęża po to, żeby docelowo ruch był mniejszy. Kiedy kierowcy widzą, że nie ma sensu się pchać w jakieś miejsce, bo staną w korku, część wybierze inną drogę lub inny środek transportu. To jednak musi trochę potrwać.

 2. Silesia 23 września, 2021 at 11:13 am - Reply

  Jeśli to ma usprawnić ruch w tym miejscu to czemu nie!

 3. Piotr 17 września, 2021 at 3:57 pm - Reply

  Pomysł nie najgorszy ale malowanie tylko czasowo do zrobienia stałych wysepek! Będzie tam musiała drogówka być na stałe! Zanim kierowcy się przyzwyczają , minie trochę czasu. Ważne będą też oznaczenia pionowe i to z dużym wyprzedzeniem przed rondem z oznaczeniami pasów! Może to zwiększy bezpieczeństwo na rondzie.

  • rex 17 września, 2021 at 11:11 pm Reply

   Zauważ, że to jest zwężenie ronda z dwóch pasów do jednego, a zgodzimy się, że zwężanie jezdni jest złe dla rozwijającego się miasta bo maleje przepustowość dróg. Lepiej byłoby udostępnić buspasy rondowe dla wszystkich. Wtedy prawoskręt odbywałby się z pominięciem ronda. Zresztą wypadki spowodowane zmianą pasa są też na autostradach, czy to znaczy, że należy zwężyć autostrady do jednego pasa poprzez zbudowanie stałych wysepek?Pozdrawiam.

   • kukura 18 września, 2021 at 6:19 pm Reply

    „a zgodzimy się, że zwężanie jezdni jest złe dla rozwijającego się miasta”

    Nie zgodzimy się, bo to bzdura.

    • rex 18 września, 2021 at 11:27 pm Reply

     Z chamami nie dyskutuję.

    • Grzegorz Żądło 18 września, 2021 at 10:00 pm Reply

     Prawda, to bzdura.

     • rex 18 września, 2021 at 11:32 pm Reply

      Czy pan korzysta z samochodu osobowego?

      • Grzegorz Żądło 19 września, 2021 at 12:19 am Reply

       Tak, korzystam też z roweru i własnych nóg i jestem całym sercem i rozumem za zawężąniem śródmiejskich ulic.

       • rex 24 września, 2021 at 12:04 am Reply

        Jeśli ruch samochodowy jest zły to proszę być konsekwentnym i sprzedać samochód. Puste są pana słowa jeśli pan tego nie zrobi.

        • Grzegorz Żądło 24 września, 2021 at 7:29 am Reply

         Taa, wrócimy do rozmowy jak nauczy się pan czytać ze zrozumieniem.

 4. rex 17 września, 2021 at 3:49 pm - Reply

  Wypadki na rondzie spowodowane są zmianą malowania sprzed kilku lat. Od tej zmiany jadąc lewym pasem można skręcić w prawo bo tak prowadzi malowanie i legalnie zdeżyć się przy tym z pojazdem który jechał prosto prawym pasem. Kierowca który jedzie prawym pasem będzie winny temu zderzeniu, bo formalnie to on zmienil pas ruchu, a faktycznie nie zmienił kierunku jazdy.
  Przywróćcie poprzednie malowanie a nie kombinujcie ze zwężaniem pasów na rondzie czy rondami turbinowymi. Z powodu takiego dziwacznego ronda przy Famurze, korki są tam większe po godzinie 15stej niż przez drogim remontem.
  Zmiany pasów na rondzie nie unikniemy bo pasy są tylko dwa a kierunki jazdy 4. W końcu zawracać na rondzie też można.

  • Magda 22 września, 2021 at 7:00 pm Reply

   Proponuję poczytać ze zrozumieniem, przepisy kodeksu ruchu drogowego, jak należy jeździć po skrzyżowaniach o ruchu okrężnym (rondach)

 5. Er 16 września, 2021 at 8:35 pm - Reply

  Zamknąć w ogóle rondo panie Krupa wszystko zamknąć najlepiej!!! I budować nowe biurowce na które dajecie pozwolenia !!!!

  • Luk 17 września, 2021 at 6:51 am Reply

   Biurowce są czyms normalnym w większych miastach, w Katowicach problemy to galeria z aneksem autobusowym, dzięki temu autobusy odjeżdżają z kilku miejsc w centrum – dla przyjezdnych ciężki temat. A drugi to brak dróg, inne miasta budują wieżowce, zrobiły też miejsca na nowe drogi, w kato nic. Wyjazd z centrum na południe przez Brynów to jakiś koszmar każdego architekta dróg, nowych mieszkań nabudowali, a infrastruktura drogowa nie zmieniła się tam os dobrych 30 lat

  • kukura 16 września, 2021 at 9:38 pm Reply

   Zamyka ci ktoś rondo matole?

Dodaj komentarz

*
*